Je k investici potřebná víra?
|

Je k investici potřebná víra?

Hodnotit investiční nástroje podle pohledu do zpětného zrcátka je jednoduché, ale zároveň zavádějící. Historické a průměrné výnosy totiž nikdy nedokáží zachytit výkyvy na trhu a to, co může volatilita provést s emocemi investorů. V případě, že nejde vše podle plánu, je potřeba věřit, že historie a zkušenosti jsou na straně investora.

Americké akcie Býčí trh Medvědí trh Volatilita Historie Chyby v investování Ponaučení pro investory

Když si někdo koupil akcie firmy Amazon v roce 1999 za 113 dolarů, nebo ještě lépe v roce 2007 za 100 dolarů, měl v letos listopadu vyděláno v prvním případě 970 %, ve druhém dokonce 1 200 %. Vypadá to hezky, ale mnohem horší je to s tím, že v prvním případě musel investor překousnout propad o téměř 94 %, v tom druhém pak o více než 65 %. No, kolik takových asi bylo?

Todd Wenning ze společnosti Johnson Investment Counsel uvádí příklad společnosti Wal-Mart. Investor, který nakoupil její akcie v září 1987, by po 30 letech mohl realizovat zisk 2 330 % (včetně dividend, které nebyly reinvestovány). Roční výnos 11,22 % vyhlíží na první pohled hezky, dokonce překonává výkon celého trhu. Ovšem za těch 30 let musel investor "přežít" 16 měsíců, kdy cena akcií firmy klesla o více než 10 %, a 97 týdnů, během nichž došlo k poklesu o více než 5 %. A ještě musel akceptovat několik delších období, kdy titul zaostával za výkonností celého trhu.

Na druhou stranu si investor mohl užívat 26 měsíců s výnosy přes 10 % a 121 týdnů, kdy akcie posílily o více než 5 %. Mnoho investorů prodalo akcie při propadech, ale je také spousta těch, kteří prodávali po růstu s cílem "vybrat zisky", aby pak sledovali, jak cena dále utěšeně roste bez jejich účasti.

Není to jen o akciích Wal-Martu nebo Amazonu. Pravda je, že podobné momenty, kdy u investorů rozhodují emoce, výrazně ovlivňují jejich konečné výnosy a mohou silně znehodnotit dobře vybudovanou investiční strategii.

Jak zůstat na trhu

Nerozumné chování může mít na portfolio mnohem horší dopady než například vysoké poplatky u špatně zvoleného produktu. Nejde o to, aby investor strkal hlavu do písku a neřešil výraznější propady nebo nárůsty cen akcií v portfoliu. Trocha skepticismu je potřeba při každé investici, ale zároveň musí mít investor také určitou dávku víry, bez níž může jakákoli zpráva v médiích vést k neuváženým krokům.

Wenning uvádí čtyři hlavní oblasti, v nichž by měla víra hrát důležitou roli, a to jak v dobrých, tak ve špatných časech, aby investora ochránila před špatnými rozhodnutími.

Investiční filosofie

Stanovení vhodného finančního plánu a správné rozdělení prostředků mezi jednotlivé druhy aktiv tak, aby se investor cítil komfortně, je základ. Důležité je stanovit plán tak, aby počítal i s nepříznivými scénáři vývoje na trhu. Pokud investor své strategii věří, má šanci na úspěch.

Firmy

Pro ty, kteří vyhledávají jednotlivé akcie, je důležité, aby věřili tomu, že vybraná firma dělá něco, co není na trhu běžné. Pokud se společnost drží svého byznys plánu, investor by se neměl nechat ovlivňovat chováním celého trhu a sledovat cenu akcií každý den. Pro hodnocení společnosti jsou důležité fundamenty jako dividenda, účetní hodnota na akcii nebo rentabilita kapitálu, ne samotná cena akcie.

Optimismus

Jednou z největších chyb investora může být nutkání nechat se ovlivnit špatnými zprávami, zejména v době, kdy se trhu nedaří. Medvědí názory často znějí mnohem rafinovaněji a chytřeji, než když se se býci snaží mluvit o růstu. Pesimisty může vyléčit pouze pohled na dlouhodobý historický graf indexů akciových trhů.

Historie

Ačkoli minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů, historie ukazuje, že dostatečně dlouhý investiční horizont a trpělivost jsou cestou k solidním výnosům. V ročním investičním horizontu je šance na dosažení pozitivního výnosu po odečtení inflace asi 50 na 50, ve dvacetiletém horizontu je šance již mnohem vyšší. Nikde není psáno, že v budoucnu to bude stejné, ale historie se zatím ukazuje jako přesvědčivý příslib toho, že trpělivost se na trzích vyplácí.

"Nepodporuji slepou víru, ale spíše zdravou víru; víru s určitou dávkou skepse a sebereflexe," píše Todd Wenning. Být trpělivý na trzích není jednoduché, což platí jak pro býčí, tak pro medvědí trendy, přičemž zkušenosti a čas jsou nejlepšími učiteli. Apel na víru je v investičním prostředí možná trochu naivní, ale schopnost udržet nervy na uzdě a zůstat soustředěný v dobrých i zlých časech může mít pozitivní vliv na investiční výsledky.

Zdroj: monevator.com