Bitcoin: Neškodná hračka, nebo disruptivní technologie?

Investiční profesionálové a velké finanční domy zprvu kryptoměny v čele s bitcoinem nebrali příliš vážně. Generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon v roce 2017 prohlásil, že bitcoin nebude fungovat. Řekl tehdy, že jde o podvod, který využívají vrazi a drogoví dealeři, a že bublina na trhu s kryptoměnami je horší než holandská tulipánová horečka. A nezapomněl dodat, že kdyby byl v JPMorgan bankéř, který by obchodoval s bitcoinem, ve vteřině by ho propustil. Uběhlo několik let a dokonce i JPMorgan Chase uznala, že kryptoměny se staly plnohodnotnou součástí světa investic.

Podobnou názorovou cestu ušel také zakladatel investiční společnosti Noster Capital Pedro Noronha. V roce 2017 bitcoin shortoval a spřádal medvědí scénáře, nyní je ovšem již zatvrzelým býkem a tvrdí, že bitcoin z mapy finančního světa nikdo a nic nevymaže. Podle Noronhy je bitcoin přibližně ve stejné pozici, v jaké byl internet v polovině 90. let.

Když se Noronha o bitcoinu dozvěděl, okamžitě ho napadlo, že jde o bláznivý projekt, pro který ve světě financí není místo. Mimo jiné jej odrazoval fakt, že šlo o nástroj, který nebyl podobný ničemu jinému. Šlo o novou myšlenku, navíc mimo kontrolu vlád, centrálních bank a dalších regulátorů. "Tehdy jsme byli přesvědčení, že s něčím, co stojí mimo zavedený finanční systém, zkrátka nemůžeme pracovat," vzpomíná.

"Ale čím více jsme o bitcoinu věděli, tím blíže jsme byli názorovému obratu. Dnes je bitcoin světově nejrozšířenějším konkrétním aktivem. Drží jej 114 milionů lidí a každý týden přibývají v průměru dva miliony. To je tak masivní základna, že již nelze hovořit o bláznivém projektu počítačových nadšenců," pokračuje.

Bitcoin - počet adres s nenulovým zůstatkem
Bitcoin - počet adres s nenulovým zůstatkem

Noronha postupem času došel k přesvědčení, že bitcoin je jednou z největších novinek ve světě peněz a investic posledních minimálně dvaceti let. Bitcoin je podle něj jedinečným nástrojem z pohledu způsobu uchovávání bohatství. Bezesporu největší předností bitcoinu je přitom podle něj jeho omezené množství v kontrastu k neomezené zásobě fiat měn. Očekává také další rozvoj bitcoinové infrastruktury, což by mělo dále zjednodušit nakládání s kryptoměnou.

"Podle našeho nejpesimističtějšího scénáře bitcoin dále poroste jako alternativa zlata. Nejoptimističtější scénář pak říká, že jsme na začátku technologické revoluce, největší od rozšíření internetu. Trh ovšem podle našeho názoru aktuálně nereflektuje ani jeden z našich scénářů, což je důvod, proč jsme silnými bitcoinovými býky," dodává Noronha.

Bitcoin - ilustrační foto
24. 8. 2021 12:05
Toto je dvacet zemí bitcoinu zaslíbených

Míra přijetí bitcoinu ve světě za poslední rok vyskočila o 881 %. Trend táhly Vietnam, Indie a Pákistán, vyplývá z...

Ethereum - ilustrační foto
23. 7. 2021 11:49
Ether: Volatilita je obrovská, zařazení této kryptoměny do portfolia ale může být zajímavé, říká Amy Arnott z Morningstar

Třeba i zařazení 2% podílu etheru do portfolia může vzhledem k extrémní volatilitě druhé nejsledovanější kryptoměny...

Zdroj:
Evergreen Gavekal
Bitcoin
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat