Co Twitter dal: Dobrá rada nad zlato

Tentokrát něco o tom, že šéf Fedu nemá rád moderní monetární teorii, o nejhodnotnějších značkách, o dobrých radách Elonu Muskovi, Donaldu Trumpovi a mladých lidech v Česku a také o možných vítězích obchodní války mezi USA a Čínou.
1. Powell a měnová teorie
Šéf amerického Fedu Jerome Powell během projevu v Kapitolu řekl, že dluh USA je v současné podobě neudržitelný, protože roste příliš rychle. Myšlenka, že deficity nejsou pro země, které si půjčují ve vlastní měně, důležité, je podle něj špatná, čímž vlastně vyjádřil nesouhlas s moderní měnovou teorií. Pro tu je, zjednodušeně řečeno, zadlužování základem prosperity. Dluhy ve vlastní měně, kterých si taková země může teoreticky vytisknout, kolik chce, může (rovněž teoreticky) kdykoli splatit, i když je vlastně nikdy nesplatí. Powell má v něčem možná pravdu, ale zapomíná, že centrální banka je jednou z institucí, které se na nárůstu dluhů podílejí.
2. Nejhodnotnější značky
Hezký pohyblivý graf nejhodnotnějších světových značek, tentokrát ve zrychlené verzi. Nástup Googlu v roce 2008 byl drtivý stejně, jako byl rychlý propad Nokie. Pak to ale v roce 2011 všechno rozsekal Apple a bylo vymalováno.
3. Dobrá rada
Leon Cooperman má jednu dobrou radu pro Elona Muska i Donalda Trumpa. Měli by méně tweetovat a začít se (konečně) chovat jako dospělí lidé. Bylo by na čase.
4. Penze v Česku
Další dobrá rada, tentokrát pro mladé lidi v Česku. Nespoléhat se na penze od státu je to nejlepší, co mohou udělat. Dnešním populistům jsou ukradení.
5. Vítězové dnešní doby
USA a Čína možná nakonec dospějí k nějaké dohodě o clech, ale vítězové jejich hádek nakonec budou jinde. Filipíny, Kambodža nebo Vietnam jsou totiž země, kde dnes investoři hledají levnou pracovní sílu, vysoké výnosy z investic do infrastruktury a přístup k domácím trhům. Zmiňované ekonomiky z toho mohou těžit nejvíce.