Strach jako daň z budoucích výnosů: Trh neodměňuje pohodlí a klid, ale trpělivost a odvahu

Svět vlastně nikdy nepůsobí úplně bezpečně, vždycky je důvod k obavám. Akciové trhy ale (zatím) dlouhodobě rostou, a tak investoři, kteří ustoupí strachu, v horizontu let a desetiletí mnohdy přijdou o pořádnou porci výnosů. Klíčem k úspěchu tedy není čekání na klidné časy, ale trpělivé a disciplinované investování. Klidných časů byste se totiž nemuseli dočkat.
Ve světě investic neexistuje pohodlná, klidná a dlouhodobá jistota. Trhy investory – myslí se ti dlouhodobí, pro krátkodobé spekulanty platí trochu jiná pravidla – netrestají za odvahu, ale za nepřítomnost. Ano, být na trhu a mít zainvestováno, ať jsou časy jakkoli nejisté, je pro dlouhodobé investory klíčový faktor úspěchu. Strach, i když se často jeví jako jediná logická reakce na světové události, je jenom tichá, ale trvalá daň z budoucích výnosů.
Držení hotovosti mimo akciové a dluhopisové trhy nebo příliš konzervativní investiční strategie jsou často volbou těch, kdo se zaleknou negativních zpráv z ekonomiky nebo politiky. Historie je ale přehlídkou problémů a jejich řešení. V uplynulých letech a dekádách jste si mohli vybrat, čeho se bát dřív, jestli terorismu, finančních krizí, geopolitických konfliktů, dluhů, vysoké inflace nebo třeba "další spekulativní bubliny, která musí co nevidět splasknout". Důvodů nebýt v tu kterou dobu na trhu bylo nepočítaně.
I tak ale akciové trhy rostou. A ne málo. "Americký akciový index S&P 500 od jara 2003 vzrostl o 608 %, tedy za rok v průměru o 9,2 %. A to je řeč jenom o klasickém růstu kurzu, tedy bez zahrnutí dividend. Řeknete si možná, že Amerika byla (a podle mnohých stále je, vždyť indexy v USA jsou prakticky na rekordech) výjimečná, protože dala život výjimečným růstovým hvězdám typu Nvidie, Applu nebo Microsoftu. Je to tak, ale i trhy mimo USA rostly – ty vyspělé mimo USA (index MSCI EAFE) přidaly 182 % (4,8 % ročně) a rozvíjející se trhy (index MSCI EM) vzrostly o 336 % (6,8 % ročně)," říká Blake Millard ze Sandbox Financial Partners.
Když zahrneme do srovnání dividendy, výnosy za sledované období podstatně narostou. Ano, je pravda, že si Millard pro své grafy vybral celkem "býčí" počáteční bod, kdy se americký trh začal nadechovat k růstu po splasknutí technologické bubliny. Kdyby zvolil graf o tři roky delší, výnosy by byly slabší. Zároveň ale, kdyby naopak horizont prodloužil o tři, pět, deset nebo více let, byla by výkonnost zase o něco lepší.
Dlouhodobí investoři mohli každopádně jako odměnu za svou přítomnost na trhu sklízet opravdu šťavnaté ovoce. Kdo místo trpělivosti zvolil ústup a snahu skrýt se před nejistotou, mohl mít v případě správného načasování své nepřítomnosti na trhu určitě také úspěch. Akorát je potřeba připomenout, že to správné načasování samo o sobě vydá na dlouhou kapitolu knihy o investičních chybách a rizicích. Mnozí z těch, kdo na trhu nebyli, zkrátka spíše o část výnosů přišli.
Svět nikdy nepůsobí úplně bezpečně a na trhy působí rizikové faktory. Když ale svůj investiční plán postavíte výhradně na tom, co by se mohlo pokazit, hodně pravděpodobně přijdete o všechno to, co se za tu samou dobu povede. Úspěšné investování není o hledání klidu, ale o důsledné účasti na trhu. Trh odměňuje ty, kteří zvládají překonávat obavy a drží se dlouhodobé strategie.
Nevzdávejte hru jenom proto, že na hřiště létají dělobuchy. Ať je hází někdo s červenou kšiltovkou na hlavě nebo Davidovou hvězdou na vlajce, nebo třeba někdo, kdo bydlí v Kremlu, okupuje Tibet, případně zakazuje ženám číst. O těch a podobných je dobré vědět – a i my na Investičním webu vám je servírujeme v podstatě denně –, lze si je na trhu i všelijak "zahrát", ale schovávat se před nimi na běžném účtu je hloupost.
Zdroj: Sandbox Financial Partners