Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a na Wall Street, co nejvíce brzdí ožívání německé ekonomiky a o kolik bychom na tom mohli být ekonomicky lépe, kdybychom plně využívali potenciál žen? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zpevnily, signál Fedu stran zřejmě brzkého začátku omezování QE podpořil dolar

Americké akcie ve středu posílily. Centrální banka Spojených států po zasedání měnového výboru uvedla, že by příští rok, tedy dříve, než se čekalo, mohla začít zvyšovat základní úrokovou sazbu. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci poté řekl, že by banka mohla dokončit omezování nákupů dluhopisů do poloviny příštího roku. Index Dow stoupl o procento a uzavřel na 34 258,32 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,95 % na 4 395,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,02 % na 14 896,85 bodu. Index volatility VIX spadl o 14,33 % na 20,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,304 %.

Video thumbnailplay-btn
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla hry. Ani akcie Tesly proto nejsou extrémně drahé

Odvětví výroby automobilů se vedle přechodu na ekologičtější pohony bude zřejmě muset vyrovnávat také s příklonem...

2. Evropské akcie ve středu posílily, nejvíce se dařilo bankám

Obchodování na západoevropských akciových trzích v polovině týdne skončilo v zelených číslech. V kladném teritoriu uzavřela seanci většina sektorů, nejvíce se dařilo bankám, jejichž odvětví zpevnilo o více než tři procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,99 % na 463,20 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,47 % na 7 083,37 bodu, německý DAX zpevnil o 1,03 % na 15 506,74 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,29 % na 6 637 bodů.

Česká koruna, bankovky - ilustrační foto
21. 9. 2021 16:36
Sazby ČNB mají růst, ale koruna slábne. Co se děje?

Česká národní banka celkem zřetelně dává najevo, že bude letos na podzim zvyšovat sazby, a to možná i rychleji než o 25...

3. Pražská burza ve středu stagnovala, dařilo se Erste nebo České zbrojovce

Index PX pražské burzy ve středu přidal 0,02 % na 1 294,41 bodu. Proti úterý tak uzavřel téměř beze změny. Posilovala Česká zbrojovka Group a Erste Group Bank, růstu bránilo oslabení Avastu a Stock Spirits.

Zeď, cihly, rozmanitost, diverzifikace - ilustrační foto
22. 9. 2021 12:02
Výnos není všechno aneb Proč mít v portfoliu i zdánlivě mrtvé dluhopisy

Investovat do dluhopisů se v současnosti mnoha investorům jeví jako čiré bláznovství. Akcie ve Spojených státech jsou...

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou vycházet předběžné indexy nákupních manažerů, o sazbách rozhodne měnová autorita v Británii a Španělsko se pochlubí vývojem své ekonomiky. V Americe pak vedle PMI zaujme týdenní statistika z trhu práce a index aktivity chicagského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
17. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed na zářijovém zasedání potvrdil nastavení měnové politiky, začátek omezování skupování aktiv se podle něj blíží

Měnový výbor americké centrální banky v září ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připravený k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici, zároveň ale uvedl, že pozoruje pokrok na cestě k splnění cílů v oblasti cenové stability a zaměstnanosti, a bude-li tento trend pokračovat, lze podle něj brzy považovat situaci za příhodnou k omezení programu skupování aktiv.

6. Ifo: Ožívání německé ekonomiky brzdí problémy v dodavatelských řetězcích

Mnichovský výzkumný institut Ifo ve středu zhoršil odhad letošního růstu německé ekonomiky o 0,8 procentního bodu na 2,5 %. Důvodem jsou výpadky v dodavatelských řetězcích, které brzdí ožívání ekonomiky z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Odhad na příští rok však institut o 0,8 procentního bodu zlepšil, hospodářský růst by tak měl dosáhnout 5,1 %.

7. Dvě třetiny Čechů čekají v příštích letech průměrnou inflaci nad třemi procenty

Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro polovina Čechů dokonce nad čtyřmi procenty. Vlivu inflace na své úspory se obává 81 % lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Banky Creditas. Češi s očekávaným růstem cen mění rozložení svých úspor a stále více se přiklánějí k variantám investic, které by je měly před inflací ochránit lépe než běžné spořicí produkty. V srpnu se inflace zvýšila na 4,1 %, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci a nejvíce od listopadu 2008.

8. Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek

Hlavní divize zadlužené čínské realitní společnosti Evergrande oznámila, že včas uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek, jejichž výše činí 232 milionů jüanů (777 milionů Kč). Zmírnila tak obavy finančních trhů z možného kolapsu, který by mohl mít negativní dopady na globální finanční systém.

