Co musíte ráno vědět (4. ledna)

Jak si na silvestra vedly akcie v Asii, Evropě a USA, kam až se vyšplhal kurz bitcoinu a jak se daří Trumpovu golfovému hřišti ve Skotsku? To vše musíte ráno vědět.

Image
Golf - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

1. Americké akcie na silvestra skončily na nových maximech, index technologického trhu Nasdaq Composite za celý rok vystřelil o 43 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily a benchmarky Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech. Všechny tři hlavní ukazatele amerického akciového trhu navzdory pandemii covidu-19 posílily také za celý rok 2020. Investoři sázejí na zlepšení ekonomického výhledu. Index Dow přidal ve čtvrtek 0,65 % na nové zavírací maximum 30 606,48 bodu, S&P 500 si připsal 0,64 % na nové zavírací maximum 3 756,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,14 % na 12 888,28 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 30 637,47 bodu a S&P 500 na 3 760,20 bodu. Index volatility VIX klesl ve čtvrtek o 0,09 % na 22,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 0,916 %. Za celý rok si S&P 500 připsal zhruba 16 %, Dow přibližně sedm procent a Nasdaq Composite přes 43 %, což představuje nejvýraznější růst ukazatele od roku 2009. Na Nový rok zůstaly americké burzy zavřené, za týden tak Dow přidal 1,35 %, S&P 500 se zvýšil o 1,43 % a Nasdaq Composite posílil o 0,65 %. V měsíčním horizontu Dow stoupl o více než 2 %, S&P 500 přidal kolem 2,5 % a Nasdaq Composite zpevnil o více než 4 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie zakončily rok 2020 stylově, mírný pokles v nejbližších dnech je ve hře

ABCD investora, vzor 2021: Nástrahy a příležitosti pro vaše portfolio

2. Evropské akcie na silvestra zlevnily, za celý rok panevropský index STOXX Europe 600 přišel o necelá 4 %

Evropské akcie v poslední obchodní seanci loňského roku klesly kvůli přísnějším protikoronavirovým opatřením v Británii a zvýšení cel na některé produkty z Evropské unie ze strany Spojených států. Ztráty zaznamenaly i za celý rok a index britských akcií zaznamenal nejvýraznější pokles od finanční krize z roku 2008. Na silvestra zůstala zavřená burza v Německu, v Británii a ve Francii bylo obchodování zkrácené - britský index FTSE 100 klesl o 1,45 % a francouzský CAC 40 se snížil o 0,86 %. Za týden FTSE 100 klesl o 0,64 %, DAX přidal 0,97 % a CAC 40 se zvýšil o 0,53 %. V měsíčním horizontu pak FTSE 100 a CAC 40 klesly o půl procenta, zatímco DAX přidal tři procenta. Index STOXX Europe 600 ve čtvrtek klesl o 0,30 %, za týden zpevnil o 0,71 % a za měsíc posílil o necelá dvě procenta. Za celý rok panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 3,7 %, a zaostal tak za předními indexy z Asie a USA. STOXX Europe 600 to ale k rekordu také nemá daleko, aktuálně na něj ztrácí jen asi 7 %. Britský index FTSE 100 klesl loni o 14,3 %. To je nejhorší výkon od roku 2008, kdy se propadl o 31 %. Německý DAX loni stoupl o 3,5 %. Francouzský index CAC 40 naopak ztratil 7,1 %. Italský index FTSE MIB klesl o 5,4 % a nejhůře si vedl španělský benchmark IBEX 35, který se propadl o více než 15 %. To byl jeho nejhorší výkon od roku 2010.

Zablýská se na lepší časy ve vztazích USA a Evropské unie?

Zaostřeno: Češi a internet

3. Čínské akcie loni navzdory pandemii výrazně posílily, na silvestra se asijské indexy na směru neshodly

Čínské akcie v loňském roce navzdory pandemii covidu-19 výrazně posílily. Index CSI 300, který zahrnuje největší podniky na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, si připsal 27 %. Během čtvrtečního obchodování vzrostl o 1,9 % na 5 211,29 bodu. To představuje jeho nejvyšší závěrečnou hodnotu od poloviny června 2015. Hlavní index samotné šanghajské burzy Shanghai Composite si loni připsal 14 %. Během čtvrtečního obchodování vzrostl o 1,7 % a uzavřel na 3 473,07 bodu, nejvýše od začátku února 2018. Ke čtvrtečnímu růstu čínských akcií přispěla středeční zpráva, že Čína a Evropská unie dojednaly úvodní dohodu o investicích, která usnadní investorům z obou regionů vzájemný přístup na trhy. Obě strany o dohodě jednaly téměř sedm let. Obchodování v Austrálii bylo ve čtvrtek zkrácené, benchmark S&P/ASX 200 klesl o 1,43 % a za celý rok zaznamenal pokles o procento a půl. Na burze v Jižní Koreji se na silvestra neobchodovalo vůbec, za celý rok zaznamenal benchmark KOSPI růst o bezmála 31 %. Zavřená zůstala ve čtvrtek také burza v Japonsku, tamní index Nikkei 225 za celý rok přidal 16 %, ve středu navíc uzavřel na nejvyšší úrovni na konci roku za zhruba 30 let. V Hongkongu byla čtvrteční obchodní seance zkrácená, index Hang Seng stoupl o 0,31 %, za celý rok se ale snížil asi o 3,5 %.

4. Očekávané události

Pondělí bude v celém světě dnem finálních prosincových indexů nákupních manažerů ve výrobě. Dále vyjde v USA zpráva o stavebních výdajích a formou videokonference proběhne jednání zástupců členů ropného kartelu OPEC. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 4. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bitcoin se přehoupl přes 30 000 USD, experti už hovoří i o metě 400 000 USD

Kurz bitcoinu v sobotu kolem 13.30 SEČ vystoupil poprvé v historii nad 30 000 USD. Teprve 16. prosince se přitom poprvé v historii dostal nad 20 000 USD. V neděli nejpopulárnější kryptoměna rekord posunula podle dat serveru coinmarketcap.com až na 34 608,56 USD. Experti jsou navíc přesvědčení, že ani to není konečná.

6. Tesla loni výrazně zvýšila odbyt, jen mírně zaostala za plánem

Americký výrobce elektromobilů Tesla loni zvýšil odbyt o 36 % na 499 500 aut. Překonal tak odhady analytiků a jen mírně zaostal za plánem spoluzakladatele Elona Muska, který stanovil cíl půlmilionového odbytu. Kvůli koronaviru musela Tesla loni na jaře na několik týdnů přerušit provoz ve svém jediném montážním závodě v USA.

7. DIW: Německo kvůli koronaviru čeká vlna firemních bankrotů

Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Německu vlnu bankrotů. Předpověděl to prezident německého výzkumného institutu DIW Marcel Fratzscher v rozhovoru s německým listem Augsburger Allgemeine. "Otázkou nyní není, zda vlna firemních insolvencí přijde, ale kdy," uvedl Fratzscher. Poukázal rovněž na hrozbu vzestupu nezaměstnanosti. "První čtvrtletí roku 2021 bude každopádně tvrdé, německé hospodářství opět sklouzne do recese," varoval.

8. Indie schválila první vakcínu proti covidu-19 pro nouzové použití

Indie oficiálně potvrdila schválení první vakcíny pro nouzové použití proti covidu-19. Jde o očkovací látku vyvinutou ve spolupráci britské firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Podle agentury Reuters to v sobotu sdělil indický ministr informací Prakáš Džávadékar.

9. Investoři v USA si na nákup akcií půjčují rekordní objemy peněz

Navzdory výraznému růstu akciových trhů od jarního propadu, za kterým stála první vlna pandemie covidu-19, zájem o akcie nepolevuje. Například ve Spojených státech lidé čím dál více investují s pomocí pákového efektu, což znamená, že si na nákup akcií půjčují. Takový postup už byl ale v minulosti mnohokrát předzvěstí propadu cen, upozorňuje list The Wall Street Journal.

10. Peking se bude bránit proti vyřazení čínských akcií z newyorské burzy

Peking se bude bránit proti rozhodnutí akciové burzy v New Yorku (NYSE) vyřadit tento měsíc z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedlo čínské ministerstvo obchodu. Burza svůj záměr oznámila ve čtvrtek a zdůvodnila jej nařízením prezidenta Donalda Trumpa. Jde o další část sporu mezi Pekingem a Washingtonem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trumpovo golfové hřiště ve Skotsku předloni prohloubilo ztrátu, na obzoru je ale tučný zisk

Golfové hřiště ve Skotsku patřící americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi předloni zůstalo ve ztrátě. Firma Trump International Golf Club Scotland, jež vlastní a provozuje hřiště Trump International Scotland, jeho klubovnu a malý hotel, oznámila, že se její ztráta v roce 2019 prohloubila o 3 % na 1,1 milionu liber, přestože její tržby stouply o 18 % na 3,28 milionu liber.

Firma uvedla, že sazby poplatků za přístup na hřiště a poptávka po členství vzrostly. Stouply však také náklady na mzdy a další výdaje. Golfové hřiště, které se nachází severně od Aberdeenu, nevykázalo zisk od svého otevření v roce 2012.

Společnost rovněž upozornila, že v loňském roce její výkon vážně zasáhla koronavirová pandemie, která ji donutila uzavřít hřiště na část roku a omezila počet hostů kvůli nařízení o dodržování odstupů a zákazu vycházení. Čísla za rok 2020 však nezveřejnila.

Trump International Golf Club Scotland dodala, že učinila významný pokrok v plánované výstavbě obytné vesnice s 550 bytovými jednotkami vedle golfového hřiště. Pokud se podaří domy prodat za cenu, za jakou jsou inzerované, mohl by mít Trump z projektu čistý zisk 150 milionů USD, vypočetla agentura Reuters na základě plánovacích dokumentů, které obsahují i očekávané náklady na stavbu.

Navzdory slabším výkonům v letech 2019 a 2020 Trump International Golf Club Scotland zůstává optimistická a věří v budoucí růst.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat