Komerční banka: V předvečer výsledků doporučuje ČS akcie držet

Komerční banka se v současnosti obchoduje pouze asi 5 % pod svým historickým maximem. Navíc s 2,1násobkem účetní hodnoty je Komerční banka oceněna s 40% prémií vůči konkurenci, která u tohoto ukazatele v průměru dosahuje 1,5 násobku. Analytici České spořitelny jsou proto v předvečer výsledků za rok 2010 konzervativní a doporučují akcie "držet".

Vybíráme z reportu České spořitelny:

Komerční banka se v současnosti obchoduje pouze asi 5 % pod svým historickým maximem, což je zdaleka nejmenší růstový potenciál z námi pokrývaných bank v regionu. Navíc s 2,1 násobkem účetní hodnoty je Komerční banka oceněna s 40% prémií vůči konkurenci, která u tohoto ukazatele v průměru dosahuje 1,5násobku.

Avšak násobky, konkrétně 11,6 odhadovaného zisku na akcii v letošním roce a 9,7 odhadovaného zisku v příštím roce, jsou vůči konkurenci mnohem blíže, a tudíž z našeho pohledu ospravedlňují ponechání doporučení "držet" spíše než jeho snížení. Proto potvrzujeme naše doporučení a na základě dividendového diskontního modelu zvyšujeme roční cílovou cenu na 4 700 Kč.

Aktuální cenu akcií Komerční banky sledujte zde

Sezónně ovlivněné náklady a tvorba oprávek

Očekáváme, že čistý zisk ve 4. čtvrtletí mezikvartálně poklesne o 7 % (+25,8 % r/r) kvůli sezónnosti a vyšší tvorbě oprávek. Hlavní důvod pro mírný pozvolný pokles ziskovosti jsou mezikvartálně o 13 % vyšší oprávky, čímž se na ně zvedají náklady k rozumnějším úrovním 76 bb. (proti 68 bb. v 3. čtvrtletí).

Provozní náklady by měly mezikvartálně vzrůst o 9,6 % (-0,9 % r/r), ovlivněné především sezónními efekty včetně vyšších marketingových nákladů a přírůstkem bonusů.

Očekáváme, že Komerční banka za loňský rok vyplatí dividendu 200 Kč na akcii. V současnosti odhadujeme, že čistý zisk loni meziročně vzrostl o 20 %, ovlivněn především o 43 % nižší tvorbou oprávek a o 7 % nižšími provozními náklady stejně jako růstem poplatků a provizí o 3,7 % a 1,4% ročním růstem tržeb.

Očekáváme, že růst čistého zisku se v letošním roce zpomalí na jednociferné tempo kvůli výdajům na lidské zdroje a pobočkovým investicím. Zvýšili jsme náš předchozí odhad na celý letošní rok o 5 %, z čehož vychází očekávané roční tempo růstu 8,5 %.To je především díky podstatným investicím do tréninku zaměstnanců, rekonstrukce poboček a marketingu, což zvyšuje poměr náklady/příjmy z 40,4 % (očekávaných na konci loňského roku) na 41,7 %. Očekáváme, že se podíl rizikových úvěrů dále sníží na 5,9 % a náklady na oprávky dále klesnou z 80 bb. (očekávaných na konci loňského roku) na 58 bb. Kvůli stále slabé poptávce firem letos očekáváme růst objemů půjček 6,3 % r/r poháněný především maloobchodními půjčkami a akcelerující firemní poptávkou v průběhu roku.

Odhad výsledků KB za 4Q2010

Na úrovni příjmů očekáváme stále velice nízký postupný růst. Čistý úrokový výnos by se měl na základě vyšších objemů půjček (očekáváme +1,7 % kv./kv.; především díky hypotékám a dalšímu zvyšování poptávky po firemních úvěrech) a lehce vyšších úvěrových maržích mezičtvrtletně zvýšit o 1,4 % (-1 % r/r).

Odhadujeme růst čistého výnosu z poplatků a provizí o 3,7 % kv./kv. především díky vyšší aktivitě klientů, zatímco ceny se nezměnily. Obchodní výsledek by mohl být dále veden zvýšeným podnikáním klientů, kteří těží z nárůstu objemů exportů a importů. Předběžné výsledky za loňský rok budou zveřejněny 16. února v 8 hodin ráno.

Změna v odhadech:

Zdroj:
Česká spořitelna
Komerční banka
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat