Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Automobil Praga Bohema - ilustrační foto
Obrázek: Praga

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v západní Evropě a na parketu v Rybné, jaké výsledky vykázala za prvních devět měsíců roku nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko a co nabídne nový automobil značky Praga? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu, zisky hlavních indexů ale nepřesáhly 0,8 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Akcie tak posílily už třetí seanci v řadě a dostaly se na více než tříměsíční maximum. Dařilo se mimo jiné cenným papírům chemických společností. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,46 % na 440,84 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,02 % na 7 466,60 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,78 % na 14 539,56 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,42 % na 6 707,32 bodu.

Země jako kostka - ilustrační foto
Obrázek: @WhatIfScienceShow
24. 11. 2022 12:54
Když svět couvá z globalizace aneb 150 let světového obchodu v (ne)vtipné kostce

Že rok 2008 přinesl smrtelnou hrozbu finančnímu systému, jsme poznali rychle. Až nyní ale víme, že tehdejší krize byla...

2. Pražská burza ve čtvrtek přerušila sérii oslabování a vzrostla

Index PX pražské burzy ve čtvrtek posílil o 0,78 % na 1 244,47 bodu. Přerušil tak třídenní sérii oslabení a smazal všechny ztráty, které během ní utrpěl. V plusu skončila většina titulů, dařilo se skupině ČEZ i bankám, před zveřejněním hospodářských výsledků vzrostly také akcie Kofoly.

Česká koruna, bankovky - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
24. 11. 2022 10:23
Proč podle mě v Česku nehrozí měnová krize jako v roce 1997

Jisté pozdvižení před pár dny vyvolala zpráva agentury Bloomberg o tom, že výpočty analytiků z banky Nomura v jejich...

3. Očekávané události

V pátek nad ránem zveřejní Japonsko inflační data pro oblast Tokia a dopoledne bude v Evropě patřit německému HDP a indexu spotřebitelské důvěry od GfK. Obchodování ve Spojených státech bude zkrácené, skončí v 19.00 SEČ. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
18. 11. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Kofole v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostly tržby meziročně o pětinu

Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostly meziročně tržby o pětinu na 6,06 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) jí ale klesl o 10,8 % na 880,2 milionu korun a čistý zisk jí spadl o 46,4 % na 155 milionů korun.

5. Turecká centrální banka navzdory vysoké inflaci snížila základní sazbu na 9 %

Turecká centrální banka na čtvrtečním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 9 %, přestože inflace v zemi byla v říjnu nejvyšší za 25 let. V prohlášení současně banka oznámila, že ukončuje současný cyklus snižování úroků, který začal v srpnu.

6. Akcionáři Komerční banky schválili výplatu dividendy v hrubé výši 55,50 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky schválili návrh představenstva vyplatit dividendu z nerozděleného zisku 10,55 miliardy Kč, tedy 55,50 Kč na akcii před zdaněním. Hlasování se uskutečnilo per rollam, tedy neprezenčně. Nárok na dividendu budou mít akcionáři, kteří budou vlastnit akcie banky k 30. listopadu. Splatná bude dividenda letos 22. prosince.

7. Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v listopadu mírně zvýšila, podnikatelé jsou dále pesimističtí

Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu mírně zvýšila, meziměsíčně její index stoupl o 0,3 bodu na 90,1 bodu. Takzvaný souhrnný indikátor důvěry předtím klesal pět měsíců v řadě, v říjnu se navíc poprvé od loňského března dostal pod 90 bodů. U podnikatelů se nicméně důvěra v listopadu dále snižovala.

8. Binance chce vytvořit miliardový fond na nákup problematických digitálních aktiv

Kryptoměnová burza Binance usiluje o vytvoření fondu v hodnotě zhruba miliardy dolarů na nákup problematických digitálních aktiv. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl šéf a spoluzakladatel této největší kryptoměnové burzy na světě Changpeng Zhao. Odvětvím v posledních týdnech otřásá krach konkurenční kryptoměnové burzy FTX.

9. Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu zlepšila

Nálada v německé ekonomice se v listopadu proti říjnu zlepšila, informoval ve čtvrtek ekonomický institut Ifo. Podnikatelská nálada zůstává sice na nejslabších hodnotách od roku 2020, výhled pro další měsíce už ale není zdaleka tak pesimistický jako v říjnu.

10. Reuters: Křetínský zvýšil svůj podíl v nizozemské firmě PostNL na 31,4 %

Český investor Daniel Křetínský zvýšil svůj podíl v nizozemské poštovní a logistické společnosti PostNL na 31,4 % z lednových zhruba 25 %. Vyplývá to ze zprávy pro nizozemský úřad pro regulaci finančních trhů AFM.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Značka Praga uvede příští rok na trh nový supersportovní vůz za 1,28 milionu eur

Česká značka Praga uvede v druhé polovině příštího roku na trh nový supersportovní automobil pod názvem Bohema. Vůz s výkonem 700 koní bude stát 1,28 milionu eur bez DPH. Limitovaná edice 89 aut vznikne ve výrobní hale týmu Kresta Racing.

V první polovině roku 2023 má být Bohema představena ve finální sériové specifikaci. V současné době společnost přijímá objednávky a jedná s potenciálními prodejními partnery v zemích, jako jsou Austrálie, Německo, Hongkong, Japonsko, Jihoafrická republika, Španělsko, Tchaj-wan, Spojené arabské emiráty, USA a Velká Británie, kde už Praga pro vůz získala plnou silniční způsobilost.

Dvousedadlová Praga Bohema s hmotností pod 1 000 kilogramů má dosahovat extrémních výkonů s cílem zajet na okruhu na silničních pneumatikách Pirelli srovnatelné časy na kolo jako ostré okruhové závodní speciály GT3 na závodních pneumatikách. Současně vůz nabídne dostatečný komfort a praktičnost při vyjížďkách na silnici. Vychází z prototypu R1R představeného v roce 2015.

Pohonná jednotka je odvozená z legendárního Nissanu GT-R, jde tedy o šestiválec 3,8 s dvěma turbodmychadly, který je známý spolehlivostí, jednoduchým servisem a také pro velký potenciál zvyšování výkonu. Zážitek z jízdy umocní závodní poloautomatická převodovka. Maximální rychlost je podřízená tomu, jaké nejvyšší rychlosti jsou auta schopna dosáhnout při jízdě na okruhu. Bohema se dostává na 305 km/h.

V příštím roce Praga vyrobí prvních deset kusů Bohemy. Ve stejném roce česká značka otevře nové zastoupení v Anglii, kde budou mít zákazníci možnost si vůz naspecifikovat. V dalších čtyřech letech pak bude ručně vyrobeno vždy kolem 20 kusů hypersportů, což novým majitelům podle firmy zajistí dostatečnou exkluzivitu. Každému zákazníkovi bude vůz předán přímo na okruhu prostřednictvím týmu testovacích jezdců, kteří se postarají o dostatečné obeznámení zákazníka se všemi informacemi kolem vozu a jeho chováním jak na okruhu, tak na silnici.

Obnovená značka Praga je známá především jako výrobce motokár. Každoročně vyrobí až 7 000 motokárových podvozků, což z ní dělá jednoho z nejúspěšnějších výrobců motokár na světě. Její další projekt, závodní vůz Praga R1, se v posledních letech stává oblíbeným závodním vozem ve Velké Británii, Evropě a Severní Americe. Díky jezdci Alešovi Lopraisovi a jeho týmu se také Praga účastní slavné Rallye Dakar.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
Michal Semotan (J&T Banka): Investoři počítají s mírnějším růstem sazeb Fedu, další razantní utažení…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
4. 12. 2022 18:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio v roce 2023?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat