US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (16. července)

Jak zahájily týden akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se v druhém kvartálu dařilo čínskému hospodářství a odkud pochází největší množství patentů souvisejících s generativní umělou inteligencí? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
16. 7. 2024 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie po neúspěšném atentátu na Donalda Trumpa posílily, Dow uzavřel pondělní seanci na novém rekordu

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Atentát na exprezidenta Donalda Trumpa podle investorů zvyšuje šance na jeho výhru v listopadových prezidentských volbách. Mnozí američtí voliči se podle průzkumů domnívají, že Trumpovo vítězství bude lepší pro americkou ekonomiku. Akciím pomáhá také zvyšující se pravděpodobnost, že americká centrální banka již v září sníží úrokové sazby. Po pondělních komentářích šéfa Fedu Jeromea Powella přechodně mírně oslabil americký dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,53 % na rekordních 40 211,72 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,28 % na 5 631,22 bodu a index Nasdaq Composite, v němž jsou zahrnuty akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, přidal 0,40 % na 18 472,57 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 5,30 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři a půl bazického bodu na 4,231 %. Ceny ropy klesly o zhruba půl procenta, zlato o půl procenta zdražilo a stříbro mírně ztratilo. Bitcoin posílil o zhruba 4,5 % na 63 670 USD.

Americké akcie: O čem se (také) mluví

Americké akcie: O čem se (také) mluví

Konec AI mánie investory zabolí. O vítězích nové technologie zdaleka není rozhodnuto

Konec AI mánie investory zabolí. O vítězích nové technologie zdaleka není rozhodnuto

2. Evropské akcie v pondělí oslabily, nejvýrazněji klesl francouzský index CAC 40

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech, z hlavních indexů nejvýrazněji oslabil francouzský CAC 40. Akcie z odvětví spotřebního zboží patřily k nejvýrazněji ztrátovým, nedařilo se ani cenným papírům ze sektoru veřejných služeb. V rámci makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné nejnovější data o průmyslové výrobě v EU. Panevropský index STOXX Europe 600 ubral 1,02 % na 518,73 bodu, německý DAX korigoval o 0,84 % na 18 590,89 bodu, CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,19 % na 7 632,71 bodu a britský FTSE 100 klesl o 0,85 % na 8 182,96 bodu.

Hospodářské oživení nabírá na síle. Které investice z toho (ne)budou těžit?

Hospodářské oživení nabírá na síle. Které investice z toho (ne)budou těžit?

3. Pražská burza v pondělí rostla, index PX po 16 letech překonal hranici 1 600 bodů

Index PX pražské burzy poprvé od června 2008 uzavřel nad 1 600 body. K pondělnímu nárůstu o 0,62 % na 1 600,23 bodu mu pomohla většina hlavních titulů včetně bank nebo ČEZ. Rekordní hodnota indexu PX je 1 936,10 bodu, burza jí dosáhla koncem října 2007.

České rezidenční nemovitosti: První růstová vlaštovka ještě jaro dělat nemusí

České rezidenční nemovitosti: První růstová vlaštovka ještě jaro dělat nemusí

4. Očekávané události

Úterní dopoledne nabídne indexy důvěry analytiků a investorů v ekonomiky Německa a eurozóny ZEW a obchodní bilanci za eurozónu. Spojené státy odpoledne přidají maloobchodní tržby, indexy dovozních a vývozních cen, podnikové zásoby a index realitního trhu od NAHB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst čínské ekonomiky v druhém čtvrtletí zpomalil, zaostal za odhady analytiků

Růst čínské ekonomiky v druhém čtvrtletí zpomalil výrazněji, než se čekalo. Hrubý domácí produkt meziročně vzrostl o 4,7 %, zatímco v prvním čtvrtletí růst činil 5,3 %, oznámil v pondělí čínský statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že HDP se zvýší o 5,1 %. Ekonomiku stahuje pokračující krize na realitním trhu a rovněž nízká spotřebitelská důvěra.

6. Airbus zlepšil výhled poptávky po letadlech v příštích 20 letech

Evropský výrobce letadel Airbus zlepšil výhled poptávky po letadlech v příštích 20 letech. Řada aerolinek totiž modernizuje své flotily pro dálkové lety a poptávku podporuje i růst asijské ekonomiky. Celkový odbyt letadel by se tak v příštích 20 letech mohl zvýšit na 42 430, což je o čtyři procenta více, než firma dosud čekala. Airbus to v pondělí uvedl ve své nejnovější prognóze.

7. Americká banka Goldman Sachs v druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila zisk

Americká investiční banka Goldman Sachs v druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 3,04 miliardy USD, před rokem srovnatelný zisk činil 1,22 miliardy USD. Hospodaření podpořily vyšší poplatky z upisování dluhopisů a dobré výsledky z obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, uvedla v pondělí společnost. Před rokem v druhém čtvrtletí zisk banky negativně ovlivnily také odpisy v souvislosti s fintech firmou GreenSky. Goldman Sachs mezitím firmu prodala.

8. Eurostat: Průmyslová výroba v EU v květnu klesla o 0,8 %, v Česku se snížila výrazněji

Průmyslová výroba v Evropské unii v květnu podle sezónně přepočtených údajů klesla o 0,8 %, zatímco v dubnu o 0,5 % vzrostla. V předběžné zprávě to v pondělí uvedl statistický úřad Eurostat. Pokles v České republice byl výraznější, dosáhl 2,2 % po růstu o 0,6 % o měsíc dříve. V EU klesala zejména výroba zboží dlouhodobé spotřeby, snížila se i výroba kapitálového zboží, mírně se naopak zvýšila produkce energií.

9. Reuters: OpenAI pracuje na projektu Strawberry, chce zlepšit fungování umělé inteligence

Americká společnost OpenAI, která stojí za jazykovým modelem ChatGPT, pracuje na projektu s krycím názvem Strawberry. Jeho cílem je, aby uvažování a argumentace systémů umělé inteligence překonaly dosavadní limity a přiblížily se lidským schopnostem. V pondělí o tom informovala agentura Reuters, která se odvolává na interní dokumenty podniku a na zdroj obeznámený s projektem.

10. Nizozemský Yandex dokončil plán prodeje ruských podniků za 5,4 miliardy USD

Společnost Yandex NV, což je nizozemský mateřský podnik ruské technologické firmy Jandeks, dokončila prodej svých technologických podniků v Rusku za zhruba 5,4 miliardy USD konsorciu ruských investorů. Byl tak dokončen největší firemní odchod z Ruska od začátku války na Ukrajině před více než dvěma lety, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čína jako AI velmoc?!

Čína je podle Organizace spojených států ve vedoucí pozici v počtu patentů souvisejících s generativní umělou inteligencí. Z druhé nejlidnatější země v letech 2014 až 2023 pocházelo přes 38 tisíc patentů souvisejících s generativní umělou inteligencí, což představovalo zhruba šestinásobek ve srovnání se Spojenými státy, které skončily na druhém místě. Nutno podotknout, že navzdory největšímu počtu patentů je jejich kvalita nižší, a USA tak mají stále velký náskok.

Zdroj: Portu
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie