1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
V polovině března index amerického technologického trhu Nasdaq Composite ztrácel na poslední rekordní maximum přes dvacet procent. Během následujících čtyř dnů ale prošel rally, během které přidal více než deset procent. Kdo ve chvíli, kdy index vstoupil do takzvaného medvědího trendu, nakoupil, může být nyní více než spokojený.
Od roku 1970 index Nasdaq prošel 12 medvědími trendy. Jak ukazuje následující tabulka, některé z nich byly opravdu kruté - například během medvědího trhu z let 2000 až 2002 akcie ztrácely na předchozí maximum až bezmála 80 % -, během jiných naopak pokles sotva překonal 20 %. Problémem je, že investoři nikdy dopředu nevědí, s jak výraznými ztrátami se budou potýkat.
Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management zkusil spočítat, jaké by byly výsledky investorů, kdyby na trh vstoupili vždy ve chvíli, kdy se akcie od roku 1970 ocitly v medvědím trendu, a to v horizontu následujícího roku, respektive následujících tří, pěti a deseti let. Ve většině případů by byli investoři již po 12 měsících v plusu, mnohdy dokonce velice výrazně. Výjimku představovaly jen medvědí trhy z let 1973, 2000 a 2008 a pouze u medvědího trendu z roku 2000 investoři byli v červených číslech i po deseti letech.
"Pokud chce někdo zkusit časovat trh, začátky medvědích trendů mohou být dobrou příležitostí k nákupům, ve většině případů bez ohledu na jejich maximální hloubku. Všechny korekce, respektive medvědí trhy se zdají být v době nástupu fatální, opak ale nakonec bývá pravdou. Nyní se hovoří o tom, že utahování měnové politiky bude pro technologické tituly mimořádně nepříznivé. Možná před sebou technologické tituly opravdu mají ztracenou dekádu, možná to celé ale až tak horké nebude a medvědy zase brzy přetlačí býci," dodává Carlson.