Co musíte ráno vědět (11. listopadu)

Colonel Sanders - KFC
Obrázek: Flickr

Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se v třetím čtvrtletí a prvních devíti měsících letošního roku dařilo energetické skupině ČEZ a jaké faux pas se "povedlo" fastfoodovému řetězci KFC? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek díky zprávě o poklesu inflace v USA zažily nejlepší den od jara 2020

Americké akcie ve čtvrtek zažily nejvýraznější růst od jara 2020. Zpráva o překvapivě výrazném poklesu inflace ve Spojených státech totiž podpořila naděje, že americká centrální banka brzy sníží tempo zvyšování úrokových sazeb. Index Dow přidal 3,70 % a uzavřel na 33 715,37 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 5,54 % na 3 956,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 7,35 % na 11 114,15 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,81 % na 23,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 33 bazických bodů na 3,816 %.

Tradeři a novináři na NYSE - ilustrační foto
Obrázek: NYSE
10. 11. 2022 6:18
Toto jsou nejlepší a nejhorší akcie v USA od začátku cyklu zvyšování sazeb Fedu

Když letos 16. března Fed poprvé v tomto cyklu zvýšil sazby, medvědí trend na akciovém trhu vlastně teprve začínal. Od...

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, podpořila je americká inflační data

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Podporou burzám byla mimo jiné americká inflační data, která posílila naději, že by americká centrální banka mohla zpřísňovat měnovou politiku už brzy méně razantně. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 2,75 % na 11týdenní maximum 431,89 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,08 % na 7 375,34 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 3,51 % na 14 146,09 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,96 % na 6 556,83 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Pixabay.com
10. 11. 2022 17:06
(Hybridních) konfliktů přibývá a bezpečnost se stává klíčovým kritériem. Co to znamená pro světovou ekonomiku, byznys a investory?

Svět se (z)mění. V důsledku probíhajícího mocenského rebalancu dochází k přepisování pravidel, jimiž se řídí globální...

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu posílila, roste už osm dní v řadě

Pražská burza ve čtvrtek vzrostla poosmé v řadě, index PX přidal 0,29 % na 1 245,41 bodu. Uzavřel tak nejvýše od 14. září. Nahoru ho táhly zejména akcie Komerční banky, ztrácela naopak elektrárenská společnost ČEZ.

Burzovní palác
Obrázek:
9. 11. 2022 17:05
ČS: Listopadová strategie pro české akcie

Jak vnímají domácí akciový trh v první dekádě listopadu analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

V pátek dopoledne vyjde série britských dat (HDP, průmyslová výroba, obchodní bilance) a Německo vydá inflační data. Odpoledne v USA vyjde finální říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
4. 11. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ v prvních třech čtvrtletích roku téměř zosminásobil čistý zisk na 52,3 miliardy korun

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun. Za celý letošní rok firma podle zlepšeného výhledu očekává upravený čistý zisk 65 až 75 miliard korun, což by při současné dividendové politice implikovalo výplatu akcionářům až 112 korun na akcii. 

6. Část členů ECB chce zvýšit sazby tak, aby vyvolaly recesi, která sníží inflaci

Část členů Evropské centrální banky chce zvýšit úrokové sazby tak výrazně, aby oslabily hospodářský růst, a tím snížily současnou vysokou inflaci. Jinak podle nich hrozí, že inflace v eurozóně zakoření. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

7. Míra inflace v USA v říjnu překvapivě klesla na 7,7 %

Míra meziroční inflace ve Spojených státech v říjnu počtvrté v řadě klesla, snížila se přitom až na 7,7 % ze zářijových 8,2 %. Ve čtvrtek to uvedlo americké ministerstvo práce. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 %, stejně jako v září. V obou případech je to příznivější vývoj, než čekali analytici.

8. ČR: Meziroční inflace v říjnu klesla na 15,1 % ze zářijových 18 %

Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 15,1 %. Tempo inflace výrazně kleslo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 %. Meziměsíčně ceny klesly o 1,4 %. Podle analytiků i České národní banky výsledek inflace ovlivnilo započítání vládních opatření na snížení cen energií, bez nich by růst cen zrychlil na 18,6 %. Pokles inflace pod 10 % čekají analytici i ČNB v polovině příštího roku.

9. Česká bankovní asociace letos čeká růst tuzemského HDP o 2,5 %

Česká bankovní asociace ve čtvrtek v nové makroekonomické prognóze zlepšila odhad letošního růstu HDP na 2,5 %, v srpnu očekávala 2,4 %. K zlepšení přispěl příznivější vývoj ekonomiky v třetím čtvrtletí. Příští rok podle ČBA čeká Česko růst HDP o 0,2 %. Česko podle asociace vstoupilo v třetím čtvrtletí do recese, hospodářské oživení přijde až v druhém čtvrtletí roku 2023.

10. Musk v prvním e-mailu zaměstnancům Twitteru zakázal práci z domova

Nový majitel Twitteru Elon Musk v prvním e-mailu zaměstnancům napsal, že již nebudou moci pracovat z domova. Očekává od nich, že budou trávit nejméně 40 hodin týdně v kanceláři, a to až na výjimky, které osobně schválí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Řetězec KFC se omluvil, že v reklamě použil narážku na křišťálovou noc

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vyzval německé zákazníky, aby uctili památku křišťálové noci, která se považuje za začátek holokaustu, křupavým kuřetem a sýrem. Firma se pak za reklamu, kterou mnozí považovali za necitlivou a nevkusnou, omluvila a označila ji za "chybu v systému".

KFC ve středu rozeslala uživatelům své aplikace na mobilní telefony zprávu ve znění: "Den vzpomínky na říšskou křišťálovou noc - dopřejte si jemný sýr s křupavým kuřetem. Nyní v KFCheese!" Zhruba o hodinu později firma poslala omluvnou zprávu. "Je nám to velmi líto, okamžitě zkontrolujeme naše interní procesy, aby se to již neopakovalo. Omluvte prosím tuto chybu," stálo v ní.

Jako křišťálová noc se označuje rozsáhlý pogrom spáchaný v nacistickém Německu proti Židům v noci z 8. na 9. listopadu 1938. Vypáleny tehdy byly stovky synagog a vypleněny obchody židovských majitelů. Zabito bylo kolem stovky Židů.

Německo bere výročí křišťálové noci velmi vážně. Na tento den bývá naplánováno mnoho vzpomínkových akcí a diskuzí, které připomínají vyvraždění více než šesti milionů Židů nacisty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Anna Píchová, CYRRUS)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat