Klesající ceny nemovitostí v Česku? Všechno je relativní
|

Klesající ceny nemovitostí v Česku? Všechno je relativní

V roce 2017 se Česká republika umístila v rámci Evropské unie na úplné špičce, pokud jde o růst cen nemovitostí. Při hovorech o drahém bydlení se ale trochu zapomíná na vývoj dalších ukazatelů, podotýká analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Česká republika Česká ekonomika Realitní trh Nemovitosti Bydlení Michal Skořepa Analytici ČS

Maxima dosáhl růst cen rezidenčního bydlení v Česku měřený ukazatelem House Price Index ve 2. čtvrtletí 2017 (+13,3 %). Od té doby HPI zpomaluje. Nejnovější dostupný údaj je za poslední loňské čtvrtletí, kdy šlo o růst o 8,4 % (již nikoli evropské maximum).

Rozsah reálného zdražování bytových nemovitostí ale získáme až po srovnání s růstem příjmů těch, kteří si tyto reality kupují, tedy českých domácností. Pokud pro jednoduchost růst příjmů domácností ztotožníme s růstem průměrné mzdy (+7,4 % ve 4Q2017), zjistíme, že v posledním loňském čtvrtletí nemovitosti zdražily fakticky o pouhý procentní bod (8,4 mínus 7,4).

Ještě překvapivější údaj přinesla červnová Zpráva o finanční stabilitě z dílny ČNB. V ní zahrnutý graf II.28 ukazuje, že ukazatel price-to-income (v grafu modrá linie), tedy poměr ceny "průměrného" bytu (68 m2) a roční průměrné mzdy, na konci roku 2017 dokonce mírně poklesl. Optikou tohoto indikátoru tedy nemovitosti koncem roku 2017 začaly v průměru de facto zlevňovat! Porovnat růst HPI a mezd na začátku roku 2018 budeme moci až koncem června, kdy vyjde HPI za 1Q2018.

Zdroj: Česká spořitelna