S&P 500: Rally technologických akcií potěšila býky, diverzifikace ale trpí

Nedávná série výrazných posílení technologických akcií zvýšila jejich koncentraci v indexu S&P 500, kde se váha určuje podle tržní kapitalizace. Tím však investice do indexů, jako je právě S&P 500, ztrácejí výhodu diverzifikace, protože jsou více vystaveny rizikům spojeným s vyššími úrokovými sazbami. Aktivní strategie diverzifikace napříč různými třídami aktiv, odvětvími a zeměpisnými lokalitami je i proto nyní snad ještě důležitější než dříve.
Indexové fondy si investoři často vybírají za účelem diverzifikace své expozice. Oproti investování do malého počtu akcií má tato strategie nepochybně některé přednosti. V poslední době však (opět) dochází ke změnám, které v indexech zvyšují koncentraci jednoho segmentu akcií.
Příkladem indexu, ve kterém v poslední době možná až příliš narostla váha největších růstových firem s velkou tržní kapitalizací, je americký index S&P 500. Ten se tak stal nadprůměrně náchylným nepříznivě reagovat na případný další růst úrokových sazeb. Navzdory tomu, že je v něm pět set jednotlivých titulů, tím navíc klesla jeho schopnost nabídnout investorům diverzifikaci jejich portfolií. To vše je přitom důležité hned z několika důvodů.
Soustředění se na jedno téma může vést k přehlédnutí hlubších tržních trendů
Letošní prudký nárůst zájmu o umělou inteligenci (AI) přinesl technologickým firmám značné zisky. V současnosti dosahuje podíl 10 největších společností v indexu S&P 500 zhruba 35 %, v době technologické bubliny na přelomu tisíciletí to bylo jen 25 %. Možná by to ani nebyl takový problém, kdyby spolu tyto firmy nekorelovaly tak výrazně, jak korelují. 8 z 10 největších jsou technologické společnosti, jež jsou bez výjimky citlivé na změny úrokových sazeb.
Co lze v takové situaci čekat, když sazby v USA zůstanou zvýšené? Znamenalo by to zranitelnost technologických i dalších růstových titulů. Jejich vysoký podíl v indexu S&P 500 znamená, že je tento benchmark silně ohrožen případným inflačním nebo úrokovým šokem. Což by správně diverzifikované portfolio být nemělo.
Co čekat, až bublina praskne?
Za růstem hodnoty současných hvězd akciového trhu stojí nedávná vlna zájmu o AI. Ta vedla k růstu poptávky po akciích firem jako NVIDIA, Microsoft nebo například Alphabet. Pět největších firem ze SPY ETF, který kopíruje indexu S&P 500, tedy Apple, Microsoft, Amazon, NVIDIA a Alphabet, se aktuálně jako skupina obchoduje při forwardovém P/E okolo 45, celý index pak má tento ukazatel okolo 20. Jejich posílení na burze tedy působí jen sotva udržitelně, protože se neopírá o strukturální růst a vyšší tržby a zisky.
Pokud by investoři, třeba ve stínu stále poměrně pravděpodobné recese, začali být opatrnější, mohly by valuace největších firem začít klesat. A pokud by se ukázalo, že očekávání spojená s nástupem AI byla jen znakem (další) spekulativní bubliny, mohou trží hvězdy spadnout z pomyslného nebe podobně rychle, jako na něj vystoupaly.
Jak by měla vypadat skutečná diverzifikace?
Diverzifikace portfolia v pravém slova smyslu lze dosáhnout rozprostřením investic mezi různé třídy aktiv, různá odvětví a různé geografické oblasti. Akciový index sám o sobě nikdy nezajišťoval diverzifikaci napříč různými třídami aktiv a jen výjimečně napříč geografickými oblastmi. Ovšem člověk, který investuje do indexu S&P 500, by očekával alespoň diverzifikaci napříč odvětvími. A i ta je v současnosti významně oslabena.
Investoři mohou zvážit například využití indexu S&P 500 EW (equal weighted), který je tvořen těmi samými 500 největšími tituly registrovanými na americké burze, které jsou zahrnuty v indexu S&P 500, ovšem s tím, že zatímco klasický S&P 500 počítá váhu jednotlivých akcií podle tržní kapitalizace příslušné firmy, v EW variantě má každý titul váhu přesně 0,2 %. A tak má EW index v dobách, kdy je koncentrace v určitém sektoru vysoká a postupně klesá, lepší výkonnost než klasický S&P 500 (když je koncentrace nízká a roste, vede si EW varianta naopak hůře).
Ještě lépe dokáže rizika přílišné koncentrace omezit aktivní správa portfolia. To v případě velkých (technologických) firem znamená diverzifikovat expozici přidáním indexu, nebo alespoň několika titulů s malou kapitalizací a expozici vůči růstu diverzifikovat pomocí hodnotových nebo cyklických akcií. Vzhledem k riziku hospodářského zpomalení však musejí investoři z cyklických akcií a firem s malou tržní kapitalizací pečlivě vybírat.
V neposlední řadě může střednědobě zafungovat také geografická restrukturalizace portfolia tak, aby zahrnovalo vedle USA také Evropu, Japonsko a rozvíjející se trhy. Zkrátka není potřeba vynalézat kolo a "objevovat Ameriku".