Tip na (nejen dovolenkovou) investici: Královna Baleár je v kurzu

Přestože je označována jako Mekka německých turistů, ve skutečnosti má Mallorca pro svou slávu daleko zajímavější důvody. Středomořský ráj cyklistů a golfistů nabízí kombinaci hor a moře, která i přes relativně omezenou nabídku nemovitostí přitahuje stále více zahraničních kupců s aktivním životním stylem.
Ve Středomoří panuje nemovitostní nákupní horečka. Jde o důsledek pandemie, která přiměla řadu investorů zaměřit pozornost na přívětivější stránku života. A Mallorca, pyšnící se sympatickou rozmanitostí krajiny, jež sahá od malebných venkovských scenérií s vinicemi a pomerančovníky přes úchvatné hory a romantické zátoky až po rytmem tepající Palmu de Mallorca, do tohoto vzorce dokonale zapadá.
Španělský ostrov si za svůj druhý domov zvolily již tisíce zahraničních kupců, mezi nimiž převažují tradičně Němci, Britové a Skandinávci. A zájem dalších exponenciálně roste. Například realitní agenti společnosti Engel & Völkers obdrželi loni ve srovnání s rokem 2019 o 123 % více poptávek, přičemž celkově se na ostrově podle španělských úřadů prodalo v uplynulém roce úctyhodných 13 667 nemovitostí.
Mariny, golf, cyklostezky
Mohutná poptávka přirozeně nezůstává bez reakce architektů, kteří tu v posledních letech začali tvořit novou generaci nemovitostí. Ty nahradily relikty ze 70. a 80. let ultramoderními stavbami s impozantním designem. Masivní rozvoj ovšem zaznamenalo i samo turistické zázemí. Kromě tenisové akademie Rafaela Nadala, jenž na ostrově žije, si mezi návštěvníky získalo ohlas na 23 golfových klubů, 47 marin a dva tisíce kilometrů cyklistických stezek. Zahraničním usedlíkům tu navíc slouží sedmnáct zahraničních škol.
Když k tomu připočteme perfektní letecké spojení s většinou evropských měst, výbornou infrastrukturu a vysokou kvalitu služeb, je jasné, že vlastnictví nemovitosti na Mallorce znamená v rámci diverzifikace portfolia doslova trefu do černého.
Ceny tomu odpovídají. Během sedmi let vzrostly v průměru o čtyřicet procent a ve vytyčeném trendu zatím nepolevují. Například letos v lednu byla podle španělské Asociace notářů průměrná cena domu meziročně o 23 % vyšší, přičemž zdražení se na rozdíl od bytů týkalo zejména vil a venkovských domů, které v době covidové poskytují více prostoru.
Průměrná cenová hladina za metr čtvereční se v hlavním městě Palma de Mallorca u nemovitostí z druhé ruky pohybuje podle portálu Pisos.com kolem 3 500 eur, v případě bytu s terasou jde cena ještě o třetinu výše. Nemluvě o luxusním segmentu, kde se ceny v centrální oblasti Mallorky dostaly až na téměř deset tisíc eur za metr.
S licencí a bez ní
Jenže je tu i jedno významné "ale" které musí investoři brát v potaz. Nabídka nemovitostí je kvůli vládnímu omezování developmentu limitovaná, přičemž nová výstavba musí splňovat přísná ochranná opatření. Horentní ceny, které jdou s tímto faktem ruku v ruce, navíc vadí místním, kteří kvůli nim těžko dosáhnou na vlastní bydlení, nemluvě o drahých nájmech. Nepomohl tomu ani nedávno vydaný zákaz poskytování licencí na krátkodobé pronájmy nemovitostí do roku 2026, který ceny staveb s již vydanou licencí dále zvyšuje.
Samotná variabilita staveb je nicméně velice široká, od nově postavených apartmánů přes venkovské statky zvané fincas až po moderní vily. Díky tomu si vybere každý. Obecně platí, že východní pobřeží ostrova je poměrně klidné s omezenějším spojením, zato s těmi nejkrásnějšími plážemi, jimiž Mallorca oplývá, zatímco západ (a především jihozápad) je tradičně nejoblíbenější a samozřejmě nejdražší.
Jednou z nejžádanějších oblastí je přístav Andratx, kde jste z letiště zhruba za půl hodiny, kde se domy prodávají za sedmimístné sumy, což na bývalou rybářskou vesnici není vůbec špatné. Velké pozornosti se dostává také lokalitě Santa Ponsa (okolo ní je několika golfových hřišť) nebo vesničce Bendinat, jež se stala synonymem luxusního života.
Co se týče procesu koupě, je potřeba v první řadě získat osobní daňové identifikační číslo nutné k otevření bankovního účtu. Po dohodě na ceně sepíše kupec s prodejcem – ideálně za přítomnosti zkušeného a jazykově vybaveného právníka – rezervační smlouvu vázanou na malou zálohu. Následuje právně závazná předběžná smlouva se zálohou ve výši 10-20 % z ceny nemovitosti, a teprve pak je před notářem podepsána finální smlouva. Orientačně je potřeba počítat s poplatky a daněmi ve výši 11-14 % z kupní ceny.