KONTEXT (prázdninový speciál): Ekonomický trip(ping) aneb 6 tipů na výlet s přidanou hodnotou

Léto je tady a s ním čas (ne)vážného pohledu do hlubin ekonomovy duše. I něco podobného totiž může napovědět, jak a proč právě tak dotyčný vidí svět, a tím odhalit jindy neviditelné nuance analytického rámce, z kterého prýští tvrdá data. Předním analytikům a tržním hráčům proto položíme sérii netradičních otázek a s jejich reakcemi vás do konce srpna budeme seznamovat. Začínáme přehledem inspirativních dovolenkových destinací.
Většině seznamů ikonických míst s ekonomickým či tržním rozměrem kraluje newyorská Wall Street, zajímavých destinací s podobným, nebo dokonce zajímavějším příběhem je ale po světě bezpočet. Každá z nich je střípkem globální mozaiky, která na pohled často přímočarým a jednorozměrným číslům a datovým řadám dodává na komplexnosti.
První burza moderního střihu v Amsterodamu tak kupříkladu prostřednictvím zhodnocení akcií Východoindické společnosti o 1 600 % na straně jedné a tulipánového kolapsu na straně druhé dobře ilustruje jak tržní ráj, tak jeho odvrácenou tvář. Nová budova ECB ve Frankfurtu pak svou pompézností i tím, že je (nevědomky?) situována hned naproti kostelu, připomíná, co je dominantním náboženstvím současnosti.
Můj tip je ve srovnání s uvedenými místy bezesporu méně sexy, pro mnohé možná i lehce kontroverzní, ale určitě stojí za to. Místo posledního spočinutí Karla Marxe na londýnském hřbitově Highgate v posledních letech opakovaně proniklo i do českých médií, a to i díky údajným nepřetržitým davům čínských turistů, které tam proudí. Vzhledem k tomu, že jsem žil dva roky opravdu nedaleko, mohu s klidným svědomím říci, že jde o blud, který poctivě a bez rozmyslu recyklují domácí média. A to je první důvod (č)i pointa mé volby – v době informační přesycenosti, která se vyznačuje nadvládou infotainmentu, fake news a balastu, je stále důležitější přistupovat k informacím a jejich zdrojům obezřetně.
To ale nemění nic na tom, že hřbitov i nedaleký park Hampstead Heath nabízí vítaný oddych od chaosu centra města. Cesta autobusem číslo 214 ze srdce Londýna je navíc nejlevnějším a (zejména v případě, že se vám poštěstí zasednout na přední sedačky druhého poschodí double-deckeru) zároveň jedním z nejoriginálnějších způsobů, jak vidět mnohé památky a zajímavá místa naráz. A to je druhý důvod, proč doporučuji touto trasou okořenit výlet do metropole nad Temží.
A jaké výletní tipy s přidanou hodnotou pro vás přichystali přední domácí ekonomové a tržní hráči, které jsme zapojili do našeho letního speciálu?
Příští díl letní série nabídne (ne)povinnou četbu s ekonomickou či tržní tématikou. Následovat budou další dvě ankety na námi zvolená témata, v srpnu jsme pak připraveni ptát se respondentů na to, co zajímá vás. Náměty zasílejte prostřednictvím mého twitterového účtu @romanchlupaty nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz (do předmětu, prosím, napište "KONTEXT").