Stávají se emerging markets dalším indexem S&P 500?

Americký akciový index S&P 500 za sebou má několikaleté období, ve kterém drtil konkurenci, snad s výjimkou Nasdaqu a několika poněkud obskurních burz. Překonával hodnotové tituly, cenné papíry firem s malou tržní kapitalizací i akcie mimo USA. V zádech má ale konkurenci, byť poměrně nenápadnou.

Daleko za sebou nechal S&P 500 i akcie z rozvíjejících se trhů. Důvodů byla řada, jedním z nich například posilování amerického dolaru, které se negativně projevilo mimo jiné právě na emerging markets citlivých na vývoj kurzů domácích měn vůči dolaru.

Akcie zastoupené v indexu S&P 500 jsou v každém případě z pohledu valuace podstatně dražší než akcie na rozvíjejících se trzích. A to nejen z hlediska nejsledovanějšího ukazatele P/E, a navíc při nižším průměrném dividendovém výnosu.

Častým zdůvodněním rozdílného ocenění je to, že na emerging markets mají velký podíl společnosti navázané na energetiku a komoditní sektor, zatímco v USA dominují technologické firmy a firmy ze spotřebitelského sektoru. Tento argument by obstál v roce 2007, možná i v roce 2015, ale nyní již sotva.

Rozdíly mezi zastoupením jednotlivých sektorů v indexu S&P 500 a na emerging markets stále jsou, ale již podstatně menší. Potvrzuje se tak, že hlavním důvodem nadvýkonnosti S&P 500 je z velké části silný růst cen akcií velkých technologických společností, konkrétně Facebooku, Applu, Netflixu, Amazonu nebo třeba Alphabetu, které z hlediska tržní kapitalizace tvoří více než pětinu indexu.

Rozvíjející se trhy ale v tomto ohledu nezůstávají pozadu. Společnosti jako Alibaba, Tencent, Taiwan Semiconductor či Samsung jsou totiž podle analytiků asijskými dvojčaty amerických technologických gigantů. A jejich čas přichází.

Když navíc srovnáme výkonnost S&P 500 a akcií na rozvíjejících se trzích od roku 1988, dojdeme ke zjištění, že je zhruba stejná. S&P 500 přidává v průměru 10,7 % ročně, index MSCI Emerging Markets 10,4 %.

Bylo by odvážné tvrdit, že akcie na rozvíjejících se trzích mají být oceněné stejně jako americké akcie, například z hlediska váhy jednotlivých sektorů se ale akciové trhy rozvíjejících se ekonomik stále více podobají Spojeným státům. I výkonnost emerging markets je nakonec dlouhodobě víceméně stejná jako výkonnost S&P 500. To může být pro investory v současné volatilní době skvělá zpráva. Jak se totiž ukazuje, akcie v USA a na emerging markets se zdají být poměrně silně negativně korelované.

S&P 500 na rekordech: 4 grafy, které stojí za to vidět
Když americký akciový index v srpnu poprvé od února posunul historické maximum, bylo to letos počtrnácté. Nešťastnou třináctku, kterou zapsal do burzovního almanachu 19. února, tedy nechal úspěšně za sebou a od té doby rekord posunul o více než 120 bodů. Bylo to s tím medvědem letos celkem rychlé, co říkáte?
Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Akciový trh
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Srovnání investic
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat