Anketa: Jak sladit náklady na ESG s požadavky na udržitelnost a výnosy?

Náklady na ESG (environmental, social, governance) a požadavky na udržitelnost často vyvolávají otázku, jak je sladit s dlouhodobou výkonností portfolií. Jaké strategie firmy volí? A které klíčové faktory ovlivňují jejich rozhodování?
Kateřina Jarošová (WOOD & Company)
WOOD & Company má ve správě mimo jiné nemovitostní portfolio. Jako správní hospodáři samozřejmě počítáme s investicemi do budov, do jejich údržby a provozu. ESG do toho vnáší environmentální pohled skrze energetickou efektivitu. Snižování energetické náročnosti budov si vyžádá investice například do modernizace technologických celků, ty však do budoucna přinesou snížení spotřeby energií, provozních nákladů a konečně i uhlíkové stopy, což považujeme za smysluplné a dlouhodobě přínosné.
Jsme ale investiční fond, naším prvotním zájmem je tedy výkon a výnos. Naše podfondy nesou od letošního února označení Light Green, což znamená, že podporujeme udržitelnost, ale ta není naším hlavním cílem.
Marcela Fujanová (ZDR Investments)
Dlouhodobá výkonnost portfolia je naopak podpořena implementací ESG a požadavky na udržitelnost. V rámci našeho portfolia se nyní zaměřujeme na investice, které mají skutečný a měřitelný dopad na udržitelnost, například v podobě zavádění energetických úspor, implementaci obnovitelných zdrojů energií, certifikace budov a data managementu. V sociální oblasti posilujeme dlouhodobou spolupráci s nájemci, podporujeme kulturní nebo sportovní aktivity. Všechny tyto aktivity snižují rizika, zlepšují reputaci, zvyšují důvěru investorů, a tedy v dlouhodobém horizontu přispívají k výkonnosti portfolia.
Richard Siuda (Conseq Investment Management)
Ve většině našich fondů jsme se ke konkrétním ESG cílům – mimo jiné i s ohledem na nákladovost – nezavázali. ESG faktory sledujeme především z pohledu investičního, tedy toho, jak mohou tyto faktory u konkrétních společností dopadnout na jejich budoucí hospodaření.
Dan Karpíšek (Amundi)
Při odpovědném investování využíváme přístup best-in-class. To znamená, že do portfolia zařazujeme pouze společnosti splňující jasně stanovená ESG kritéria. Firmy hodnotíme pomocí vlastního ESG ratingu, který zohledňuje jak odvětvová specifika, tak regionální rozdíly. Tento postup umožňuje pečlivě zvažovat náklady spojené s ESG požadavky a zároveň chránit dlouhodobou výkonnost portfolia.
Rating vychází z analýzy 38 kritérií, která sledují, jak si společnosti poradí s otázkami udržitelnosti, jak tyto výzvy ovlivňují jejich fungování a jak efektivně dokáží řídit rizika. Díky tomu je možné v portfoliu zvýhodnit společnosti s lepšími výsledky, případně vyřadit ty, které požadavky nesplňují.