Pod pokličkou ceny: Houdiniho trik na trhu se zlatem

Páteční otočka na trhu způsobila, že cena zlata v uplynulém týdnu nakonec vzrostla o 1,5 %. Také stříbro si polepšilo, konkrétně o 2,8 %.

Image
Zlatá hvězda Harryho Houdiniho
Obrázek: Wikimedia Commons

V minulosti byly každé větší výprodeje na trhu s drahými kovy doprovázeny velice negativními zprávami. Nejinak tomu bylo i tentokrát. A není se čemu divit, neboť sentiment na trhu je určován cenovým vývojem, nikoli opačně. Podobně je tomu při růstech cen kovů, kdy se internet hemží pozitivními odhady a býčí predikce analytiků neberou konce.

V posledních dvou týdnech nebyla k nalezení téměř žádná pozitivní zpráva pro zlato, což bývá signál toho, že je výprodej u konce nebo se blíží k závěru. Dokonce i BlackRock se povozil po zlatě, když jeho hlavní portfoliomanažer uvedl, že zlato nemusí být tradičním zajištěním proti inflaci, jak je běžně uváděno. Uvedl, že výprodej, který na trhu se zlatem probíhá v podstatě od vrcholu ze srpna 2020, je nyní obchodníky a investory přehodnocován v tom smyslu, zda se náhodou nejedná teprve o počátek hlubokého medvědího trendu.

Z technického hlediska ovšem zlato pouze vstřebává rychlý nárůst ceny, který se odehrál během necelých pěti měsíců loňského roku, kdy cena vyletěla z 1 450 USD na 2 075 USD. Poslední korekce ceny na denním grafu dosáhla Fibonacciho retracementu 61,8 %.

Zlato graf denní v USD

Navíc víme, že zlato v podstatě kontinuálně zdražovalo z minima 1 160 USD ze srpna 2018, ke skutečnému cenovému průlomu došlo v červnu 2019, když byla proražena několikaletá rezistence v pásmu 1 350 až 1 385 USD za unci. Týdenní graf ukazuje, že zlato do současnosti korigovalo mezi Fibonacciho retracementy 38,2 % a 50 %.

Před týdnem jsem uváděl, že uzavření ceny na týdenní bázi pod 1 660 USD by nebylo ideální. Zlato při současném propadu zatím udrželo kritickou podporu 1 670 USD, a je tedy možné, že to byla nejzazší cena, na kterou trh v současné korekci klesl. Pokud se jednalo o 31-33měsíční dno, pravděpodobnost několikaměsíčního růstu je vysoká. Nejbližší rezistence jsou 1 760 až 1 800 USD, dále 1 850 až 1 860 USD a pak dvojitý vrchol na 1 960 USD. Proražením poslední zmiňované ceny by došlo k potvrzení definitivního obratu na trhu, na tento signál si ale ještě nějakou dobu počkáme.

Zlato graf týdenní v USD

Jak komerční obchodníci využívají negativního sentimentu?

Harry Houdini byl maďarsko-americký iluzionista, který žil na přelomu 19. a 20. století. Přezdívalo se mu mistr úniků, protože se dokázal osvobodit z různých pout, svěracích kazajek, uzamčených klecí a podobně. Ve Washingtonské státní věznici se nechal dokonce uzavřít do pověstné cely smrti. Krátce poté, co jej v cele nechali, stál vítězoslavně přede dveřmi.

Chování komerčních obchodníků na trhu se zlatem přitom připomíná právě Houdiniho triky. Podle COT reportů na burze COMEX víme, že komerční obchodníci vždy prodávají (otevírají nové SHORT pozice), když cena zlata roste. Opačný proces probíhá, pokud cena zlata klesá, to pak komerční obchodníci nakupují, tedy snižují SHORT pozice. Tuto metodu aplikují úspěšně již mnoho let.

Jejich trik však spočívá v tom, že sami využívají velice negativního sentimentu k tomu, aby nakupovali, pokud někteří "vyplašení" nekomerční obchodníci prodávají při nízkých cenách. Takové situace využili například v březnu 2020, kdy při oficiálním vypuknutí pandemie došlo k náhlému kolapsu ceny zlata (a stříbra), přičemž rychle "unikli" z části svých historicky nejvyšších net SHORT pozic a dokázali je snížit z téměř 400 000 kontraktů (40 milionů uncí, asi 1 244 tun) na 270 000 kontraktů.

V uplynulých pěti týdnech dokázali opět uniknout z potenciálně nebezpečných net SHORT pozic a snížit je o 100 000 kontraktů (10 milionů uncí) na současných 208 000, což je přesně počet, který drželi naposledy na začátku června 2019, kdy cena zlata začala významněji růst.

Pozice komerčních obchodníků

Protistranou komerčním obchodníkům byli v posledních dvou týdnech zejména obchodníci z kategorie managed money (MM), kteří zlikvidovali 50 000 LONG kontraktů a otevřeli nové SHORT pozice v objemu 20 000 kontraktů, tudíž celkem prodali 70 000 kontraktů (7 milionů uncí). Net LONG pozice MM dosahují po posledním reportu jen 29 000 kontraktů. Když byly v minulosti pozice MM poblíž těchto úrovní nebo v blízkosti nuly, tvořilo se na trhu se zlatem silné dno, vyjma srpna 2018, kdy MM razantněji navyšovali SHORT pozice, až byli nakonec net SHORT.

Nedokážu si ale dost dobře představit, že by MM v současném ekonomickém prostředí, a když se navíc cena zlata vychýlila 180 USD pod 200denní průměr a koriguje již sedmým měsícem v řadě, dále razantně navyšovali SHORT pozice, neboť většina SHORT pozic, které MM otevřeli v posledních dvou týdnech, je již nyní ve ztrátě (podle změny open interestu v pondělí 8. března totiž MM otevírali nejvíce SHORT pozice na úplném dně okolo 1 685 USD).

Spekulativní pozice Managed Money

Podobný vývoj se odehrál v globálních ETF se zlatem, ze kterých bylo vyskladněno za 4 týdny téměř 8 milionů uncí. Toto zlato ale nezůstalo vyskladněním ležet na ulicích Londýna, ale získali jej mnohem silnější a fundovanější investoři.

Pokud komerční obchodníci sami agresivně poslední 4 týdny nakupovali (uzavírali SHORT pozice), považují cenu pod 1 760 USD za unci zřejmě za zajímavou nákupní příležitost. Bude důležité, jak se zachovají při další rally. Pokud začnou po krátkém růstu opět agresivně shortovat, bude to znamenat, že nehodlají pustit cenu zlata příliš vysoko. Pokud ale zůstanou alespoň po nějakou dobu stranou, cenový růst zlata a stříbra může býky mile překvapit.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

play-btn
12. 3. 2021 9:40
Roman Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Nejistota nekončí. Zlato má dlouhodobě v portfoliu smysl, nakupuje se i na generace

Páteční streamy patří na Investičním webu rozhovorům s domácími tržními osobnostmi. Tentokrát s Romanem Pilíškem ze...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat