Léto je tady a s ním čas (ne)vážného pohledu do hlubin ekonomovy duše. I něco podobného totiž může napovědět, jak a proč právě tak dotyčný vidí svět, a tím odhalit jindy neviditelné nuance analytického rámce, z kterého prýští tvrdá data. Předním domácím ekonomům a tržním hráčům proto pokládáme netradiční otázky a s jejich reakcemi vás do konce srpna seznamujeme. Letní cyklus pokračuje prvním dílem, v němž naši respondenti odpovídají na to, co zajímá vás. Na úvod jde o výbavu do pustiny.
Na začátku týdne vyvolala na trzích velkou paniku aktivita Číny, která nechala oslabit svou měnu v páru s americkým dolarem v reakci na krátce předtím oznámený plán na uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží do USA. Své postřehy k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.
Investování na akciových trzích je jako řízení letadla. Chce to spoustu klidu, dodržování někdy otravných a nudných pravidel a občasné zvládnutí silných turbulencí.
Stříbro je sice většinou ve stínu dražšího a populárnějšího zlata, ale pro investory může být stejně důležité jako malé a střední firmy na akciových trzích ve stínu těžkých vah. Když roste cena stříbra společně s cenou zlata, je zájem investorů potvrzený.
Sociální sítě mohou být dobrým pomocníkem, ale hodně zlým pánem, o čemž nás mimo jiné přesvědčily poslední prezidentské volby v USA. Nejen kvůli hrozbě masové manipulace je potřeba k moderním technologiím přistupovat obezřetně, řekl v rámci projektu Alter Eko hrabě František Kinský partnerovi poradenské společnosti Save & Capital Romanovi Chlupatému.
Ochrana osobních údajů je i kvůli mnoha skandálům velkých firem živým tématem. Většina velkých společností je na tom s dodržováním digitálních práv bohužel poměrně špatně, situace se zlepšuje jen pozvolna.
Akcie mají za sebou nebývale turbulentní týden. Nejprve jejich ceny reagovaly na výroky centrálních bankéřů, aby jejich týdenní skóre determinoval americký prezident Donald Trump, který (se) rozhodl uvalit cla na víceméně veškerý dosud nezatížený vývoz z Číny do USA. Dění na americkém trhu bude nepochybně nadále zajímavé, a to i z technického hlediska.
Problémů světa je nepřeberné množství. Některé z nich mohou stát na začátku další hospodářské krize, jiné mohou pominout bez větších dopadů, další mohou zapůsobit společně.
Léto je v polovině, a tak v aktuálním Investorském magazínu vystavujeme pololetní vysvědčení respondentům ankety, kteří nám před pár týdny prozradili tipy na investice pro klidné letní spaní. Těšit se ale můžete také na novinky z centrálních bank nebo na zamyšlení o mocenském významu peněz. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.