Co musíte ráno vědět (16. září)

Šéf, manažer, ředitel, boss - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Jak skončila čtvrteční obchodní seance na burzách v Evropě a za oceánem, jakého hospodářského scénáře se obává nový hlavní ekonom Světové banky a k jakému odvážnému kroku se odhodlal americký miliardář Yvon Chouinard? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek kvůli očekávanému růstu sazeb oslabily, dolarový index zpevnil

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek klesly. Série nejnovějších statistických údajů nezměnila očekávání, že centrální banka USA na svém zasedání příští týden opět prudce zvýší základní úrokovou sazbu. Ztrácely hlavně velké technologické firmy jako Microsoft a Apple, ztráty hlavního indexu Dow částečně zmírnily zisky bank, které jsou citlivé na úrokové sazby. Dow klesl o 0,56 % na 30 961,82 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,13 % na 3 901,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,43 % na 11 552,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,42 % na 26,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o bazický bod na 3,449 %.

Dluhopisový trh, dluhopisy, bondy - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
15. 9. 2022 10:22
Těchto pět grafů prozradí o situaci na dluhopisovém trhu více než stostránková analýza

Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS naservíroval investorům další dávku grafů. Tentokrát se zaměřil na dluhopisový trh...

2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně pokračovaly v poklesu

Akcie v Evropě ve čtvrtek převážně pokračovaly v poklesu, jejich hlavní index odepsal asi šest desetin procenta. Nejvýraznější ztrátu zaznamenala z hlavních trhů pařížská burza. Na trhy nadále nepříznivě působí předpoklad dalšího výrazného zvyšování úrokových sazeb. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,65 % na 414,78 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,07 % na 7 282,07 bodu, německý DAX se snížil o 0,55 % na 12 956,66 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,04 % na 6 157,84 bodu.

Euro - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
15. 9. 2022 12:45
Euro levnější než dolar: Důvěra trhu v jednotnou evropskou měnu se bude obnovovat složitě, vyšší sazby situaci neřeší

Na různých místech světa se řeší větší problémy, v Evropě si ale vedle války na Ukrajině hodně pozornosti berou...

3. Pražská burza ve čtvrtek překonala středeční ztrátu, je na nejvyšších hodnotách za měsíc

Index PX pražské burzy ve čtvrtek posílil o procento na 1 246,49 bodu. Překonal tak středeční ztrátu, vrátil se k růstu a skončil nejvýše za měsíc. V plusu uzavřela většina titulů, nejvíce se dařilo Erste, oslabil jen ČEZ. Slušné zisky si připsala také zbrojovka Colt CZ.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
8. 9. 2022 17:08
S vodíkem za horizont roku 2022: Co je nového, co je v plánu a jak to jde dohromady se současnou energetikou?

Daří se aplikovat poznatky z oblasti výroby, zpracování a používání vodíku? Jak může doprava postavená na vodíku...

4. Očekávané události

V noci na pátek se o slovo přihlásí čínská průmyslová výroba a maloobchodní tržby. Dopoledne zveřejní zprávu o maloobchodních tržbách také Spojené království a eurozóna přidá inflační data. Odpoledne se pak investoři zaměří na předběžný zářijový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
9. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Hlavní ekonom Světové banky se obává období nízkého růstu a vysoké inflace

Nový hlavní ekonom Světové banky Indermit Gill se obává všeobecné stagflace v globální ekonomice, tedy období nízkého hospodářského růstu doprovázeného vysokou inflací. Válka na Ukrajině a její dopady výrazně změnily výhled globální ekonomiky a Světová banka již snížila své prognózy pro tři čtvrtiny zemí.

6. Tesla podle tisku nebude vyrábět baterie v Německu, ale v USA

Americká automobilka Tesla mění strategii a místo Německa bude baterie pro elektromobily vyrábět ve Spojených státech, kde by mohla využít daňové úlevy. S odkazem na své zdroje to napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal. Německý ministr hospodářství Robert Habeck ale ve čtvrtek řekl, že o změně postoje americké automobilky nic neví.

7. Rada ČNB ponechala sazbu na ochranu úvěrového trhu beze změny

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala beze změny takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. Aktuálně sazba činí jedno procento, ale v souladu s dřívějšími rozhodnutími rady postupně poroste až na 2,5 % v dubnu 2023.

8. Čínská společnost Tencent Music uvede akcie na burzu v Hongkongu

Čínská firma Tencent Music Entertainment Group uvede příští týden své akcie na burzu v Hongkongu. Půjde o sekundární nabídku akcií, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. V současné době se akcie firmy obchodují na burze v New Yorku, kvůli diplomatickému napětí mezi zeměmi ale hrozí, že budou muset trh opustit.

9. ČEZ v Německu vybuduje větrnou farmu, získal provozní podporu

Skupina ČEZ vybuduje v Německu větrnou farmu o výkonu 11,4 MW, stavět se začne na začátku příštího roku. Podle harmonogramu má být větrný park připraven pro připojení do sítě na konci roku 2023. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí ČEZ Barbora Peterová. Projekt Datteln také získal v německé aukci větrných elektráren na pevnině provozní podporu 58,7 eura za megawatthodinu. Cenu výstavby firma neuvedla.

10. Samsung Electronics chystá velké investice, aby dosáhl uhlíkové neutrality

Jihokorejský elektronický gigant Samsung Electronics do roku 2030 investuje přes sedm bilionů wonů (zhruba 123 miliard Kč). Firma ve čtvrtek uvedla, že jejím cílem je dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Americký miliardář Chouinard se vzdává své firmy ve prospěch ochrany životního prostředí

Americký miliardář Yvon Chouinard se rozhodl převést svou maloobchodní společnost Patagonia na organizace, které budou využívat její zisky k ochraně životního prostředí. Chouinard to ve čtvrtek uvedl v otevřeném dopise na webových stránkách podniku. "Země je teď naším jediným akcionářem," píše se v záhlaví dopisu.

Chouinard se proslavil horolezeckými výstupy v Yosemitském národním parku. Hodnota jeho majetku v současnosti dosahuje zhruba 1,2 miliardy dolarů.

Třiaosmdesátiletý Chouinard se rozhodl převést všechny akcie podniku s hlasovacími právy na fond Patagonia Purpose Trust, který má chránit hodnoty firmy. Všechny akcie bez hlasovacích práv pak převede na organizaci Holdfast Collective, která se zabývá ochranou životního prostředí.

"Vydělané peníze po reinvesticích do podnikání budou rozděleny jako dividendy na pomoc v boji s ekologickou krizí," uvedl podnikatel. Chouinard podle serveru BBC předpokládá, že částka směřující na ekologické aktivity se bude pohybovat kolem 100 milionů dolarů ročně.

Společnost Patagonia je maloobchodním prodejcem outdoorového oblečení. Značka získala kultovní status díky svému důrazu na udržitelnost, například v podobě celoživotní záruky na oblečení či nabídky cenově dostupných oprav.

Podnik je známý reklamním sloganem Don't buy this jacket (Nekupujte si tuto bundu). Jeho cílem je přimět spotřebitele, aby se zamysleli nad dopady konzumního způsobu života na životní prostředí a kupovali jen takové zboží, které opravdu potřebují.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
29. 11. 2022 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investičníweb.cz)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat