US MARKETZavírá za: 1 h 32 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Ekonomické oživení je sexistické - stejně jako poslední recese!

Muži zažili jinou recesi než ženy. Pro "něžnější" pohlaví to znamená jednu nepříjemnost - také ekonomické oživení prožívají ženy odděleně od mužů. Velká recese zasáhla všechny, větší dopad ovšem měla na muže. Propad nemovitostního trhu a následná finanční krize ovlivnila nejvíce stavebnictví a průmysl, tedy tradičně spíše mužské obory, respektive obory, o něž se vždy opírala mužská zaměstnanost.

Ve Spojených státech, ale platí to i pro většinu ostatních vyspělých zemí, tvoří ženy téměř polovinu pracovní síly. Chromozom Y na pracovním trhu postupně ztrácí význam, chtělo by se říci.

Ovšem poslední velká recese a následné oživení vyprávějí trochu jiný příběh. Gender hrál v poslední fázi ekonomického poklesu větší roli, než by se (bez)pohlavním rovnostářům mělo líbit. Muži utrpěli recesí více, aby si během zotavení také ukousli větší kus "ozdravného koláče". Na současném pracovním trhu to mají i proto naopak těžší ženy.

Nemovitostní propad ublížil mužům

Graf z dílny Institutu pro výzkum politiky žen (Institute for Women's Policy Research) ukazuje rozdíl mezi přírůstky počtu pracovních míst mužů a žen v době, kdy se ekonomika odrazila ode dna. Data jsou z amerického ministerstva práce.

Na grafu je jasně vidět oddělená recese v zaměstnanosti mužů a žen, a stejně tak se liší také oživení po krizi. Muži jako celek začali ztrácet práci o rok dříve než ženy, a to dříve, než se ekonomika oficiálně propadla do recese.

Když není partner(ka) dobrou investicí

Výstavba zpomalovala a brala s sebou především pracovní příležitosti mužů. Mužská zaměstnanost klesla o zhruba 9 % (6,2 milionu pozic). V době, kdy se americká zaměstnanost propadla na minimum (začátek roku 2010), žen na státem placených pozicích ubylo pouze okolo 4 % (2,7 milionu).

Oživení také pro muže?

Podívejme se na fázi ekonomického oživení. Od listopadu 2010 získali 70 % nových pracovních míst zástupci "silnějšího" pohlaví. Na první pohled je to v pořádku - muži v recesi více ztratili, měli by tedy během oživení rychleji "nabírat sílu". Problém se ovšem ukáže, když srovnáte relevantní čísla: Muži získali zpátky zhruba třetinu ztracených pozic, ženy pouhou pětinu.

Dámy a pánové, na předchozí straně popsaný fenomén je tolik populární gender gap v krystalické podobě. A není tak docela jasné, kdy a zda vůbec se tato "mezera" opět zúží. Když zůstaneme ve Spojených státech, v listopadu přibylo 65 tisíc "ženských" a jen 55 tisíc "mužských" pracovních pozic. Hezké.

Ovšem do budoucna se budou muset minimálně americké ženy muset poprat s jedním z nejtěžších soupeřů na pracovním trhu - s rozpočty státu a místních samospráv.

Jak ukazuje graf, ženy bezpečně převažují na pozicích placených státem a městem, především ve školství. Když začala recese, byly tato místa podpořena vládními penězi. Stimulační balíčky jsou ovšem minulostí, utahují se opasky a na podporu nejsou peníze.

Státní zaměstnanci byli propouštěni po tisících. V listopadu se snížil počet pracovních míst na lokální a státní úrovni v USA o 16 tisíc. To vše v době, kdy celková nezaměstnanost klesá a již několik týdnů se Američané holedbají dobrými týdenními statistikami z trhu práce.

Ženy o utrácení více přemýšlejí, muži korunu tolik neobracejí

Prostor pro ženy

Kde mají ženy hledat příležitosti na současném pracovním trhu? Odpověď nepřekvapí - ve zdravotnictví a ve školství. Ve Spojených státech jsou tyto sektory doménou žen, zhruba 75 % pracovníků v těchto odvětvích jsou ženy. Například sester je v nemocnicích velký nedostatek.

Ženy zažily klidnější recesi, pokud jde o přímý dopad na zaměstnanost. Ovšem probíhající oživení jako by se jich téměř netýkalo. Jejich osud navíc z větší části než v případě mužů závisí na veřejném sektoru, jehož budoucnost je minimálně nejistá. Chleba nezaměstnaných Američanek se láme možná právě dnes.

Genderová nevýhoda: Tak maximálně pro muže!

Zdroj: TheAtlantic

Americká ekonomikaGenderPracovní trhReceseSex a sexuální průmysl
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika