JPMorgan: Chybička se vloudí

Chybička se vloudí – tuto hlášku pravděpodobně slyšel obchodník s měnovými páry Kai Herbert, když obdržel pracovní nabídku do Johannesburgu od investiční banky JPMorgan Chase. Kai opustil dobře placenou pozici ve švýcarské bance UBS v červnu 2010 a přestěhoval se na jih Afriky. Pracovní nabídka mu slibovala roční plat 24 milionů randů (asi 3,1 milionu dolarů).
Soudruzi z JPMorgan ovšem asi udělali menší chybičku, konkrétně v desetinné čárce. Nabízená částka měla být "pouze" 2,4 milionu randů (310 tisíc dolarů). Kai následně banku zažaloval a požadoval odškodné 921 tisíc dolarů.
Na konci března 2012 soud v Londýně jeho žalobu zamítl, neboť se mu nepodařilo prokázat, že chyba v desetinné čárce nebyla na první pohled zjevná a že byť jen chvíli takovou mzdu realisticky očekával. Agentura Bloomberg, která o celém případu informovala, uvádí, že je Kai kromě krátkého působení v Credit Suisse od odchodu z UBS nezaměstnaný.
Podobný případ se stal i v Česku, když byl jednomu zaměstnanci nejmenované banky vyplacen roční bonus dvakrát za sebou. Zaměstnanec vše nahlásil a peníze vrátil. Dobře udělal. V opačném případě by totiž banka mohla nejen peníze požadovat zpět jako bezdůvodné obohacení, ale také nahlásit nevrácení zjevně omylem vyplacené částky orgánům činným v trestním řízení s podezřením o spáchání trestného činu zatajení věci. Jak ukazuje Kaiův případ, snažit se získat krátkodobý prospěch z chyb jiných se nakonec nemusí vůbec vyplatit.