Ve stínu zlata: Co čekat od ceny stříbra, která osciluje okolo 25 USD za unci?

Po třech poklesových týdnech zakončilo stříbro ten minulý o 1,2 % výše. Také cena zlata završila týden i přes páteční výprodej v plusu (+0,6 %). V poslední době se přitom vyrojila řada analýz, ve kterých se spekuluje o tom, že zlato upadlo od loňského roku do medvědího trendu a že cena stříbra má namířeno k 18 USD za unci. Nabízím protiargument.

Je pravda, že zlato i stříbro (a indexy akcií jejich těžařů) od začátku roku ztrácejí, v tomto směru se drží v plusu pouze paládium. Současný vývoj cen zlata a stříbra je tak pro mnohé zklamáním vzhledem k okolnostem ve světové ekonomice a na trzích. Trhy ale nejsou vždy racionální.

Procentuální zhodnocení kovů v letošním roce

Pokud analyzujeme data (COT report) z burzy COMEX, která má zásadní vliv na vývoj cen drahých kovů, zdá se, že oba kovy mají v letošním roce hlavní sezónu teprve před sebou. Například na trhu se stříbrem drží "velká čtyřka" na SHORT straně nejnižší prodejní pozice za poslední téměř dva roky, přičemž jde o jednu z nejnižších úrovní za posledních deset let. "Velká osmička" drží dokonce nejnižší koncentrované SHORT pozice od března 2015. Proč jsou tyto údaje zásadní? Protože je zdokumentováno, že na trhu se stříbrem drží pouze několik subjektů ("velká čtyřka" a "velká osmička") nejvyšší koncentrované SHORT pozice ze všech komoditních trhů.

Počet dnů světové produkce stříbra k pokrytí SHORTů

Množství těchto pozic je v grafu vyjádřeno počtem dnů světové produkce dané komodity k pokrytí SHORT pozic. Stříbro a ostatní drahé kovy se tradičně nacházejí na pravé straně grafu, kde jsou hodnoty prodejních pozic nejvyšší. V současnosti dosahují prodané kontrakty "velké čtyřky" 102 dnů světové produkce stříbra a u "velké osmičky" se jedná o 134 dnů. Přestože jsou tyto hodnoty v porovnání s ostatními komoditními trhy extrémně vysoké, v minulosti znamenaly především úrovně, na nichž cena stříbra zpravidla nalezla dno a po nichž následovala cenová rally. Nejedná se sice o analytický nástroj, kterým lze přesně časovat trh, ale poskytuje přehled o tom, v jakém stavu trh je, a to zejména z pohledu největších "hráčů".

O COT reportu je také známo, že se cena aktiva převážně vyvíjí podle toho, jak se chovají obchodníci v jedné z největších kategorií, konkrétně managed money (správci hedgeových fondů, institucionální obchodníci). Pokud MM prodávají, cena aktiva padá, a jestliže nakupují, cena aktiva zpravidla roste. NET pozice (čisté pozice) této kategorie dosahují nyní 21 000 kontraktů (105 milionů uncí stříbra), což je na spodní hranici objemu těchto pozic za posledních 12 měsíců. V letech 2018 a 2019 se tyto pozice dostaly do záporu, a to tím, že MM měli více prodáno (navýšili razantním způsobem SHORT pozice) než koupeno.

Ale celkové SHORT pozice této kategorie jsou poslední rok poměrně konstantní a je málo pravděpodobné, že by se MM pouštěli v současném ekonomickém prostředí do agresivního navyšování SHORT pozic na trhu se stříbrem. Naproti tomu LONG pozice MM v objemu 51 000 kontraktů jsou jedny z nižších za posledních pět let, jejich další případná likvidace by byla tedy případně objemově spíše malá.

Spekulativní pozice MM na stříbře

Index COT pro kategorii MM je dokonce na hodnotě 0,34 %, nejníže od podzimu 2018, přičemž cena stříbra je zhruba v polovině svého obchodního rozpětí za posledních 12 měsíců. Index MM měří hodnotu od 0 do 100 % a udává v procentech býčí náladu na u dané skupiny obchodníků, kdy na hodnotě 100 % zaujímají obchodníci nejvíce býčí a na úrovni 0 % nejméně býčí (tedy medvědí) postoj. Pokud má trh nejméně býčí sentiment, tvoří se zpravidla cenové dno, jelikož většina prodejů již byla uskutečněna a další dodatečné prodeje jsou blízko vyčerpání. Naopak u nejvíce býčího sentimentu, kdy růstové prognózy analytiků neberou konce, se většinou tvoří dočasný cenový vrchol, jelikož většina obchodníků je již v trhu na LONG straně, a pokud na trh nepřijdou dodateční kupci, již nemá kdo hnát cenu výše. Naopak hrozí následný výprodej, a to zejména tak, že většina kupujících začne své LONG pozice likvidovat (prodávat).

Index MM na stříbře

Pokud se tedy na trh se stříbrem podíváme optikou pozic obchodníků na burze COMEX, spíše probíhá vytváření cenového dna, ze kterého by měl přijít odraz ceny k 30 USD za unci. Kurz sice spadl pod trendovou linii, která se tvořila od prosince 2020, a tudíž finální výprodej k úrovni 24 USD není vyloučen, případný návrat nad trendovou linii naopak může být solidním býčím signálem.

Stříbro graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: O stagflaci a jejích možných dopadech na trhy (Petr Novotný, Investiční…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat