US MARKETOtevírá za: 0 h 20 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Vítejte v příjmově nečekaně rovném Česku!

Nejbohatší desetina českých domácností má pětkrát vyšší příjmy než nejchudších deset procent. I tak je ale příjmová nerovnost v Česku téměř nejnižší v rámci Evropské unie.

Nestává se často, aby se ekonom stal celebritou. Thomasovi Pikettymu, který se věnuje nerovnosti ve společnosti, se to ale podařilo. V mnoha státech totiž příjmová nerovnost výrazně narostla a není dlouhodobě udržitelná.

Jak je na tom Česko? Nejbohatší desetina domácností má zhruba pětkrát vyšší příjmy než nejchudších deset procent. V mezinárodním srovnání to ale není vysoké číslo. V Německu je příjem nejbohatších osmkrát vyšší, v Rumunsku dokonce osmnáctkrát. Společně s Finskem a Slovinskem máme v Česku nejnižší příjmovou nerovnost v celé EU.

Statistici ale tvrdí, že jsou u nás velké rozdíly ve mzdách. ČSÚ dokonce píše, že "padl mýtus, že mzdy v ČR jsou rovnostářské".

Jak je tedy možné tvrdit, že patříme mezi nejvíce rovnostářské společnosti v EU? Snadno. Rozdíl mezi hrubou mzdou na výplatní pásce a příjmy, které domácnost má ve finále k dispozici, je totiž v České republice enormní. Když hrubé mzdy proženete českým daňovým systémem, přidáte sociální dávky a zohledníte skutečnost, že vydělávající nejčastěji nežije sám, ocitnete se v rovnostářském Česku.

Je to i díky progresivnímu zdanění příjmů, které již nyní máme. Velice nízké mzdy jsou zdaňovány díky bonusům na děti často i zápornou sazbou, s růstem příjmů se celková sazba zvyšuje až k 37 %. Proto máme nejnižší příjmovou nerovnost v EU. To, že máme obecně nízké mzdy, je jiná kapitola. Větší zdanění střední třídy problém nevyřeší, pomohl by spíše posun od hospodářského modelu montovny s levnou pracovní silou k výrobě a službám s lépe placenými pozicemi.

Ekonomické NE Sobotkovu daňovému populismu

Ekonomické NE Sobotkovu daňovému populismu

Analytici ČSČeská ekonomikaČeská republikaDavid NavrátilPlaty a osobní ohodnoceníPolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika