Jak investovat v roce 2019: Návod na přežití medvědího trendu (začíná-li vůbec)
|

Jak investovat v roce 2019: Návod na přežití medvědího trendu (začíná-li vůbec)

V závěru roku 2018 jsme pozorovali vyšší míru kolísání cen akcií. Řada indexů se z vrcholu propadla o 20 % a více, což bývá považováno za začátek medvědího trendu. Jak by se měli zachovat drobní investoři, pokud by medvědí trh opravdu naplno začal?

Americké akcie Evropské akcie Investiční tipy Výhled na rok 2019 Ponaučení pro investory Chyby v investování Investování

Co mají dělat drobní investoři, když se ceny akcií rychle propadnou? Prodat, utéct z trhu a vrátit se, až se pokles zastaví? Nebo jako správní medvědi spát a nedělat nic? Záleží na investičním horizontu a na tom, jak kdo zvládá emoce.

Nechejme také promluvit statistiky. Od roku 2009, kdy skončil poslední medvědí trend na americkém akciovém trhu, se investoři zabývají tím, kdy přijde další výrazný pokles cen a recese v ekonomice. Ačkoli historická výkonnost není zárukou ani předobrazem výkonnosti budoucí, je dobré se ze zdravého nadhledu podívat na historická data a využít je k uklidnění případně zjitřených emocí.

Nepřijít o největší růsty

Při prvních zmínkách o možném nástupu sestupného trendu na burzách investoři začínají podléhat obávám. Hlavou se jim honí myšlenky na to, zda raději vše neprodat a vrátit se, až ceny začnou růst. Kdyby dokázali trefit cenové dno a vrchol, bylo by to skvělé. Ale nedokáže to prakticky nikdo, ne pravidelně. I proto investoři většinou na trzích prožijí velké pády, aby nakonec prodali, a tím se připravili o nejziskovější dny dalšího růstového trendu.

Graf ukazuje historickou výkonnost akciového indexu S&P 500 od roku 1926 (stupnice na ose Y je logaritmická, a proto poklesy vypadají dramatičtěji). Když vynecháme Velkou depresi ve 30. letech 20. století, přinesl nejhorší medvědí trend propad cen akcií lehce přes 50 %. Největší růst naproti tomu činil 935 %.

Je zřejmé, že medvědí trhy, tedy období poklesu, trvají ve srovnání s růsty vetšinou krátce. Když trhy začnou klesat, typický investor znejistí. S tím, jak klesá hodnota jeho portfolia, roste v něm strach z dalších ztrát často až do té míry, že se rozhodne aktiva prodat. A právě tyto prodeje přispějí k dalšímu poklesu. V určitém okamžiku je již většina těchto nejistých investorů mimo trh, propad se zastaví a trend se obrátí.

Období růstu trvala v průměru 9,1 roku a průměrný výnos za tato období dosáhl 476 %. Období poklesu trvala naproti tomu v průměru 1,3 roku a za tu dobu akcie ztratily 41 % hodnoty.

2019 a pečlivý výběr

Pokud uvažujete o investování v letošním roce (bez ohledu na to, zda jde o jednorázovou, nebo pravidelnou investici), diverzifikujte. Ne všechny trhy se vždy vyvíjejí shodným směrem.

V roce 2019 bude důsledný výběr perspektivních trhů a sektorů extrémně důležitý. Zatímco Amerika by měla růst pomaleji, Evropa by se měla vézt na vlně stále lepšího hospodářského růstu. Proto ji experti z NN Investment Partners pro letošek preferují. Nůžky se podle nich budou rozevírat i mezi rozvojovými trhy, přičemž jejich favoritem je Polsko.

Zdroj: NN Investment Partners