9. Úřady v USA chtějí zablokovat partnerství aerolinek American Airlines a JetBlue

Americké úřady podaly antimonopolní žalobu, pomocí které se snaží zablokovat partnerství leteckých společností American Airlines a JetBlue Airways. Tvrdí, že partnerství povede k omezení hospodářské soutěže a k růstu cen letenek. Informovala o tom agentura AP. American Airlines a JetBlue uvedly, že budou proti žalobě bojovat a že budou pokračovat v partnerství, dokud jim ho soud nezakáže.

10. Americká vláda přezkoumá plán společnosti Zoom na koupi firmy Five9

Americká vláda se rozhodla přezkoumat plán poskytovatele videohovorů Zoom Video Communications na převzetí provozovatele cloudových call center Five9 za 14,7 miliardy dolarů. Zvláštní výbor pod vedením ministerstva spravedlnosti bude zjišťovat, zda tato transakce nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost. Vyplývá to ze sdělení ministerstva adresovaného americké Federální komisi pro spoje (FCC). Za prověrkou podle médií stojí spojení společnosti Zoom s Čínou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Studie: Při využití potenciálu žen by český HDP mohl být v roce 2030 o 500 miliard korun vyšší

Česko by mohlo zvýšit ekonomický růst, pokud by do rozhodování a odbornější práce zapojilo více žen. Při využití jejich potenciálu by v roce 2030 mohl být hrubý domácí produkt proti očekáváním zhruba o půl bilionu korun vyšší. Tato suma odpovídá víc než třetině příjmů letošního státního rozpočtu. Pokud by zastoupení mužů a žen bylo vyrovnané, republika by mohla vyprodukovat dokonce o 1,3 bilionu korun více. Ukázala to studie mezinárodní poradenské společnosti McKinsey. Její zástupci ve středu představili výsledky na tiskové konferenci.

Studie se zaměřila na ekonomický potenciál žen v sedmi zemích střední a východní Evropy. Vedle Česka mapovala situaci na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku a na Ukrajině. Autoři vedli podrobné rozhovory s 30 vysoce postavenými manažery a manažerkami. Do průzkumu se v Česku zapojila tisícovka zaměstnankyň a zaměstnanců firem s více než 500 pracovníky. Studie vychází ze statistik za rok 2019. Modeluje stav v roce 2030, pokud by se dosáhlo úrovně nejlepších států v regionu a rovného zastoupení mužů a žen. O vyrovnanosti je podle expertů na problematiku rovnosti možné mluvit při 40% podílu, za kritickou hranici označují 30% podíl.

Ženy představují o něco více než polovinu obyvatel sledovaného regionu. Tvoří 61 % absolventů vysokých škol. Ekonomicky aktivních je 45 % žen. Připadá jim 37 % manažerských pozic. V nejvyšším vedení mají 19 % křesel a zastávají 8 % postů generálního ředitele. Pokud by všech sedm států dosáhlo výsledků nejlepších zemí svého regionu, podle studie by to znamenalo v roce 2030 proti očekávanému vývoji o 146 miliard eur vyšší celkový HDP, tedy růst o 8,3 %. Při rovném zastoupení žen a mužů by byl region bohatší o 370 miliard eur.

V Česku podle studie tvoří ženy 63 % absolventů vysokých škol. Ekonomicky aktivních je 44 % žen. Manažerský post zastává 27 % žen a 73 % mužů. V nejvyšších vedeních firem je 11 % žen, generálních ředitelek jsou 4 %. Ve Skandinávii řídí ženy čtvrtinu firem, ve vedení je jich 36 %. Podíl vysokoškolaček je přitom stejný jako v ČR.

Pokud by Česko potenciál žen využilo, mohlo by mít v roce 2030 proti očekávání o 20 miliard eur vyšší HDP. Roční růst by byl o 7,8 %, uvádí autoři. Při rovných šancích pro ženy a muže by to bylo o zhruba 50 miliard eur více.

Podle průzkumu má o vedoucí pozici zájem 52 % oslovených zaměstnanců a 47 % zaměstnankyň. Na nejvyšší manažerský post by ráda dosáhla třetina respondentů a čtvrtina respondentek. Podle zástupců společnosti tak výsledky ukazují, že neplatí rozšiřovaný názor, že ženy o kariéru a řízení nestojí. Celosvětová studie už dříve zjistila, že firmy s více než 30 % žen ve vedení mají o čtvrtinu vyšší šanci dosáhnout nadprůměrné ziskovosti.

Podle autorů ženám ve větším zapojení brání chybějící nabídka flexibilní práce, nedostatek jeslí a školek, nerovnoměrné rozdělení domácích povinností i zažité stereotypy o pečovatelkách a živitelích. Pomohla by opatření ke sladění práce a rodiny, vyšší zapojení mužů do péče, kariérní podpora, nasměrování žen do oborů s vyšší přidanou hodnotou i osvěta.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 10. 2021 20:30
SLEDOVALI JSME: Představení Indexu investiční gramotnosti
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat