Co musíte ráno vědět (5. prosince)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, kolik pracovních míst v listopadu vzniklo v americké ekonomice a která města letos stojí v čele žebříčku nejdražších sídel světa? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek po datech z trhu práce USA uzavřely smíšeně
Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Překvapivě příznivé údaje z trhu práce ve Spojených státech obnovily obavy, že americká centrální banka bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb, jehož prostřednictvím se snaží dostat pod kontrolu inflaci. Hlavní indexy na údaje z trhu práce zareagovaly poklesem, později však většinu ztrát smazaly. Index Dow si nakonec připsal 0,10 % a uzavřel na 34 429,88 bodu, širší S&P 500 však klesl o 0,12 % na 4 071,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 11 461,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,93 % na 19,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 3,484 %. Za celý uplynulý týden index Dow přidal 0,24 %, S&P 500 stoupl o 1,13 % a Nasdaq Composite si připsal 2,09 %.
2. Evropské akcie v závěru týdne převážně klesaly, mírně nad nulou skončila frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo většinou v červených číslech. Mírný růst zaznamenala z hlavních burz jen ta frankfurtská. Nedařilo se titulům ze sektoru ropy a plynu, proti proudu šel maloobchod, který jako odvětví přidal necelé procento. Panevropský STOXX Europe 600 klesl o 0,15 % na 443,29 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,03 % na 7 556,23 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,17 % na 6 742,25 bodu, zatímco německý DAX zpevnil o 0,27 % na 14 529,39 bodu. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 stoupl o 0,58 %, FTSE 100 přidal 0,93 %, DAX oslabil o 0,08 % a CAC 40 se zvýšil o 0,44 %.
3. Pražská burza v pátek oslabila pošesté v řadě, nedařilo se skupině ČEZ
Index PX pražské burzy v pátek odepsal 1,29 % na 1 198,62 bodu. Zaznamenal šestý ztrátový den v řadě a uzavřel nejníže za poslední měsíc. Oslabovala většina titulů v indexu, vzrostly jen akcie Kofoly a Monety. Proti konci předchozího týdne index PX oslabil o 3,59 %.
4. Očekávané události
Pondělí bude ve světě dnem finálních listopadových indexů nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitních PMI, které zahrnují jak služby, tak výrobu. Kromě toho Eurostat zveřejní maloobchodní tržby za eurozónu, společnost Sentix index důvěry investorů v eurozóně a ve Spojených státech vyjdou vedle PMI také průmyslové zakázky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká ekonomika v listopadu vytvořila 263 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %
V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v listopadu vzniklo 263 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 200 tisíc míst po vzniku přibližně 284 tisíc míst v říjnu. Míra nezaměstnanosti se v listopadu proti říjnu nezměnila, zůstala tak na 3,7 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
6. Šéfka EK: EU by v reakci na dotační balíček USA měla upravit státní podpory
Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na zelenou ekonomiku, aby zabránila odlivu investic kvůli novému americkému balíčku dotací na zelenou energii známému jako zákon o snížení inflace (IRA). EU a USA by také měly spolupracovat v oblasti čisté ekonomiky. Uvedla to v neděli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
7. Ekonomika ČR bude příští rok stagnovat a inflace klesne, ukazuje průzkum MF
Česká ekonomika bude v příštím roce stagnovat, hrubý domácí produkt se zvýší o 0,1 % po letošním růstu o 2,4 %. Hospodářské oslabení způsobí zejména pokles spotřeby domácností v důsledku vysoké inflace. Růst cen by ale měl v příštím roce zpomalit na 9,7 % z letošních 15,4 %. Ke dvěma procentům by se inflace měla vrátit v roce 2025. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí.
8. S&P kvůli pomoci v energetice zhoršila výhled ratingu Francie
Agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled úvěrového hodnocení Francie ze stabilního na negativní, což znamená, že by v příštích měsících mohla rating země zhoršit. Důvodem je zpomalující ekonomika země a vládní opatření na ochranu domácnostní a podniků před vyššími cenami energií, která zatěžují veřejné finance. Rating země byl potvrzen na známce AA, což je třetí nejvyšší hodnocení agentury S&P.
9. Pfizer plánuje investovat do rozšíření výroby v Belgii 1,2 miliardy eur
Americká farmaceutická společnost Pfizer investuje přes 1,2 miliardy eur do rozšíření výroby v závodě v belgickém městě Puurs. Tento závod hrál klíčovou roli ve výrobě vakcíny proti covidu-19, kterou Pfizer vyvinul s německou biotechnologickou společností BioNTech. Její produkce tam začala na konci roku 2020. V belgickém závodě, jehož počet zaměstnanců vzrostl z 2 800 před pandemií na 4 500, přibude díky novým programům 250 pracovních míst. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
10. Airbusu se podle předběžných údajů zřejmě nepodaří splnit plán odbytu
Evropskému výrobci letadel Airbus se letos pravděpodobně nepodaří splnit cíl odbytu. Firma podle odhadů v listopadu dodala zákazníkům 66 letadel, za leden až listopad odbyt činil 563 letadel. Aby splnil svůj celoroční cíl, musel by v prosinci Airbus dodat téměř rekordních 137 letadel, upozornila v pátek agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Je tak možné, že firma svůj cíl podrobí revizi.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Žebříček nejdražších měst světa vedou New York a Singapur, poskočila ruská města
Žebříček nejdražších měst světa nově společně vedou New York a Singapur, které tak na druhé místo odsunuly loňského držitele titulu Tel Aviv. Největší posun - shodně o 88 míst směrem vzhůru - zaznamenaly Moskva a Petrohrad, kde se ceny raketově zvýšily kvůli západním sankcím po invazi na Ukrajinu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu organizace The Economist Intelligence Unit (EIU), který hodnotí nákladnost života ve 172 městech v celém světě.
V průměru se podle EIU náklady pro obyvatele měst letos zvýšily o 8,1 %, což je nejvyšší meziroční nárůst za poslední dvě desítky let. Loni se ceny zvýšily o 3,5 % a v roce 2020 o 1,9 %.
"Válka na Ukrajině, západní sankce na Rusko a čínská politika nulové tolerance vůči covidu-19 způsobily problémy v dodavatelských řetězcích, což společně se stoupajícími úroky a změnami měnových kurzů způsobilo krizi vysokých životních nákladů po celém světě," citovala stanice CNN Upasanu Duttovou z EIU. Podle ní stoupaly zejména ceny paliv a energií, ale také potravin, služeb a potřeb pro domácnost.
V první desítce nejdražších měst jsou tři zástupci z USA - kromě držitele prvního místa New Yorku jsou to Los Angeles na děleném třetím místě a San Francisco na osmé příčce. Evropa má na předních příčkách čtyři zástupce: šestý Curych, sedmou Ženevu, devátou Paříž a desátou Kodaň.
Londýn z loňského 17. místa spadl na 28. příčku, ještě výrazněji se život podle průzkumu zlevnil ve Stockholmu a Lucemburku. Obě města klesla o 38 příček na 99., respektive 104. místo. Poslední místa v žebříčku zaujímá syrský Damašek a Tripolis v Libyi.