Jak se spolehlivě chránit před (hyper)inflací?
|

Jak se spolehlivě chránit před (hyper)inflací?

Stoupenci bitcoinu jsou přesvědčeni, že jeho cena dále poroste. I proto jeho nákup doporučují všem investorům, kteří se obávají možného prudkého nárůstu inflace v důsledku dlouhodobě uvolněné měnové politiky centrálních bank.

Inflace Investiční strategie Akciový trh

Problémem je, že investory by neměla zajímat cena, ale kupní síla. Růst ceny totiž ještě automaticky neznamená růst kupní síly. Jinými slovy, i kdyby cena bitcoinu stoupla na milion dolarů, neznamená to, že by za něj člověk poté získal zboží a služby v hodnotě dnešního milionu dolarů.

Nejlepším způsobem, jak investovat s jistotou růstu kupní síly aktiv, je nakupovat akcie. Výrazný růst inflace, případně dokonce hyperinflace totiž snižuje hodnotu splátek firemních dluhů (klesá hodnota peněz), zatímco ceny akcií (i díky tomu) rostou.

Potvrdilo se to v poslední době třeba v Zimbabwe, kde akcie v období hyperinflace zafungovaly jako bezpečný přístav. Předtím například v Německu na začátku 20. století, rovněž v době hyperinflace.

Pokud jste tedy přesvědčeni, že západní svět bude v příštích letech čelit mimořádně vysoké inflaci, případně rovnou hyperinflaci, je to poměrně jednoduché - napůjčujte si co nejvíce a za všechny peníze nakupte akcie. Riziko je, pravda, obrovské, pokud to ale vyjde, bude se o vás psát jako o geniálních investorech.

Zdroj: Of Dollars And Data