Jak určit cenu bytu? Toto jsou zkušenosti z praxe
|

Jak určit cenu bytu? Toto jsou zkušenosti z praxe

Znát aktuální cenu svého bytu není nikdy od věci. Když uvažujete o prodeji, bez přesného odhadu se neobejdete. Jak zjistit tržní hodnotu vlastní nemovitosti, vysvětluje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Nemovitosti Realitní trh Bydlení Investiční alternativy

Každý, kdo uvažuje o prodeji, zamíří nejdříve na realitní servery. Zadá kritéria, která odpovídají danému bytu. Potom prochází inzeráty ve stejné lokalitě a srovnává ceny. Za pět minut má představu o tom, za kolik by se byt prodal.

V čem je háček? Z realitních serverů se nedozvíte nic o tom, jaký je o inzeráty zájem. Možná jsou ceny přemrštěné a byty tam visí již půl roku. Možná se naopak brzy prodají, ale jejich cena mohla být výrazně vyšší. Realitní servery jsou zkrátka tak trochu slepá ulička, která ke kvalitnímu odhadu nevede.

Jaký postup je správný? Potřebujete znát skutečné prodejní ceny bytů v dané lokalitě. Ty se zaznamenávají do katastru nemovitostí, odkud se promítají do cenových map. Tam mají přístup odhadci a realitní makléři, kteří pak srovnávají byty podle lokality i dalších parametrů.

Každý detail přitom hraje velkou roli. Třeba družstevní byty se prodávají o pětinu levněji. O 20 % musíte snížit cenu panelákového bytu oproti bytu v cihlovém domě. U bytů v přízemí cena klesá o 10-15 %. A tak by se dalo pokračovat.

Jak dát všechna ta procenta dohromady, aby z toho vypadl co možná přesný odhad ceny bytu? Není to žádná legrace. Služby profesionálních odhadců přitom vyjdou celkem draho. Naštěstí je tady ovšem internet, a tak si lze odhad objednat nezávazně a bezplatně on-line.

A jak se pozná, že je tržní cena určená správně? Když zveřejníte inzerát, první zájemci by se měli ozvat do dvou dnů. Když se po týdnu neozve nikdo, cena byla přemrštěná. Jestli vám telefon nepřestává zvonit, možná nabízíte byt pod cenou. Nezbývá než vrátit se na začátek a stanovit cenu lépe.

Prodáváte nemovitost? Toto jsou zásadní rady (nejen) pro dobu koronavirovou
Koronavirová krize obrací realitní trh vzhůru nohama. Zájemců o koupi není tolik jako dříve a banky jsou opatrnější se schvalováním hypoték. Co roste, je počet bytů na prodej, na trh se totiž dostává velká část prázdných bytů z Airbnb a část majitelů bude prodejem nemovitostí zachraňovat firemní a rodinné rozpočty. Jakým chybám se vyhnout, když prodáváte byt v době koronavirové, radí Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.