Washington a Peking si minulý týden pohrozily dalšími cly, a globální trhy proto opět krvácely. Společně s tím se obnovily diskuze o tom, kam až ping-pong ochranářských akcí a reakcí může zajít. Ti, kteří stávající dění spojují jen s dryáčnickým vyjednávacím stylem Donalda Trumpa, často věří v brzké uklidnění. KONTEXT je považuje za průvodní jev probíhajícího historického zlomu, v jehož důsledku může dojít k dalšímu (vy)hrocení. Investoři by se proto měli mít na pozoru.
Tento týden začíná v USA výsledková sezóna za první čtvrtletí 2018. I bez ní je zatím letošní rok pro akcie pořádně rozkolísaný, některé tituly přitom historicky reagují na oznámené hospodářské údaje i v jinak klidných časech.
Drobní investoři na finanční trhy obvykle přicházejí s tím, že chtějí peníze do akcií nebo dluhopisů vložit na vyšší jednotky až desítky let. Již po několika málo měsících se však často snaží vydělávat na denních výkyvech cen aktiv.
To, jak investoři zareagují na současný vývoj na trzích a jak brzy se mu přizpůsobí, bude mít vliv na pohyby cen aktiv po zbytek roku. Které faktory přitom mohou ovlivňovat rozhodování investorů v nejbližších měsících?
Koruna je vůči euru i rok po ukončení kurzového závazku ČNB a posílení o 6 % podhodnocená, má tedy smysl se chránit proti jejímu budoucímu posílení. Zajišťování forwardem je první volba, zvlášť když jsou zajišťovací forwardové kurzy vyšší než aktuální spotový kurz. Méně podhodnocená koruna než na 27 EUR/CZK však hovoří také pro zajištění, při nichž se lze svézt na dočasných korekcích trendového posilování koruny, například knock-in forward nebo KIKO.
Každý, kdo se na trzích trochu rozkoukal a pustil si o tom ústa na špacír, dříve či později obdržel jasný dotaz: Mám nějaké peníze, do čeho je mám investovat? Finanční poradci by mohli vyprávět. Udílet rady je snadné, ale udílet smysluplné rady s nadějí na trvalejší úspěch, to už je trochu jiná písnička.
Jednou z největších hrozeb pro finanční trhy je rozpoutání obchodní války mezi USA, Čínou, případně dalšími zeměmi. Některá investiční aktiva či celé sektory budou trpět, jiné nástroje mohou z nové situace těžit. Do čeho se vyplatí investovat, a čemu se naopak raději vyhnout?
Kryptoměnový trh letos zatím zrovna nezáří. Co stáhlo cenu bitcoinu pod sedm tisíc dolarů a co čekat ve světě kryptoměn do prázdnin, rozebíráme v aktuálním Investorském magazínu. Prostor věnujeme také vývoji cen akcií, zlata a elektřiny a letošní zvýšené tržní volatilitě. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.