Nebojte se, s (malou) částí portfolia můžete zlobit

Všichni víme, že nadváze a obezitě lze celkem obstojně bránit dostatkem pohybu a rozumnou stravou. I tak je ale v západním světě stále více lidí s nadváhou, přičemž jich přibývá přibližně přímo úměrně počtu zdravých přístupů k životu, diet a doplňků stravy, které jsou vše možné, jen ne zadarmo. A v mnohém podobné je to s investováním.
Povědomí o tom, jak určitý problém řešit, případně mu rovnou zabránit, někdy nestačí. Vědět, co se má dělat, a skutečně to dělat, jsou dvě různé věci. Na trzích vám nikdo nic nezaručí, ale tak nějak se má za to, že pravděpodobnost úspěchu v investování roste s délkou investičního horizontu a snahou vyhnout se největším chybám ve špatnou dobu a vysokým poplatkům.
Problém tkví v tom, že chuť na krátkodobou spekulaci v rámci investování je stejně silná jako ta na čokoládový dortík ve dvě ráno. A ačkoli existuje celý obor – říká se mu finanční nebo investiční poradenství –, ve kterém vám budou všichni celkem správně zdůrazňovat, že si na takové vylomeniny máte nechat zajít chuť a že se máte držet předem stanoveného dlouhodobého plánu a strategie, jsou chvíle, kdy dává smysl to hodit za hlavu. Nejsme přece roboti.
K čemu je tedy občasné "vyhození si z kopýtka" v rámci portfolia dobré?
Hřích patří k životu
Nejsme dokonalí. A je lepší si to přiznat a pracovat s tím, než se trápit a mít pocit, že sami sebe zklamáváme. I celkem přísné diety, pokud mají zafungovat, často pracují s tím, že jednou za čas je v pořádku si zahřešit. Nesmí se to přehánět, ale je lepší se na takový hříšek třeba měsíc těšit a během té doby tím spíše dodržovat přísná pravidla. V investování to lze pojmout tak, že si s malou částí portfolia zkrátka hrajete podle chuti (spekulujete, časujete trh, shortujete a tak dále) – když to nevyjde, nezruinuje vás to, když se naopak zadaří, můžete se tím chlubit.
Pocit kontroly
Trhy jsou hodně náročné prostředí. S většinou portfolia se dlouhodobě historicky vyplácí dodržovat stanovenou strategii a v podstatě všechna rozhodnutí mít definovaná předem, aby v rozhodujících chvílích nevstupovaly do hry emoce. Jako lidé ale zároveň potřebujeme mít pocit kontroly a dojem, že držíme "prst na tepu doby". Čím více možností, tím větší iluze, že svými rozhodnutími dokážeme ovlivnit, jak věci dopadnou. A s malou částí peněz určených k investování je vlastně fajn se nechat takovou iluzí unášet. Je to totiž lepší, než když takovému dojmu podlehneme s investičním portfoliem jako takovým.
Zkouška vlastních schopností
Rozeznat na trzích dovednosti od prostého štěstí není žádná hračka. Investorů, kteří jsou přesvědčení, že dokážou překonávat výkonnost hlavních indexů, je násobně více než těch, kterým se to dlouhodobě daří. S malým podílem svého portfolia si nicméně můžeme otestovat, jak na tom jsme. A s reálnými penězi je to přece jen jiná káva než na demo účtu u brokera.
Zdroj: Fortune