30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Firemním dluhopisům se podobně jako akciím v uplynulém roce příliš nedařilo. Prakticky v průběhu celého roku se výkonnost eurových korporátních bondů, investičního i spekulativního stupně, pohybovala kolem nuly, případně do -1 %. V listopadu se přitom situace poměrně prudce zhoršila.
Za listopad eurové korporátní dluhopisy s investičním ratingem odepsaly 0,6 % a eurové korporátní dluhopisy se spekulativním neinvestičním ratingem odepsaly 2 %. Tyto poklesy nebyly zapříčiněny žádným novým fundamentem, spíše se zdá, že se větší množství velkých mezinárodních investorů rozhodlo před koncem roku snížit svou rizikovou expozici.
Po vynikající výkonnosti z minulých let tak u korporátních dluhopisů nastal v letošním roce obrat. Od začátku roku jsou firemní bondy s investičním ratingem 1,3 % v mínusu a ty se spekulativním ratingem ztrácejí 3,2 %. Výnosy korporátních dluhopisů proto rostly (ceny a výnosy se pohybují inverzně), když se rozšiřovaly takzvané kreditní spready, které představují výnosovou prémii proti bezrizikovým úrokovým sazbám.
Primárním důvodem byl (oproti roku 2017) nárůst globální rizikové averze způsobený několika faktory:
Domníváme se, že aktuální úroveň kreditních spreadů, i přes růst v letošním roce, je historicky stále nízká. Je tedy možné, že i v příštím roce budou mít spready tendenci růst, což by mělo na výkonnost korporátních dluhopisů negativní dopad.
Negativně budou pravděpodobně působit i další dva faktory. Významným fundamentálním vlivem bude pokračující zpomalování ekonomického růstu, což se bude nepříznivě propisovat do finančních výsledků evropských korporací a jejich schopnosti udržovat cash flow a míru zadlužení na přijatelné úrovni. Zásadní zhoršení výsledků nečekáme, nicméně dynamika růstu tržeb, zisků a cash flow bude velice pravděpodobně slabší něž letos.
Důležitým technickým faktorem bude ukončení programu odkupů dluhopisů Evropskou centrální bankou na konci roku 2018. V posledních letech byla ECB nejvýznamnějším kupujícím evropských korporátních dluhopisů, a byla tak klíčovým faktorem mezní poptávky. Faktor ECB od příštího roku již působit nebude, což bude pro výkonnost evropských firemních bondů nepříznivé.
Celkově se domníváme, že i přes mírný pokles v letošním roce jsou tržní ceny evropských korporátních dluhopisů poměrně vysoko, a tudíž nelze na rozdíl od let minulých čekat jejich mimořádné zhodnocení. Pokud se naplní náš opatrně optimistický scénář vývoje, korporátní dluhopisy by v příštím roce mohly zaznamenat zisky okolo 3 %.