US MARKETOtevírá za: 11 h 11 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Investování: Když musíš, tak musíš

Světová ekonomika a finanční trhy jsou plné rizik. Na jedno obrovské riziko se ale často zapomíná.

Nejprve pár mediálních titulků z letošního roku (a vlastně i z řady let předchozích):

  • Portfolio 60/40 je mrtvé.
  • Pravidlo 4 % neplatí, výnosy dluhopisů jsou příliš nízké.
  • Technologické tituly čeká zdrcující propad.
  • Americké akcie jedou výše na dluh. Valuace nemohou růst donekonečna.
  • Realitní trh je tažen vzhůru minimálními sazbami. Jen počkejte, až sazby porostou.
  • Trh roste jen díky bilionům od vlády. To nemůže vydržet.
  • Globální zadlužení vyústí v největší kolaps v historii.
  • Trh s IPO zešílel, podívejte se na Snowflake.

Všechno je to pochopitelné. Není divu, že jsou (některá) média, a tedy i lidé tak negativní. Rok 2020 jim nabídl spoustu důvodů. Investování nikdy nebylo jednoduché, ale v době minimálních sazeb to platí dvojnásob.

Jakápak podpora ekonomiky?!

Jakápak podpora ekonomiky?!

Často se říká, že investování do akcií v takovém prostředí vlastně nemá alternativu. Má, ale chce to odpovědět si na otázku, která není z nejpříjemnějších: Přijmeme raději vyšší volatilitu, nebo prakticky nulové (často dokonce záporné) výnosy z držení bezpečnějších aktiv, jako jsou vládní dluhopisy?

Ať si odpovíme jakkoli, vězme, že bychom v každém případě měli investovat. Cpát bankovky do polštářů a matrací zkrátka ve světě, ve kterém aby jeden bezrizikové výnosy pohledal, nedává smysl. Můžeme si stěžovat na politiku centrálních bank, ale klidný důchod nám to nezajistí. Můžeme se vysmívat spekulantům nebo třeba fandům kryptoměn, ale ty hezké barevné papírky, co kvůli nim chodíme do práce, nám bez svého zapojení do "pracovního procesu" další hezké barevné papírky nezajistí.

Bez rizika to nejde

Každá pozice, do které vstoupíme v rámci investičního procesu, je spojená s rizikem. Akcie znamenají riziko, ale také bondy, kryptoměny, nemovitosti, hedgeové fondy, podílové fondy, private equity a další typy investic znamenají riziko, že do nich vložené peníze ztratí na hodnotě.

Neinvestovat ale také znamená riziko. A možná je to riziko ze všech největší. Nikdy nelze zaručit, že s tou kterou investicí nepřijdete o peníze, můžete ale také vydělat. Lze přitom zároveň zaručit, že když investovat nebudete, vaše peníze ztratí na hodnotě a nevyděláte vůbec nic.

Není radno propadat optimismu, pokud jde (například) o akciový trh. Je ale pravda, že ti, kdo dlouhodobě sázejí na růst cen akcií, jsou na tom nepochybně lépe než ti, kteří čekají s penězi zašitými v polštáři mimo trh na to, až ceny spadnou. Může to vyjít, zpětně se to dokonce jeví jako ideální přístup, zkuste ale tipnout, kdy je trh na dně, abyste v takové situaci stihli rozpárat povlečení a nakoupit ty správné akcie.

Tři krátké poznámky k časování trhu

Tři krátké poznámky k časování trhu

Nakonec ještě k těm mediálním titulkům. Je tu závěr roku a na trzích se to jen hemží výhledy na ten příští. Jaký bude? Nevíme, ale možná tak trochu doufáme, že snad o něco klidnější než ten letošní. Výhledy jsou fajn, není totiž od věci vědět, jakými tématy se zaobírají analytici a manažeři, kteří roztáčejí (pardon, spravují) peníze milionů těch, jako jsme my. Jak ale celkem trefně poznamenává Barry Ritholtz, sám také manažer s dlouholetou zkušeností z Wall Street, slovem roku 2020 by mohl být výraz "bezprecedentní". Co když napřesrok to bude třeba "překvapení", co pak se všemi těmi výhledy, hm?

Zdroj: A Wealth of Common Sense, Bloomberg

Investiční strategieInvestováníPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika