Další týden, další hrozba uvalení cel na čínské výrobky. Tentokrát ale Donald Trump svou rutinu ozvláštnil varováním před možným odchodem USA ze Světové obchodní organizace. Akcie na to zareagovaly poklesem, pak ale nad obavami z abstraktního rozpadu globálního řádu převážila hmatatelná hromada likvidity pohánějící ekonomiku a trhy. Ale právě ta se nakonec stane katem pokračujícího růstu.
V říjnu 2019 by měl současný šéf Evropské centrální banky Mario Draghi opustit svou pozici. S blížícím se rokem 2019 se proto to, kdo usedne do čela měnové autority eurozóny, stává stále aktuálnějším. Aktuálně není jasný hlavní kandidát na tuto pozici a není ani striktně dáno, že by se měli střídat prezidenti ze severní a jižní Evropy. Důležitější je kvalita kandidáta.
Americké akciové indexy se na konci srpna dostaly na nová historická maxima. Jako kdyby investory zkrátka nezajímaly všechny ty špatné zprávy z (geo)politiky a mezinárodního obchodu.
Jména jako John D. Rockefeller nebo John Pierpont Morgan již někdy slyšel asi každý. Ale co Hetty Greenová, žena, která do své smrti v roce 1916 nashromáždila majetek v hodnotě 100 milionů dolarů?
Google, respektive zastřešující holding Alphabet je při tržní kapitalizaci okolo 850 miliard USD třetí největší veřejně obchodovanou společností světa. Co stojí za mimořádnými úspěchy společnosti, která je pro velkou část světa synonymem internetového vyhledávání?
Když si odečteme Trumpovy tweety, zůstane trend, ve kterém se USA chtějí starat v první řadě samy o sebe. Je to krátkozraké, protože na jejich krocích směřujících ke dvoustranným dohodám a omezování významu vícestranných dohod vydělává Čína. Myslet si, že Evropská unie v této nejvyšší lize hraje vyrovnanou partii, by bylo naivní, řekl jinými slovy Jiří Schneider z Aspen Institute Central Europe v rámci projektu Alter Eko politickému geografovi Michaelu Romancovovi.
Máme-li příštím generacím zanechat obyvatelnou planetu, musíme změnit svůj přístup k životnímu prostředí, shodli se účastníci pařížské klimatické konference v roce 2015. Role vůdce energetické revoluce se již dříve ujalo Německo. A jeho cíle nebyly zrovna malé.
Začíná měsíc, který je historicky pro (americké) akcie považovaný za nejhorší v roce. To ovšem neznamená, že v tomto období nelze najít zajímavé investiční tipy. Analytici ze společnosti Oppenheimer si vyhlédli několik titulů, které by mohly v nejbližším roce překonat zbytek trhu, a má proto smysl je nakoupit právě teď.
Kolik je hodin? Přijde na to, jak eurokraté vnímají dvě věci. Zaprvé jde o princip subsidiarity (jak kdy), zadruhé pak o zdravý rozum (ani se neptejte).
ČEZ je, byl a bude magnetem pro drobné české investory. Jedna z nejstabilnějších dividendových společností stojí před řadou dramatických výzev, které se mohou pozitivně, ale i negativně zhmotnit do budoucího kurzového vývoje na burze. O budoucnosti ČEZ jsme hovořili s člověkem, který má pod palcem jeho finance. Magazínový mix doplňuje pohled na pokrizový vývoj akcií, a protože začíná školní rok, tak se vracíme také k několika důležitým chemickým objevům. Závěr tradičně patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.