Oznámil dno trhu v březnu 2009. Jaký bude svět bez modly CNBC a Oprah Winfreyové?

Květen 2011 vešel do historie televizního vysílání jako den, kdy z televizních obrazovek zmizely dvě ikony, jež je ovládaly přes čtvrt století. Odchod Oprah Winfreyové byl dávno oznámený a očekávaný, smrt moderátora CNBC Marka Hainese naopak všechny překvapila.
Očekávaný a dlouho připravovaný odchod hvězdy amerického showbusinessu Oprah Winfreyové na mě neměl žádný osobní dopad. Žena, která 25 let bavila diváky po celé Americe svou talkshow, mnoha z nich a účinkujícím otevřela dveře do světa podnikání. Byla jim inspirací, případně projekt přímo podpořila.
Tato výjimečná žena je považována za nejbohatší afroameričanku 20. století. Byla vyzývána ke kandidatuře na prezidentku Spojených států a v její show se mihly snad "všechny" světové osobnosti.
Za několikavteřinový spot v jejím posledním vystoupení byli některé firmy ochotny zaplatit až milion dolarů.
Haines Bottom vešel do historie
Mě samotného zastihla nepřipraveného smrt moderátora finančního vysílání amerického vydání stanice CNBC, který každé ráno vítal diváky v pořadu Squawk on the Street svým nenapodobitelným "Liveeeeeeeeee from the Financial Capital of the World".
Mark Haines byl moderátor každým coulem a na jeho horkou židli usedla za 15 let od vzniku pořadu pěkná řádka finančních ředitelů nebo lidí z finanční branže.
Jeho přesně mířené otázky přinášely divákům vždy něco navíc. Někdy prostě host musel říci více, aby se zachránil, a díky Markovi tak celý svět občas obdržel zprávu, na kterou by jinak čekal věčnost. Makléře dělám 14 let a 26. května jsem poprvé usedl k počítači s vědomím, že nás Mark Haines neprovede děním na Wall Street.
Možná se ptáte, v čem spočívala výjimečnost tohoto člověka. Byl nepřehlédnutelný. Jeho kravaty byly pověstné, ale dvě události ho udělaly opravdu slavným.
Tou první bylo 11. září 2001, kdy Mark svým klidným a rozvážným hlasem popisoval světu, co se stalo se Světovým obchodním centrem.
Pro mě však patří na piedestal kvůli 10. březnu 2009. Tehdy totiž pronesl památnou frázi "The Stock Market Bottom". Bylo to v 9.47 ráno, jen pár hodin poté, kdy index S&P 500 propadl na 666 bodů a většina investorů se již viděla v pekle.
Hainesovo ticho
Jeho slova byla o to překvapivější, protože do té doby nic podobného neřekl. Od té doby trhy na Wall Street vzrostly o více než 90 %. Všichni si budou pamatovat onen den jako "Hainesovo dno" (Haines Bottom).
Středa 25. května 2011 pak pro mě zůstane "Hainesovým tichem". Jeho fotka se objevila všude, dokonce i na obří obrazovce Nasdaqu na Time Square v New Yorku. A věřte nebo ne, na burzách se zastavil tikot, trhy se uklidnily, algoritmy nevířily objemy. Najednou jako kdyby svět pozapomněl na Řecko, Itálii, Portugalsko nebo Belgii. De facto nikoho nezajímalo, co se v té chvíli děje na kapitálových trzích, protože ve věku 65 let odešel Mark Haines.
Uctěme památku na Marka slovy: Až se jednou budete ptát "Bože, co se na tom trhu děje", tak věřte, že "Ten nebo Ta nahoře" nemá k dispozici ranní komentář Marka Hainese. Ale možná vám shora odpoví právě on, kdo ví.
Aktuality
