Co Twitter dal: Souboj generací

Tentokrát něco o tom, proč nám centrální banky tvrdí, že recese nebude, a přitom se chovají, jako kdyby byla za rohem. Také o jedné telenovele na akciovém trhu, o pádu jednorožců na amerických trzích, o problémech s těžbou ropy v USA a o souboji generací v podání Jeremyho a Grety.
1. Centrální banky (ne)straší
Centrální banky se chovají zvláštně. Snaží se tvrdit, že krize není, ale dělají kroky, které by za normálních okolností dělaly v dobách hluboké recese. Možná jsou nouzová opatření opravdu novým normálem, ale co budou centrální banky dělat, až přijdou skutečné problémy?
Známkou toho, že něco není v pořádku, jsou i repo operace Fedu, který již třetím týdnem dodává na trhy zvýšený objem likvidity a bude v tom pokračovat. Jen v pondělí šlo o 55 miliard USD. Ale prý nejde o QE4.
Téměř všechny centrální banky snižují sazby (Norsko trochu vybočuje, ale je to výjimka potvrzující pravidlo, ale zase v tweetu chybí Austrálie, kde se politika také uvolnila, i když až v říjnu).
2. Akciová telenovela
Ano, už je to jako telenovela. Nekončící série ukazatelů a grafů, které nás mají přesvědčit, že recese je za dveřmi. Takto to zlehčovat není originální, ale to nevadí, protože originální není ani Otavio Costa. Nedávno se divil, jak je možné, že akcie posilují, když již ani šéfové firem nevěří v růst. Tentokrát vidí problém v životní úrovni vysokoškolsky vzdělaných lidí.
3. Pád jednorožců
Jednorožci to v současnosti na trzích nemají jednoduché.
Třešničkou na dortu je WeWork, která pro jistotu IPO zrušila. Z firmy, která byla ještě nedávno oceňována na 47 miliard USD, se pomalu stává firma mířící k bankrotu. Připomíná to časy před prasknutím internetové bubliny, ale tentokrát je to určitě jiné.
4. Vysychají ropné písky?
Ropa z amerických břidlic získává na trhu stále větší podíl, a to i díky situaci v Saúdské Arábii, ale zdá se, že tento trend nebude trvat dlouho. Růst produkce ropy byl v letošním prvním pololetí mnohem pomalejší než ve stejném období loni. Hlavní příčinou ale není pokles cen, nýbrž zhoršující se produkce a nečekaně rychlé vyčerpávání zdrojů, technologická omezení a možnosti samotných vrtů.
5. Jeremy vs. Greta
Z toho, jak Greta plula do Ameriky, bude možná další telenovela. A jednoho napadne, že tato mladá aktivistka rozděluje svět více než Miloš Zeman české voliče. Jakkoli lze Gretě v mnohém jistě fandit, je jasné, že plavba lodí, která nakonec zanechala (možná) větší uhlíkovou stopu, než kdyby dívka letěla letadlem, nebyla dobrý nápad. Ani ten proslov na summitu o klimatu nebyl žádná pecka. Nově se do tématu vložil Jeremy Clarkson. Politicky nekorektní, někdy buran, jindy vtipný, Gretě vzkázal, že je rozmazlený fracek, který by měl držet ústa. A přidal pár důvodů, proč si to myslí. Jeho slova (také) dávají smysl, a dokonce nejsou tak ostrá, jak by mnozí čekali. U ženské části populace a těch, kteří vidí svět možná až příliš zeleně, Clarkson mnoho zastánců nezískal. Těm stačí "rozmazlené dítě" a zmínka o tom, proč byl Clarkson vyhozen z BBC.