Radim Krejčí (Portu): Pokles na trzích je dárek pro dlouhodobé investory, začít investovat právě teď má smysl

Propady na akciových trzích nepochybně řadu drobných investorů vystrašily, něco takového se posledních deset let prakticky nedělo. Právě po výrazných poklesech je ale vhodná doba začít investovat, říká Radim Krejčí, šéf Portu, první automatizované investiční platformy na českém internetu.

Jak Portu funguje v tomto pro investory náročném období? O co je zájem? A mají investoři spíše tendenci peníze vybírat, nebo naopak více investovat?

Od doby, kdy trhy výrazněji poklesly, evidujeme i rekordní vklady klientů. Výběry naopak téměř vymizely. Investoři jsou si vědomi aktuální příležitosti nakupovat za výhodnější ceny a z dlouhodobého hlediska vytěžit ze současných turbulencí maximum. Jinak fungujeme v plném režimu, akorát nesedíme všichni v jedné kanceláři. Provoz Portu není nijak omezen, naopak jsme zrychlili vývoj některých nových funkcionalit na platformě.

Částečně to z řečeného vyplývá – má tedy smysl investovat za situace, kdy trhy vstoupily do medvědího trendu, který může trvat rok nebo déle?

S dlouhodobou strategií je právě takový pokles výbornou příležitostí. Investoři by ale ani při poklesech neměli zkoušet přesně trefit nejnižší ceny (tržní dno), ale investovat pravidelně. Mimořádně výhodná je současná doba pro ty, kteří o investování teprve uvažují, ale dosud nezačali. Kdy jindy začít, když ne při skokovém zlevnění?

Co v současném mimořádně volatilním období radíte investorům?

Pokud již investují, je základem myslet na svoji strategii a nepanikařit. Držet se pravidelnosti, případně pravidelné vklady navýšit a vytěžit z poklesů na trzích maximum. Takže zdůrazňujeme, že je potřeba hledět do budoucna a investovat, jinak peníze leží ladem.

Pokud jde o variantu vyšších jednorázových vkladů, tak i ty je vhodné rozdělit na několik částí a zobchodovat je postupně. Pokud bych měl například volný milion korun, začnu jej nyní rozpouštět tak, že každý týden uložím příslušnou částku na účet na Portu třeba v období dvou až tří měsíců.

Rozjeli jste kampaň, která má investory přesvědčit, aby nyní začali investovat. Není to jen reklama?

Právě noví investoři mohou ze současné situace těžit nejvíce. Trhy se po nějaké době vzpamatují a porostou. Ti, kteří nepromarní příležitost a začnou investovat, toho za pár let určitě nebudou litovat.

A proč mají investovat právě takzvaně pasivně?

Pasivní investování dlouhodobě vede k lepším výsledkům než aktivní správa portfolia, to je historicky prokázané. Aktivní portfoliomanažeři neumějí dlouhodobě a konzistentně překonávat výkonnost celého trhu. Klíčová je právě dlouhodobost a konzistentnost. Jednomu se to může povést jeden rok, druhému další rok, ale v desetiletém horizontu je to takřka utopie. V Portu nabízíme globálně poskládaná a diverzifikovaná portfolia, která jsou nízkonákladová a efektivní. Cílem není porážet trh, ale vézt se s ním a těžit z jeho výnosů bez zbytečně vysokých poplatků. To funguje.

Hodně lidí v současnosti velice intenzivně řeší likviditu svých investic. Jak je to s likviditou na Portu?

Likvidita investic na Portu je stále stejná, nic se v posledních týdnech nezměnilo. Náš obchodní cyklus je týdenní, což znamená, že vždy jednou týdně provádíme nákupy a prodeje cenných papírů na burzách. Investujeme pouze do nejkvalitnějších instrumentů od největších emitentů, takže s likviditou není problém.

Robotických platforem je na českém trhu více. V čem spočívá vaše konkurenční výhoda?

Jsme první robo platforma na českém trhu a naše produkty si již prošly všemi "dětskými nemocemi". Klientů tak již můžeme nabízet portfolia, která za sebou mají určitou potvrzenou výkonnost. Navíc jsme schopni nabídnout komplexnější řešení, jako jsou tématické investice a strategie nebo první dětský investiční účet, který má navíc snížený poplatek na 0,25 % ročně. Našim konkurentům vždy něco chybí, ať jsou to frakční nákupy, měnové zajištění, reinvestice dividend nebo třeba perfektní klientský servis.

Jaké novinky pro investory v Portu chystáte?

Novinek chystáme mnoho a usilovně na nich pracujeme i v současné náročné době. Před Vánocemi jsme spustili velice úspěšný investiční účet pro děti, nyní jsme blízko regionální expanzi, na kterou se hodně těšíme. S tím je spojeno i to, že i klientům v Česku nabídneme portfolia v eurech.

Samozřejmě dále vylepšujeme aplikaci, abychom zdokonalovali uživatelský komfort, a procesy, které stojí za celým Portu. Jedná se například o zjednodušení registračního procesu a nabíjení účtu.

V jednom z rozhovorů jste zmínil, že chcete pracovat i na B2B segmentu. Co v tomto směru podnikáte?

V rámci B2B se snažíme navazovat spolupráci s partnery, kteří mohou nabídnout služby Portu svým koncovým klientům. Jedná se například o banky, finančně-poradenské sítě, ale i nebankovní instituce. Například německý robo poradce Scalable Capital získal velké množství klientů spojenectvím s firmou Siemens. Siemens prostě poskytl svým zaměstnancům investiční produkt jako benefit. To je směr, který se snažíme v Česku prosadit.

Pro finanční poradce programujeme samostatnou aplikaci. Je u nás totiž stále poměrně velké množství lidí, kteří si rádi připlatí za to, že jim poradce vysvětlí, jaké jsou výhody nízkonákladového investování. Bude to přehledná aplikace umožňující finanční plánování.

Za B2B lze ale považovat i náš affiliate program, v jehož rámci může být každý odměněn za to, že k Portu přivede nového klienta. Registrace i podmínky programu jsou dostupné na affiliate.portu.cz.


Radim Krejčí

Celou svou kariéru zasvětil investování a finančnímu trhu. Začínal jako analytik a junior trader na dluhopisovém trhu, poté více než 12 let působil ve společnosti Patria Finance na výkonných manažerských pozicích. V roce 2014 z Patrie odešel a s kolegy založil Roklen a Fundlift. Startupové byznysové smýšlení a snaha kultivovat zaostalé české investiční prostředí jej v roce 2017 dovedly do WOOD & Company, kde vytvořil Portu, první robo advisory investiční platformu v České republice.

Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat