Igor Pauer: Pokud máte dostatek znalostí, neexistuje způsob, jak přijít o své investice do kryptoměn

Igor Pauer, expert na krypto
Obrázek: Investiční web

Jsou kryptoměny bezpečné? Pro koho jsou určené? A kam se celé odvětví posunulo od dob, kdy stál bitcoin méně než dolar? Nejen o tom jsme hovořili s expertem na krypto Igorem Pauerem.

Proč jste se začal věnovat kryptoměnám?

Vždy jsem se motal kolem přírodních věd – fyziky, chemie či matematiky. V roce 1988 jsem se dostal k programování a v roce 1996 do e-commerce. V té době slovo e-commerce ještě ani neexistovalo, moje diplomová práce byla o obchodování na internetu. Název e-commerce přišel až kolem roku 2000. Kryptoměnám jsem se začal věnovat v roce 2010 v době bitcoinového hypu a od té doby to dávám dohromady. Kolem roku 2011 jsem vytvořil na jednom e-shopu první bitcoinovou platbu na světě vůbec. Pak jsem v roce 2017 z pozice ředitele e-commerce zavedl bitcoin jako alternativní platidlo pro Alza.cz. V té době žádný e-shop na světě v takové velikosti nepřijímal platby kryptoměnami, byli jsme první.

Pro koho jsou podle vás kryptoměny určené? Ne každý jim rozumí. Podle základních pravidel investování by se přitom nemělo investovat do něčeho, čemu člověk nerozumí.

Kryptoměny jsou podle mě pro všechny. Spousta lidí investuje do věcí, kterým nerozumí. Například současnému frakčnímu bankovnictví rozumí málokdo a věřím, že v peněžence má nějaké peníze téměř každý.

Vždy jsem se snažil světy zjednodušovat a spojovat. Mým cílem je, aby kryptoměny byly jako Apple, v současnosti jsou ale spíše jako Linux, tedy něco jako "pro IT od IT". Nikdo tomu nerozumí, je to složité, ale je to super systém, který je funkčně perfektní, rychlý, jen jej zkrátka nechcete používat. To samé jsou kryptoměny. Pokud nejste ajťák nebo nadšenec.

Když porovnáte e-commerce v roce 1998 a dnes, jsou to jiné světy. E-commerce byla také složitá a například neexistovaly on-line platby. Když jsme přišli do banky a chtěli zařídit platby kartou na internetu, tak nám bylo řečeno, že ty peníze někdo ukradne, a že k tomu proto nikdy nedojde. A vidíte ten posun. Stejně tak by se měly posunout i kryptoměny – od Linuxu k Applu.

Jak by to mělo proběhnout?

Stejným způsobem, jako jsme si zvykli v e-commerce. V roce 2000 se také nezdálo, že by si moje babička mohla něco objednat přes internet, ale nyní je to celkem běžné. I kryptoměny musejí fungovat jednoduše, na jedno tlačítko, které zmáčknete a funguje. To složité za tím vším vás nemusí zajímat. V e-commerce jsme se naučili, že když je někde problém, tak není v zákazníkovi, ale ve vás. Když se zákazník někde zasekne, je to vaše chyba. Stejně by to mělo fungovat v krypto světě, na stisknutí tlačítka. Krypto je navíc novější systém než internetové bankovnictví, a proto nevidím důvod, proč by nemělo být jednodušší. Pokud umíte používat elektronické bankovnictví, měli byste umět používat krypto. A to nyní neplatí.

Na tom nyní pracujete?

Pracuji na jednom zajímavém projektu a doufám, že to bude zmíněný "Apple". Již brzy tento nový projekt představíme.

Podle poradenské společnosti Chainanalysis byly letos již ukradeny kryptoměny za více než 76 miliard korun. Jsou kryptoměny bezpečné?

Je pravda, že poslední měsíc bylo nejvíce krádeží v historii, celkem šlo o 700 milionů dolarů. Zabezpečení kryptoměn je ale řádově lepší než zabezpečení internetového bankovnictví. Nejčastější problém je, že lidé s kryptoměnami neumí pracovat. Ve světě kryptoměn máte plnou odpovědnost za to, co děláte. Blockchain není reverzibilní – co je v něm zapsané, je tam navždy. Když tedy v blockchainu vlastní hloupostí někam pošlete peníze, jsou nenávratně ztracené. Lidé jsou zvyklí, že když jim například zmizí peníze z účtu, zjistí se, kam zmizely, a vrátí se. To v krypto světě neexistuje - když něco pokazíte, nejde to vrátit. Kryptoměny jsou nicméně založené na matematice, která jako taková je bezpečná. Matematika vás neumí oklamat, dva plus dva je vždy čtyři. Zabezpečení nikdy v kryptu nebylo problém, vždy byl problém v chování lidí.

Takže v podstatě nejde o krádeže, ale chyby investorů?

V podstatě ano. Buď to pošle investor někam omylem, nebo to pošle do projektu, který není zabezpečený. Pokud máte dostatek znalostí, neexistuje způsob, jak přijít o své investice do kryptoměn. Nelze však očekávat, že bychom my "krypťáci" dostali lidi na takovou úroveň, aby nedělali chyby. Proto jsem pro základní pravidla, která ochrání investice široké populaci, bez nich zkrátka široké přijetí kryptoměn nemůže proběhnout.

