Co Twitter dal: Thanos prezidentem

Tentokrát něco o raketově zdražujícím paládiu, světové libře, Švýcarské národní bance jako největším akcionáři Applu, výrobci iPhonů jako o rizikové investici a také o Donaldu Trumpovi jako záporákovi z komiksu.
1. Paládium na růstové vlně
Zapomeňte na zlato, novým vládcem mezi kovy je paládium. Kov, který byl vždy tak trochu mimo centrum zájmu a jehož cena na začátku tisíciletí krátce atakovala hranici 1 000 dolarů za unci, aby do roku 2003 klesla na pětinu, je jednoznačně nejžádanějším z drahých kovů. Relativně malý trh, velká poptávka a problémy s těžbou v Jihoafrické republice šponují cenu až k 2 000 dolarů za unci. "To, co exponenciálně roste, může stejně tak padnout. Nic nedokáže navěky vzdorovat gravitaci," připomněla analytička z ABN Amro Georgette Boeleová.
2. Libře brexit svědčí
Britská libra byla do čtvrtka nejziskovější velkou měnou letošního roku. Po parlamentních volbách v Británii dále posílila.
3. Bilance SNB
Nejsou to Bank of Japan ani Fed, kdo má nejvíce nafouklou bilanci v poměru k HDP země. Prvenství v tomto směru drží Švýcarská národní banka, která má v rámci Evropy (a vlastně i světa) poměrně unikátní postavení. Nenakupuje pouze státní dluhopisy, ale i akcie. Patří dokonce mezi největší akcionáře Applu.
4. Apple na burze
Když jsme u Applu, touto dobou v roce 1980 akorát vstupoval na burzu. Ne všichni z toho byli nadšení, pro některé šlo o vysloveně rizikovou investici. Mluvit nyní o celkovém výnosu 69 000 % je velká frajeřina, ale bez rizika zkrátka nejsou výnosy.
5. Bad guy
Britští politici před volbami vsadili na předvánoční romantiku. Americký prezident vsadil na komiksového záporáka, který ve filmu vyhladil polovinu života ve vesmíru, ale nakonec jej vymazal Robert Downey Jr. Každý holt máme jiné priority. Uvidíme, kdy se Babiš někde objeví jako Rumcajs.