25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Rally na konci minulého týdne přinesla vítanou změnu. Stříbro předtím ztrácelo již sedm týdnů v řadě, tentokrát ale zdražilo o 2,9 %. Zlato na tom bylo podobně, cena poprvé po čtyřech týdnech vzrostla, a to o 2,4 %.
Zatím se zdá, že se mohlo jednat o takzvaný odraz mrtvé kočky, tedy jen krátkodobý růst ceny jinak dlouhodoběji ztrácejícího aktiva.
Cena stříbra klesla na konci února až k Fibonacciho linii 61,8 %, což je bezesporu silný support pro primární dno. Spotový kurz zlata se zastavil u psychologicky zajímavé hladiny 1 800 USD za trojskou unci. Následné růsty ceny proběhly za nízkých objemů obchodů, primární cenová dna tak zatím nebyla potvrzena.
Je evidentní, že účastníci trhu obchodují opatrně a vyčkávají, protože v tomto i následujících dvou týdnech bude zveřejněna série dat a událostí, které mohou mít silný vliv na finanční trhy. Investoři očekávali zejména vystoupení předsedy Fedu Jeromea Powella v Kongresu (v úterý a ve středu; hned v úterý Powell zmínil, že sazby mohou vzrlst výše a na delší dobu, než se obecně čeká), v pátek vyjde zpráva o americké nezaměstnanosti, příští týden budou zveřejněny statistiky inflace a maloobchodních tržeb v USA, načež budou o sazbách rozhodovat nejprve v ECB a následně ve Fedu. Nadále se domnívám, že trh se zlatem nevyrazí jasným směrem, dokud tyto události neproběhnou.
Z technického hlediska by bylo ideální, pokud by zlato i stříbro zahájily bezprostředně opět sestup a zhruba v polovině března (+/- týden) utvořily primární cenová dna. Alternativní varianta je taková, že ceny drahých kovů budou pokračovat v započatém březnovém růstu a přibližně do 2-5 týdnů vytvoří již primární vrchol nových cyklů. Tento scénář je ale silně medvědí, charakterizovaný výše zmíněným odrazem mrtvé kočky.
Tvrdá data ukazují, že z největších ETF stále odtékají fyzické kovy. Fond GLD hlásí od konce února úbytek 10 tun. Druhý největší fond se zlatem (IAU) vyprodal v únoru 12 tun a za posledních 12 měsíců 60 tun. Ve fondu SLV ubylo za poslední rok také velké množství stříbra (2 200 tun), pozitivem ovšem je, že v polovině ledna se vyskladňovací mánie zřejmě zastavila, když během 30 dnů nateklo zpět téměř 1 000 tun.
Doufejme, že Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) brzy dožene skluz ve zveřejňování COT reportů. Skrze kybernetický útok bylo totiž donedávna pozastaveno publikování těchto zpráv, poslední report je nyní k 7. únoru 2023. Stále tak chybí tři publikace k tomu, abychom znali aktuální situaci, což by pomohlo objasnit stav spekulativních pozic na hlavní světové burze kovů COMEX.