Co nás čeká během 10 let? Žádná sláva!

Douglas Coupland je kanadský spisovatel, esejista, blogger, vizuální umělec, filmař, designér a výtvarník. Ve svém díle se zabývá budoucností, pop kulturou, sexualitou v moderní době a podobně. Ve svém prvním románu Generace X: Vyprávění pro akcelerovanou kulturu (1991) použil slova jako McJob a Generace X. A jeho výhled na příštích deset let svádí, když ne k myšlenkám na provaz, tak určitě alespoň na kratší investiční horizont:).
Nedávno shrnul pro server Theglobeandmail.com 45 tipů pro přežití v těžkých časech, které přijdou. Některé, jako stěhování se na západní pobřeží kvůli klimatickým změnám, vynecháme. Ale některé stojí za zmínku.
Bude hůř
Žádné slunce nevyjde ze současných mraků obav. Cesta vede pouze z kopce. Jedinou výhodou je, že ten kopec není nekonečný.
Budoucnost nebude odpovídat představám nadšených futuristů
Budeme se spíš cítit "divně" a bez možnosti kontroly nad tím, co se děje kolem nás. Příliš mnoho věcí se mění příliš rychle. Budoucnost je nepředvídatelná, což ve zrychleném světě bude lidem stále více vadit.
Budoucnost přijde, i kdybychom se postavili na hlavu. A bude rychlejší, než si dokážeme představit
Technologický rozvoj už nikdo nezastaví. Ne že by technologie samy vyloženě diktovaly další vývoj, ale silně se v něm odrazí. Jediné, co nevíme, je to, jak rychle se nové technologie budou objevovat. Jedním ze znaků příští dekády bude neustálé očekávání příchodu nějaké nové technologie.
Budeme se cítit jako psi uvázaní před řeznictvím
Lidé se budou cítit stále více osamělí, ačkoli je bude spojovat stále více komunikačních kanálů.
Střední třída zanikne
Alespoň ve vyspělém světě. Lidé se stále budou s touto třídou identifikovat. V podstatě se dá říct, že se bude příslušnost ke střední třídě dědit, respektive si její příslušníci budou připomínat, že jsou ze střední třídy, protože z ní byli jejich rodiče a prarodiče. Skutečnost však bude ve většině případů jiná.
Budeme jezdit metrem
Takže se snažte bydlet blízko stanic. Ve světě superdrahých pohonných hmot se to bude hodit. A domy snad budou znovu získávat na ceně.
Navěky propojeni
Stejně jako si dnes nikdo nekoupí naschvál o deset let pomalejší počítač, tak se v budoucnu nezřekne možností propojení s dalšími lidmi. Ze sítě se zkrátka dobrovolně odstřihne málokdo.
Staří nebudou bezradní
Google změnil svět už dnes. A v tomhle snad k lepšímu. Pokud se na internetu dokážeme za deset let ještě vůbec orientovat.
Čekejte méně
Ne nic, ale méně.
Objeví se něco, co bude chytřejší než my
Díky, milé algoritmy a aplikace na internetu.
Ať vám má kdo měnit plíny
Sponzorujte nějaký dětský kroužek. Nebo v padesáti adoptujte mimino. Vyroste akorát včas.
Staneme se datovým oblakem, který bude obíhat planetu
Jako by nebylo dost těžké popsat, jak někoho vnímáte v reálu klasickými smysly. Virtuální, globální osobnost každého z nás bude pro řadu lidí již zcela neuchopitelná. Co bude jasné? Vaše nákupní chování, blogy, výsledky vyhledávání a podobně. Možná se nepoznáte ani sami.
Marná snaha o individualitu
Jste jen další zářez na pažbě Internetu. Nemějte iluze – jen těžko vás nejsou stovky podobných po celém světě. Z toho není úniku. Individualita končí s vaší emailovou schránkou.
Smetí ze skládek se bude prodávat jako artefakty 20. století
Že by investiční příležitost?
Arktida – země nikoho. Nebo všech?
Komu patří Arktida? Tomu se hlavně v Kanadě dá celkem smát. Jen si zkuste na mapě nakreslit všechny ty kanadské ostrůvky. Nesmysl.
Severní Amerika se rozpadne jako Východní blok?
Takový Quebec drží v Kanadě jen na dobré slovo. Kalifornie by se mohla rozdělit na dva státy – na ten, kde se daně budou platit, a na ten druhý, kde to všichni vzdají. Nebo zbankrotovat rovnou. A kdo víc, co bude dál.
Budeme se cítit všichni stejně
Pocit bezpečí, být v průměru. To není k zahození, když to kolem lítá. S rozvojem vědy si také vysvětlíme daleko více osobnostních znaků a pocitů na základě chemických reakcí v mozku. Takže bude vyloženě snadné vysvětlit, proč jsme, jací jsme. Budeme mít zábavnější sny, nebude nám tak zatěžko být sami, seznamování bude probíhat více mechanicky a život nám bude připadat méně jako příběh, protože veškerá socializace bude podléhat novým trendům a mechanismům. Kolik kámošů máš na Facebooku, tolikrát jsi člověkem.
Vnímání času se změní
Dosud lidé vnímali čas mimo jiné i skrze své aktivity. Kolik času uběhlo mezi jednotlivými činnostmi, kterým činnostem jsme dali přednost a podobně. Jenomže činností bude méně, a virtuální čas běží jinak.
Lidé, kteří se budou vyhýbat novým technologiím, budou za blázny
Pro společnost budou jako vegetariáni v 80. letech. Tehdy (v USA byli tehdy prostě dál, pozn. red.) se šlo v partičce na večeři podle toho, kde měli něco pro kamarádku-vegetariánku. Ale nově se na podobnou kamarádku partička vykašle, protože se sraz domluví někde na síti, ale "ona je prostě nemožná a není online, tak má smůlu".
"Devadesátky" nám budou chybět víc, než jsme si kdy uměli představit
Nebude nám záležet na tom, jak vypadáme
Dříve se oblečením, účesem a podobně dalo vyjádřit leccos. Podle kravaty někdo poznal, že jste z Harvardu. Dnes jsou plné ulice pořezaných emo, pankáčů, metaláků, hipíků, kravaťáků, taxikářů, novinářů, ajťáků, … Vyzná se v tom někdo?
Všechno budeme vědět za vteřinu – nuda!
Zkuste si povídat s kamarády někde, kde mají wi-fi. Jakýkoli spor se vyřeší na Googlu jedním dotazem. Kde jsou diskuse, argumenty, hádky? To udělá neplechu i v přirozeně vytvářené hierarchii, respektu a úctě. Pravdu má ten, kdo má rychlejší smartphone.
IKEA se stane náboženstvím
Budeme hodně objektivní, pokud jde o vlastní tělo
Politiku přímo do mozku
Politika se stane mechanismem, jak co nejvíce určitých představ a názorů dostat co nejtrvaleji do co největšího počtu mozků.
Nákupy z vězení
Zvýšená kriminalita ve světě, kde je nakupování povýšeno na kulturu, povede k zvláštní bipolaritě: Buď sedíš v base a nakupuješ online, nebo sedíš doma a nakupuješ online. Ale s tím novým iPhonem si můžeš pak jít zajoggovat, až ti ho dovezou.
Vysněný život = Google Street View
Připustíme si, že za to, jak žijeme, si můžeme sami
Aktuality
