US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Internet věcí bude revolucí i na burze. Tuto firmu neznáte, ačkoli její akcie stojí pětkrát více než před třemi lety

Akcie technologického obra Apple zdražily za poslední tři roky přes 50 %. Slušné. Není to ale nic proti cenným papírům nenápadné společnosti Telit Communications obchodovaným na London Stock Exchange.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
20. 10. 2015 | 12:00
Technologie

Akcie Telit Communications od konce roku 2012 do letošního září zdražily ze zhruba 55 pencí na 350 pencí. Investorům tak za pouhé tři roky nabídly výnos přes 530 %. Ano, najdou se i zajímavější tituly, třeba akcie amerického poskytovatele streamovaného videa Netflix, které za stejné období zpevnily o více než 700 %, Telit se ale rozhodně nemá za co stydět. A to přesto, že před pár dny akcie firmy v reakci na snížení výhledu zlevnily pod 300 pencí.

Telit Communications, jež byla založena již v roce 1986, je předním vývojářem a dodavatelem řešení umožňujících bezdrátový přenos dat mezi různými zařízeními, od výherních automatů až po auta. Firma tak kope na hřišti takzvaného internetu věcí, který k síti připojuje i zdánlivě běžné věci, jako jsou domácí spotřebiče nebo právě auta.

Internet věcí bude podle analytiků z Raymond James v příštích letech a desetiletích generovat tržby v řádech desítek až stovek miliard dolarů. Tržby z takzvaných M2M služeb (machine to machine) určených pro bezdrátovou komunikaci přístrojů a zařízení mezi sebou podle Raymond James do roku 2017 stoupnou na více než 31 miliard USD z letošních odhadovaných zhruba 21 miliard USD.

Výkonný ředitel Telit Communications Oozi Cats se snaží podpořit růst tržeb podniku expanzí do lukrativnějších odvětví, jakým je třeba automobilový průmysl. Firma v nedávné době provedla několik akvizic s cílem upevnit svoji pozici v jednom z nejrychleji rostoucích segmentů internetu věcí. Loni koupila například část aktiv NXP Semiconductors. Cats uvádí, že je mezi klienty Telitu aktuálně deset automobilek, včetně německé Audi.

Firma v 80. letech začínala jako výzkumná a vývojářská společnost poskytující služby telekomunikačním firmám. Na burzu v Londýně vstoupila v roce 2005, tehdy již hlavně jako poskytovatel řešení pro bezdrátovou komunikaci zařízení.

Spolu s tím, jak se snižovaly náklady na připojování zařízení k internetu, rostly i ambice Telitu. Dnes má firma více než dvacet dceřiných společností, prostřednictvím kterých také shromažďuje a analyzuje data ze zařízení, která dodává podnikům v oblastech od zdravotní péče po zabezpečení. "Telit nabízí nejinteligentnější a nejelegantnější řešení sběru dat z koncových zařízení a jejich následné redistribuce," říká Cats.

Konkurenty Telitu jsou například kanadská Sierra Wireless nebo nizozemská Gemalto. Akcie obou firem ale za cennými papíry Telitu výrazně zaostávají. Akcie Sierry Wireless od začátku roku ztrácejí na americkém Nasdaqu asi 50 % kvůli problémům s některými dodavateli a cenné papíry Gemalta odepisují kolem 11 % kvůli propadu hlavního byznysu firmy, kterým je prodej SIM karet.

Britský benchmark akcií s malou tržní kapitalizací FTSE AIM All-Share Index, v němž jsou zastoupeny i akcie Telitu, od začátku roku roste o necelých šest procent. Benjamin May, analytik z Berenberg Bank, cíluje akcie Telit Communications na 410 pencí, což je více než 45 % nad páteční zavírací cenou akcií na LSE.

Podle Bena Rogoffa z Polar Capital Partners by ale investoři měli být ohledně firem podnikajících v odvětví internetu věcí opatrní. Největší přínos by totiž podle něj neměli mít z internetu věcí poskytovatelé těchto služeb, nýbrž jejich zákazníci, netechnologické firmy, kterým data pomohou optimalizovat podnikání podle chování a požadavků zákazníků a klientů. Rogoff navíc upozorňuje, že je obtížné předvídat tempo dalšího rozvoje a šíření internetu věcí. V tom mu koneckonců za pravdu dává revize výhledu Telitu.

Společnost nyní odhaduje, že za celý letošní rok dosáhne tržeb kolem 330 milionů dolarů. Před revizí výhledu firma čekala, že to bude asi 354 milionů dolarů. V roce 2017 by pak podle Catse měla společnost generovat roční tržby ve výši nejméně 500 milionů dolarů.

Za letošní první pololetí Telit Communications vykázala meziroční nárůst upraveného čistého zisku o 34 % na 13,4 milionu dolarů. Tržby nicméně podniku meziročně klesly o 13,1 % na 156,3 milionu dolarů. Zisk EBITDA se pak od roku 2009 do roku 2014 zvýšil z 5,9 milionu dolarů na 34,7 milionu dolarů. V letošním prvním pololetí zisk EBITDA dosáhl 21,8 milionu dolarů, loni činil za prvních šest měsíců roku 17 milionů dolarů.

Zdroj: Bloomberg

Akciové tipyEvropské akcieInternetTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie