Ještě jedno ohlédnutí za tržním rokem 2019: Hvězdy, propadáky a velké příběhy
|

Ještě jedno ohlédnutí za tržním rokem 2019: Hvězdy, propadáky a velké příběhy

Grafika vydá za stovky slov. Na webu Visual Capitalist se toho drží, a sestavili proto několik přehledných grafů. Tak ať je máte po ruce, když se budete chtít ohlédnout za loňským rokem.

Světové akcie Americké akcie S&P 500 Sektory Forex (FX) Srovnání investic

Rok 2019 byl mimořádný nejen výkonem amerických (a ostatně i globálních) akcií, ale i tím, že bylo vlastně celkem složité v rámci alokace vsadit na ztrátovou třídu aktiv. A méně pozorné možná překvapí i ropa na prvním místě.

Sektor energetiky, pod který v USA spadají i ropné firmy, přitom v rámci indexu S&P 500 spíše paběrkoval. Hlavními hvězdami byly technologické společnosti.

Sázka na Spojené státy se na akciovém trhu vyplácela, a to navzdory nejistotám spojeným s obchodní válkou s Čínou. Uvolňování politiky ze strany Fedu nejspíše udělalo své. A možná dopadlo i na americký dolar, který na rozdíl od akcií tolik neexceloval. Lépe na tom byl jeho kanadský soused, ale třeba také britská libra nebo "bezpečné přístavy" v podobě japonského jenu a švýcarského franku.

Americká ropa či akcie byly se zisky přes 30 % v rámci základních tříd investic na špičce, ovšem na některé konkrétní tituly či menší trhy se dívaly jen zpovzdálí. Příkladem jsou bitcoin, řecký akciový trh nebo paládium. Na opačném konci pomyslného žebříčku najdeme mimo jiné zemní plyn (v USA) nebo akcie Macy's.

Zdroj: Visualcapitalist.com