A co říkáte na krachy kryptoměnových burz, v poslední době například hodně propírané FTX?

Z určitého hlediska je to dobře, protože se trh pročistí. Na začátku medvědího trendu se trh vždy čistil. Objem aktiv v kryptu roste, což samozřejmě láká podvodníky. Je to normální a dělo se to vždy napříč odvětvími. Burza FTX zkrachovala do značné míry proto, že byla centralizovaná a spadala pod regulaci. Typické projekty v kryptu jsou striktně decentralizované, nespadají pod regulaci, jsou zabezpečené kryptograficky a matematicky. Takové projekty nemohou krachnout, stačí se podívat na bitcoin.

Burzu FTX položila regulace a centralizace. Pokud by byla burza striktně decentralizovaná, nestalo by se to. Bankroty vždy nastávaly u projektů, které byly nějak regulované a centralizované. Byl u nich proto prostor pro chyby. Nikdy se nestalo a nestane, že by někdo matematicky prolomil šifrování. Mělo by to fatální vliv na celé odvětví i na spoustu dalších oblastí.

Snahy o regulaci kryptoměn ale sílí.

Nějaká pravděpodobnost růstu regulace určitě je a je otázka, jak které projekty obstojí. Bude to ale pravděpodobně podobné jako u e-commerce - celé odvětví se posunulo a nějak funguje. Všeobecně se ale e-commerce dostala tam, kde je, spíše díky samoregulaci. Pokud jste nebyli spokojeni s rychlostí plateb, přešli jste jinam. Bez regulace vznikly i například srovnávače jako Heureka, které odvětví pomohly.

Pokud se snažíte regulovat tak složité odvětví, jako je krypto, tak vám to navíc trvá dlouho, přičemž v kryptu čas naopak letí hodně rychle. To, co ve standardním odvětví trvá rok, v e-commerce zabere měsíc a v kryptu týden. V kryptu tak za rok uběhne 50 let. Když regulaci vytváříte 3 nebo 4 roky, v kryptu uběhne 200 let. Uvidíme, jak to dopadne. Regulace podle mě nikdy nepřinesla nic dobrého a nic nevyřešila. Vždy jistým způsobem deformuje trh a podle mě není tou správnou cestou.

Čekáte další krachy kryptoměnových burz?

Zamoření toxickými aktivy je v odvětví velké. Myslím si, že přijde více velkých krachů. Ale nechápu to jako negativum, vnímám to jako pročištění trhu. Určitě bych si ale vybral kryptoaktiva z centralizovaných burz.

Jak se díváte na ceny kryptoměn?

To je jedna z mých nejméně oblíbených otázek, pro mě je totiž krypto hlavně technologie. Kryptoměny prodělávají nějaké cykly, jejich kurzy se propadají a rostou. V roce 2010 byla cena bitcoinu pod jedním dolarem a nikdo si nedokázal představit, že bude někdy stát jeden dolar. Pokud lidem z té doby řeknete, že se bitcoin propadl na 16 tisíc dolarů, tak se jen usmějí. Já jsem si svého času například koupil kávu za 50 bitcoinů, a mimochodem ne moc dobrou. V začátcích jsme dokonce dostávali bitcoiny zadarmo na testování. Když mě kamarád požádal, abych mu poslal 100 bitcoinů na testování, neřešil jsem vzhledem k jejich tehdejší ceně, co se s nimi děje. V současnosti se již používají testovací bitcoiny.

Co byste poradil lidem, kteří chtějí (začít) investovat do kryptoměn?

Především by se měli o kryptoměnách něco naučit a neinvestovat, dokud o nich nic nevědí. Kámen úrazu je v tom, že čím více se o kryptu naučíte, tím více máte představu o tom, že o něm až tolik nevíte. Jde o mimořádně široké odvětví. Někdy můžete přijít o peníze, ale získáte zkušenosti a zážitky. Ideální je proto investovat pouze peníze, bez kterých se v životě jinak obejdete.

Nemusím být tedy z IT, abych se to naučila?

Odvětví se velice posunulo, i když to tak nevypadá. Stále je to složité, ale již nemusíte být kryptograf, matematik nebo ajťák. A již brzy navíc možná přijde kryptoměnový "Apple" a na všechno vám bude stačit jediné tlačítko.


Twitterový účet Igora Pauera


Video thumbnail play-btn
Obrázek: Profimedia
23. 11. 2022 9:24
Kacerovský (WOOD & Company): Trh s kryptoměnami ještě může skrývat různé kostlivce, řada projektů je ale kvalitních a smysluplných. Ether(eum) může podat lepší výkon než bitcoin

Pád burzy FTX způsobil na trhu s kryptoměnami (další) otřes a vyvolal řadu otázek. Jak kvalitní jsou jednotlivé projekty...

Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
Michal Semotan (J&T Banka): Investoři počítají s mírnějším růstem sazeb Fedu, další razantní utažení…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
4. 12. 2022 18:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio v roce 2023?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat