Je americký akciový trh bublina před splasknutím?
|

Je americký akciový trh bublina před splasknutím?

Útok medvědů se na začátku roku americkým akciím podařilo odrazit, vyhráno ale ještě nemají. Martin Tarlie, analytik a portfoliomanažer ze společnosti GMO, varuje, že nejlepší časy v rámci současného cyklu má Wall Street podle všeho za sebou.

Americké akcie Wall Street Investiční bubliny Ocenění

V posledním loňském čtvrtletí se akciový index S&P 500 sesunul téměř o 14 %. Pádu nezabránil ani pokračující růst zisků amerických společností. Loni se zisky firem z S&P 500 podle dostupných dat a odhadů meziročně zvýšily o 28 %, letos by měly proti roku 2018 podle analytiků stoupnout o více než 10 %.

Tarlie vysvětluje, že podle jeho vlastního modelu pro odhalování bublin se americký akciový trh do pásma bubliny dostal již začátkem roku 2017. A bublina se nafukovala až do třetího čtvrtletí loňského roku. V posledním loňském čtvrtletí stoupla volatilita a přehřátý trh začal vychládat.

"Bublinu přifukoval velký optimismus investorů. Ti byli přesvědčeni, že je čekají skvělé zítřky. Ani dobrá nálada ale netrvá věčně. Optimismus zčásti vyprchal a tento vývoj se promítl do cen akcií," říká Tarlie.

Mezi srpnem a prosincem klesl očekávaný zisk na akcii S&P 500 pro rok 2019 ze 163,51 na 156,28 USD. Investoři se navíc obávali (a stále obávají) dalšího růstu úrokových sazeb v USA, obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou nebo potenciálních dopadů brexitu.

"Velké množství indikátorů naznačuje, že vývoj z přelomu roku je jen začátek," říká Tarlie. Jedním dechem ale dodává, že by si investoři měli vzpomenout na slavnou hlášku Yogiho Berry (americký baseballový chytač, trenér a manažer - pozn. red.): "Nekončí to, dokud není konec."

"Bubliny historicky nesplaskávají okamžitě. Prvotní pokles cen následuje odraz, který bublinu ještě trochu nafoukne, a teprve pak se ozve rána," dodává Tarlie.

Zdroj: GMO