Léto je tady a s ním čas (ne)vážného pohledu do hlubin ekonomovy duše. I něco podobného totiž může napovědět, jak a proč právě tak dotyčný vidí svět, a tím odhalit jindy neviditelné nuance analytického rámce, z kterého prýští tvrdá data. Předním analytikům a tržním hráčům proto položíme sérii netradičních otázek a s jejich reakcemi vás do konce srpna budeme seznamovat. Začínáme přehledem inspirativních dovolenkových destinací.
Světové akciové trhy vstupovaly do prázdninového období v dobré náladě, v minulosti ale právě letní měsíce s nižšími objemy obchodů dokázaly býkům přichystat nepříjemná překvapení. Na co aktuálně vsadit, jsme se zeptali několika českých tržních profesionálů.
Rozdíl mezi výnosy 10letých vládních dluhopisů USA a dividendovým výnosem amerického akciového trhu je momentálně velice malý. Když se něco podobného stalo v minulosti, znamenalo to pro akcie dosednutí na dno a začátek dlouhého růstu. Lze něco takového čekat i v současnosti?
Cena bitcoinu se po prudkém propadu z roku 2018 v letošním roce opět zvýšila a nejsledovanější a nejdůležitější kryptoměna zažívá renesanci. Kryptoanalytik Josef Tětek upozorňuje mimo jiné na to, že ani během poklesu investorského zájmu o bitcoin se nepřestala budovat infrastruktura a související technologie, zájem institucí v čele s některými burzami přitom roste. To by měly být pro bitcoin dlouhodobě jednoznačně býčí faktory.
Co spustí příští finanční krizi? Na to existuje jednoduchá odpověď: Nikdo neví. Ale můžeme se pokusit to alespoň odhadnout na základě některých indicií.
Na konci června se americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching v rámci setkání na summitu zemí G20 v japonské Ósace dohodli na pokračování jednání o obchodu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Jenže tentýž závěr mělo již jejich setkání v Buenos Aires na konci roku 2018. A od té doby na toto téma moc pozitivních zpráv nepřišlo.
Majitelé sociálních sítí vědí, že větší bezpečnost dat pro ně (minimálně v krátkodobějším výhledu) znamená nižší výnosy. A tak raději vydělávají a část peněz si schovávají na pokuty. I to zaznělo na platformě Alter Eko v rámci debaty o kybernetické bezpečnosti, kterou vedli manažer kybernetické bezpečnosti na Generálním finančním ředitelství Aleš Špidla s Jánem Lalkou ze společnosti Surveilligence.
Investiční web slaví desáté výročí svého vzniku. Při této příležitosti jsme se zeptali několika osobností z českého finančního trhu na to, co se za uplynulou dekádu změnilo a co podle nich čekat do budoucna. Nabízíme rozhovor s Petrem Zámečníkem, šéfredaktorem portálu Investujeme.cz, který se obšírně věnuje finančnímu poradenství.
Americká vláda se ještě pomalu nevzpamatovala z rozpočtové krize, která zemi ochromila v úvodu roku, a na obzoru se objevuje krize další. Alespoň to tvrdí think tank Bipartisan Policy Center, podle kterého by administrativa Donalda Trumpa mohla být v září bez peněz kvůli nižším než očekávaným daňovým výnosům.
Pro akcie Kofoly ČeskoSlovensko ponecháváme doporučení "koupit" a mírně upravujeme cílovou cenu na 482 Kč, napsal v prvním červencovém týdnu analytik Jiří Kostka z Komerční banky.