25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Tentokrát něco o tom, jak se snaží Itálie snižovat dluh (a nedaří se jí to), že centrální banky (opět) pumpují do systému hodně peněz, že diverzifikaci vlastně nepotřebujeme a o tom, že aktivně spravované fondy již opravdu netáhnou. A nakonec jeden dluhopis, který vyplácí úroky již 371 let.
Itálie našla způsob, jak snížit svůj obrovský vládní dluh. Plánuje prodat nemovitosti v hodnotě 1,8 miliardy eur. Vypadá to jako super nápad, ale háček je v tom, že dluh Itálie je více než 2,3 bilionu eur, takže prodejem nemovitostí (pokud je prodá za uvažovanou cenu) umaže méně než desetinu procenta dluhu.
Italy is preparing to sell as much as $2.1 billion of state-owned real estate in an effort to curb its surging debt. https://t.co/p5HK61xVg4
— Lisa Abramowicz (@lisaabramowicz1) 5. února 2019
Fed se snaží vytvářet dojem, že zpřísňuje měnovou politiku, redukuje svou nafouklou rozvahu a přestal s pumpováním peněz do ekonomiky. Od nástupu nového šéfa Fedu Jeromea Powella (společně s likviditou od Čínské lidové banky) však globální nabídka peněz vzrostla na úroveň z března 2018. Růst cen akcií pak není překvapením.
Since Powell backtracked and the PBOC stepped up liquidity injections, global money supply has roundtripped to March 18 levels.
— Daniel Lacalle (@dlacalle_IA) 5. února 2019
Forget earnings or macro. This is why markets have rallied. pic.twitter.com/ANxj0EcdD1
Jasný, stručný a výstižný tweet. Člověk by si pomyslel, že diverzifikace je vlastně na nic. Jenže ono to vlastně není ke smíchu, protože takový všeobjímající optimismus většinou nekončí dobře. Alespoň že ty kryptoměny stále padají.
stocks up, bonds up, dollar up, gold up
— zerohedge (@zerohedge) 5. února 2019
A když už není potřeba ta diverzifikace, není potřeba ani aktivní správa. Investoři v posledních letech přicházejí na to, že platit více za něco, co jim vydělá méně, nemá smysl. A v prosinci to dali aktivním fondům jasně najevo.
Traditional, actively-managed global equity funds saw almost $160bn yanked out last month — the worst burst of outflows on record. https://t.co/GZpknI7iIB pic.twitter.com/2RJpaqkX49
— Jesse Felder (@jessefelder) 1. února 2019
Na růstu objemu aktiv pod správou dvou největších firem prodávajících pasivní fondy je to jasně patrné.
Here's a look at BlackRock and Vanguard's historical assets- now at a collective $10T. BlackRock has about a $1T lead, but lost ground last year as rough mkts tend to speed up Vgrd's mkt share gain.. via @mbarna6 pic.twitter.com/XfJQgLZKNt
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) 5. února 2019
Za investiční aktivum s dlouhým investičním horizontem jsou považovány akcie (Warren Buffett by je nejraději držel navždy, ale ne každý s tím souhlasí). Tento dluhopis si ovšem s akciemi v ničem nezadá.
Nejstarší perpetuitní dluhopis, který stále platí kupón, byl vydán v r. 1648 v Nizozemsku tamní říční správou v oblasti Rýna. Dluhopis je z kozí kůže a když se s ním ukážete v sídle emitenta nedaleko Utrechtu, vyplatí vám úrok stejně jako posledních 371 let. Zřejmě slušný oddíl. pic.twitter.com/xrXFmOfNKT
— Pavel Ryska (@PavelRyska) 5. února 2019