9 rad, jak zvládnout tržní volatilitu

Začátek jara 2020 se zapsal do historie rekordní volatilitou na akciových trzích. Pro investory s dostatečně dlouhým horizontem je nejlepší taková období přečkat, což ale neznamená, že se to letos všem povedlo. Ač není jisté, kdy přijde další podobná bouře, pár rad, jak ji zvládnout, se může hodit.
1. Zachovejte klid a plánujte dlouhodobě
Když investoři reagují na ekonomické, politické nebo korporátní změny, mohou se nastat výrazné cenové skoky. Reakce trhů na takové události jsou často silnější, než by odpovídalo realitě. O to důležitější je, aby investoři zůstali klidní a nereagovali přehnaně. Když pochopí, že obdobím kolísání cen se při dlouhodobém investování nelze vyhnout, mohou reagovat racionálně a myslet na své dlouhodobé investiční cíle. A pokud si ponechají investice i v dobách ekonomického poklesu, zabrání ztrátám, které mohou nastat při předčasném prodeji aktiv.
2. Riziko spojené s akciemi se zpravidla dlouhodobě vyplatí
Ve srovnání s investory do dluhopisů jsou akcionáři často odměněni nadprůměrným výnosem, který kompenzuje riziko, které podstupují. Riziková hodnota investice ovšem není synonymem její volatility. Volatilita se týká toho, jak dramaticky může kolísat hodnota investice, zatímco riziková hodnota udává pravděpodobnost ztráty. Hodnota akcie může kolísat, ale z dlouhodobého hlediska jsou ceny akcií určovány zisky firem. Ačkoli tedy může hodnota akcie krátkodobě prudce kolísat, z dlouhodobého hlediska může růst její hodnota. Investice do akcií každopádně historicky svým výnosem překonávají investice do ostatních tříd aktiv.
3. Trhy se dlouhodobě zotavují ze ztrát
Korekce jsou běžnou součástí dění na akciovém trhu. Ztráta 10-20 % hodnoty akcie nebo indexu ve srovnání s dříve zaznamenaným maximem není neobvyklá ani během dlouhodobého býčího trendu.
4. Nerozhodujte se unáhleně o nákupu nebo prodeji
Investoři, kteří drží pozice, typicky těží z dlouhodobého růstového trendu na akciových trzích. Ti, kteří naopak často nakupují a prodávají, riskují snížení celkových zisků. Riskují, že nebudou na trhu v době rally ani v době, kdy se naopak nakupuje ve slevách.
5. Pravidelné investování má dlouhodobě smysl
Bez ohledu na dobu zahájení investice stojí za to investovat pravidelně, například každý měsíc nebo čtvrtletí. Této strategii se říká průměrování nákladů. Negarantuje zisky ani nechrání proti poklesům, ale důslední investoři, kteří takto investují i během propadů, těží z příznivějších cen a snižují si průměrnou nákupní cenu.
6. Diverzifikujte
Na kolísajících trzích není snadné získat jistotu, že investujete do správných aktiv. Vyhlídky na úspěch v různých sektorech nebo v různých zemích se mohou měnit během chvilky. Proto je velice riskantní omezovat investice na určité trhy nebo odvětví. Aby se kompenzovaly nebo minimalizovaly potenciální ztráty, doporučuje se co možná nejvíce diverzifikovat.
7. Investujte do zavedených firem vyplácejících vysoké dividendy
Akcie ziskových společností jsou atraktivní, protože tyto firmy vyplácejí dividendy většinou i během období kolísání na trzích, a tím umožňují stabilní příjmy. Přední globální společnosti mají často lepší pozici na volatilních trzích, jejich vysoké tržní podíly jim umožňují diktovat ceny a generovat stabilnější toky peněz. Firmy, které podnikají v několika oblastech, pak také mohou lépe vyrovnávat efekty negativních regionálních trendů.
8. Reinvestujte příjmy pro zvýšení celkové návratnosti
Když budete reinvestovat příjmy z investic, můžete výrazně zvýšit svou dlouhodobou návratnost.
9. Pozorně sledujte trendy
Trendy ovlivňují všechny sektory a jsou i v investicích. Nová ekonomika, odvětví zdravotnictví a biotechnologií, informační technologie – to jsou trendy posledních let na akciových trzích.
Zdroj: Fidelity International