Jak tržní David poráží burzovního Goliáše aneb Spekulace není (nejlepší) cesta

V souvislosti s aktivitou drobných investorů koordinovanou na sociálních sítích se často mluví o boji trpaslíka s obrem, Davida s Goliášem a podobně. Není od věci si uvědomit, že hrubou silou, jíž jsou na trzích zejména objemy peněz, to drobní investoři jako David proti Wall Street zastupující Goliáše "uhrát" zkrátka nemohou. Ostatně ani biblický David neskolil filištínského obra mečem, ale pěkně na dálku kamenem z praku. Jeho odstup a důvtip v boji nechť jsou inspirací i dnešním drobným investorům.
Drobní investoři všech zemí, spojte se! A klidně si dále pište na sociální sítě, co uznáte za vhodné, válku s Wall Street byste ale spíše osnovat neměli. I když se vás spojí milion a každý budete mít milion (dolarů; ehm, kolik vás asi bude z Česka?), jste stále sotva na třetině kapitálu, který mají k dispozici samotné hedgeové fondy. A těmi to na globálních trzích ani zdaleka nekončí, je tu armáda klasických podílových fondů, ETF, penzijních fondů, bank a dalších. Silou možná vyhrajete drobnou bitvu, na dlouhou a tvrdou válku ale nejste vyzbrojeni (byť v každé drobné bitvě k vám jistě dočasně zběhnou někteří z větších, jak ostatně spekulantský zákon GameStopu káže).
Neznamená to ale, že jako pomyslní Davidové nemůžete odejít z bitevního pole s hlavou vztyčenou (a hlavně pevně usazenou na vlastním krku). Proti Goliášovi, kterému se trochu nesprávně nadává do Wall Street, máte totiž spoustu drobných výhod. A ty vám stačí, abyste v krajině vašemu investičnímu horizontu zaslíbené pohodlně zhodnocovali své peníze, stačí vzít rozum do hrsti.
Jak tedy jako Davidové můžete na trzích vítězit? Stačí, že se budete snažit nedovolit Goliášovi, aby byl na váš úkor silnější, chytřejší, zdravější a šťastnější.
- Investujte podle sebe, svého plánu a svých potřeb. Ne podle toho, o čem debatují miliony jiných Davidů.
- Učte se od těch, kteří již uspěli.
- Čtěte knihy a články, sledujte videa, zkrátka se vzdělávejte, ale vše kriticky hodnoťte. Nedejte na trendy internetový obsah a reklamu.
- Soustřeďte se na to, co máte (téměř jako jediné) pod kontrolou, tedy na to, kolik utratíte a kolik ušetříte. Když jsou vaše úspory kladné, můžete je investovat.
- Vykašlete se na názory guruů z Twitteru a dalších platforem. Ti lidé vás zpravidla neznají a je jim úplně jedno, co s vámi bude. A nekolébejte se, jedno je to i tomu Davidovi odvedle nebo z té včera nejvíce trendy debatní místnosti (pro vyznavače novinek klidně roomky).
- V rámci investování diverzifikujte a buďte pokorní, pokud jde o budoucnost, zejména pak o schopnost ji predikovat.
- Hlídejte si, ať Goliášovi neposíláte zbytečně mnoho peněz na poplatcích, a vyhýbejte se tipům na "zaručené" úspěchy na trzích.
- Soustřeďte se na sebe, svoji práci, ale také na svůj volný čas a život mimo trhy.
- Investujte podle svých cílů a tolerance k riziku.
Snadno se to radí, složitěji dodržuje. Ale vězte, že David to tenkrát také neměl jednoduché. A znát veškerá omezení, vlastní nedostatky a chyby je základní stavební kámen úspěchu, nikoli důvod pro pocity selhání a zmaru. Jako drobní investoři máte navíc možnost být se svým portfoliem v naprostém soukromí, nemusíte se srovnávat s benchmarky (složením ani výkonností investic), vykazovat kvartální nebo měsíční výkonnosti, poměřovat se s konkurencí a tak dále. Vaše "svaly" nikoho nemusejí zajímat. Nejste Goliášové.
Zdroj: The Reformed Broker