Jdou Spojené státy ve šlépějích Japonska?

Japonsko je jednou z největších investičních bublin. To je fakt. Úrokové sazby jsou na nule, inflace je neznámé slovo, zadlužení vlády v poměru k HDP je rekordní, ceny akcií ale rostou. Japonsko je daleko, pravda, jenže nemusí zůstat u něj.
Ruchir Sharma, hlavní globální stratég Morgan Stanley, varuje, že se v další Japonsko mohou rychle proměnit i Spojené státy. Rizikem je podle něj hlavně (opětovně) uvolněná měnová politika Fedu. "Snižování úrokových sazeb v současné situaci může rychle vyústit v to, proti čemu se Fed snaží bojovat. Postrkování cen akcií, dluhopisů a nemovitostí výše a posilování dojmu nulového rizika na trzích ve spojení s podporováním růstu dluhů může skončit kolapsem finančních trhů, který následně přejde v recesi a pokles cen, podobně jako v 90. letech v Japonsku," říká.
Srovnání s Japonskem se nabízí. Akciový index MSCI Japan mezi roky 1980 a 1989 přidával v průměru 29 % ročně, index amerických akcií S&P 500 roste od roku 2009 tempem 14,7 % ročně.
Před dalším vývojem v západním světě nedávno varoval i bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Larry Summers, který označil politiku nízkých úrokových sazeb při nulových vyhlídkách zrychlení růstu cen za ekonomickou černou díru.
A přidal se i šéf saintlouiského Fedu James Bullard. "Něco se děje a úplně to mění pohled na centrální banky. Musíme konečně přestat tvrdit, že se příští rok vše vrátí do normálu," řekl Bullard v rozhovoru pro Financial Times.
"Podpůrná opatření centrální banky mohou zabrat a americká ekonomika se může začít vracet do normálu. V opačném případě nás ovšem po vzoru Japonska čekají ztracené roky, které tvrdě dopadnou na všechny," varuje stratég z JPMorgan Chase John Normand.
Zdroj: A Wealth of Common Sense, Financial Times