25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Prudké zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky mimo jiné sráží vyhlídky budoucího hospodářského růstu. To se na dluhopisovém trhu projevuje v podobě takzvaně inverzní výnosové křivky, tedy stavu, kdy jsou výnosy dluhopisů s kratší dobou splatnosti vyšší než výnosy bondů s dlouhou dobou splatnosti. V případě výnosů amerických 10letých bondů a dluhopisů s 12měsíční splatností je záporný spread největší od roku 2008.
"Inverzní výnosová křivka historicky poměrně spolehlivě indikovala blížící se hospodářskou recesi. Dnes se tím, zda tomu tak bude i tentokrát, nemusíme trápit, protože nástup recese je jistý," říká Tom McClellan, autor The McClellan Market Report. "Místo toho se tak můžeme zaměřit na otázku, co to bude znamenat pro akciový trh," pokračuje.
McClellan se otázkou vlivu vývoje dluhopisových spreadů na situaci na americkém akciovém trhu zabýval a došel k závěru, že akciový index Dow zpravidla (při vyloučení období bublin) dosahuje lokálního dna 22 měsíců poté, co se na lokální dno dostane rozdíl mezi výnosy 10letých a 12měsíčních dluhopisů.
"Pokud by i tentokrát toto 'pravidlo' zafungovalo a záporný spread mezi výnosy 10letých a 12měsíčních dluhopisů již dále nenarůstal, znamenalo by to, že se americký akciový trh ode dna odrazí až v druhé polovině roku 2024," uzavírá Tom McClellan.