US MARKETZavírá za: 4 h 0 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Denní glosa: Čas versus demokracie

Kolik je hodin? Přijde na to, jak eurokraté vnímají dvě věci. Zaprvé jde o princip subsidiarity (jak kdy), zadruhé pak o zdravý rozum (ani se neptejte).

Daniel Deyl
Daniel Deyl
4. 9. 2018 | 9:00
Evropská unie

Každý má právo na svůj čas, velí jeden z důsledků speciální teorie relativity. Po více než století zažije Evropa v praxi, jak uplatnění takového práva vypadá.

Evropská komise zvažuje, že zruší střídání času ze zimního na letní. Odůvodňuje to výsledky ankety (již nazývá konzultací) na dané téma. Na anketní otázku odpovědělo 4,6 milionu lidí, tedy 0,9 % obyvatel unie (je potřeba přiznat, že je to více než v případě obdobných anket v minulosti). Zhruba 80 % z nich, tedy něco přes tři čtvrtě procenta populace, vyjádřilo přání čas nestřídat. Zhruba 80 europoslanců v tom spatřilo svoji šanci zanechat nesmazatelnou stopu na běhu času. Šéf exekutivy Jean-Claude Juncker, snad v touze mít od nich pokoj, předběžně souhlasil.

Anketa pro specialisty

Záležitost má několik rovin, jež dohromady dobře ilustrují proces vzniku regulace vůbec. Zaprvé, přeje-li si tři čtvrtě procenta lidí to či ono, za normálních okolností se nic neděje. Kdyby někoho napadlo takovou anketu sestrojit, zhruba 40 % obyvatel Evropské unie si přeje být provdáno za Leonarda DiCapria. A co má být?!

Zadruhé, je to otázka reprezentativnosti. Na otázku odpovídali zjevně lidé, kteří se věcí zabývají (posílají do Evropského parlamentu petice, například), jinými slovy specialisté v oboru s příliš velkou porcí volného, s prominutím, času. Udělejte takovou anketu ve Vršovicích a zjistíte, že 80 % Evropanů považuje za nejlepší fotbalový klub světa Slavii, zatímco v Bubenči se dozvíte totéž o Spartě. Jestliže v Berlíně se 80 % EU rozhodne pro veganství, v Mnichově jsou čtyři pětiny unie pro vepřovou. Na esoterické seanci věří osmdesát procent Evropy v sílu malých pyramid.

Pokud někdo nemá co lepšího na práci než se zabývat tím, proč je čtvrt na pět o tolik lepší než čtvrt na šest, a jaký to má navíc dopad na jeho psychickou kondici, biorytmy a čakry, přejme mu to, protože je to šťastný člověk. Že tihle lidé dali dohromady tři čtvrtiny procenta populace (drtivou většinou v Německu), je svého druhu úspěch unie. Média z toho však udělala 80 % celkové populace (titulní strana pátečních Lidových novin tvrdí přímo a bez uzardění, že "80 procent obyvatel Evropy preferuje...", bombastický titulek si neodpustily ani v upravované webové verzi).

Politické hodiny

Hned je tu tedy něco, co Evropská unie nemůže ignorovat. Ledaže by ovšem mohla. Juncker naznačil, že komise dá státům vybrat, zda si chtějí nechat "normální" (zimní) čas, nebo ten letní. Že z toho vzejde zmatek, je sice pravda, ale co naplat, máme zde princip subsidiarity, který velí, že co neumí unie udělat lépe, musejí udělat členské země samy.

Člověk ani nechce pomyslet na to, co s takovou municí nadělá někdo jako Nigel Farage. Možná prosadí zrušení veškerých hodin, protože čas je jen wibblo wobbly timey wimey stuff a jeho dělení na 24 dílků denně je podlá mocenská hra žabožroutů a skopčáků. Ale třeba by taková věc v Bruselu prošla. Pokud si mohou země samy rozhodovat, kolik je u nich hodin, proč by nemohly mít taky třeba bezčasím že?

Ale pozor, princip subsidiarity platí pouze do chvíle, než se v Bruselu znelíbí. Protože když by si země usmyslela, že tedy bude nadále střídat zimní čas s letním, protože jí to z nějakých důvodů vyhovuje, tak to smět nebude. Evropské hodiny sice princip subsidiarity respektují, ale zase nejsou žádný holubník.

EvropaEvropská unieGlosaPolitikaRegulace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa